Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

R.Šimašius: milijonus litų siekianti žala guls ant ukmergiškių pečių (atnaujinta 12:36 val.)

Remigijus Šimašius
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Remigijus Šimašius
Šaltinis: 15min
0
A A

Ekstremalią situaciją, jeigu ją taip galima įvardyti, Ukmergėje sukėlė savivaldybės taryba, anksčiausiai Lietuvoje pradėdama šildymo sezoną, žengdama tam tikrus teisinius žingsnius ir bandydama ekspropriuoti nuosavybę. Todėl visą atsakomybę už šių veiksmų pasekmes privalės prisiimti savivaldybės taryba, o šių veiksmų sukelta žala guls ant ukmergiškių pečių, teigia teisingumo ministras Remigijus Šimašius.

„Mes konstatuojame, kad savivaldybės taryba yra visiškai atsakinga už pasekmes, kurios kils priimant dabartinius žingsnius. Turime būti atviri, kad yra rizika, jog galima žala ukmergiškiams ir „Miesto energijai“ sudarys  nuo keliolikos iki keliasdešimt milijonų litų. Vyriausybė nusiteikusi taip, kad šių nuostolių kompensavimas, jeigu jų bus, neguls ant kitų savivaldybių gyventojų pečių, ši politinė atsakomybė teks savivaldybės tarybai, kuri turi laisvę priimti tam tikrus sprendimus“, – trečiadienį po Krizių valdymo komiteto posėdžio žurnalistams sakė R.Šimašius.

Ministras taip pat pabrėžė manąs, kad  ekstremalios situacijos atšaukimas „būtų labai protingas žingsnis“.

„Formaliai žiūrint, ekstremali situacija gali būti paskelbta, kai dalis gyventojų negauna atitinkamo šildymo. Bet reikia konstatuoti, kad šildymo sezonas Ukmergėje buvo paskelbtas anksčiausiai visoje Lietuvoje. Be to, reikia atkreipti dėmesį, kad savivaldybės veiksmai patys sukėlė tą situaciją. Be to, dabar, kai gyventojai gauna šilumą, ekstremali padėtis turi būti atšaukta“, – sakė R.Šimašius.

Ministras taip pat akcentavo, jog ekstremalios situacijos paskelbimas yra apskritai „gana keista situacija“, nes savivaldybė pirmiausiai iš šilumą tiekusios įmonės atėmė turtą, o vėliau pareiškė, kad kadangi ji negali vykdyti įsipareigojimų, skelbiama ekstremali situacija. „Tai yra visiškai neadekvatu“, – sakė ministras.

Jis taip pat atkreipė dėmesį, kad iki šiol šilumą ukmergiškiams teikusi bendrovė „Miesto energija“ licenciją prarado, nes buvo „išmesta iš jai priklausančių patalpų“.

„Puikiai suprantame norą turėti mažesnes kainas. Komitetas paprašė Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos (VKEKK) dar kartą atidžiai ir nuodugniai išnagrinėti, ar kainos yra tinkamos ir pagrįstos Ukmergės savivaldybėje, ar iš tiesų nėra kokių nors manipuliavimų, ar iš tikrųjų ukmergiškiai nepermoka. Kita vertus, kainos ir ekstremalios situacijos klausimai yra visiškai atskiri“, – pažymėjo ministras.

Kalbos apie pigesnę šilumą – nepagrįstos

VKEKK vadovė Diana Korsakaitė žurnalistams tvirtino, kad Ukmergės politikų kalbos apie mažesnę šilumos kainą yra nepagrįstos.

„Situacija Ukmergėje žmonėms yra be galo nepalanki ir netoleruotina tiek trumpalaike, tiek ilgalaike prasme. Mes visuomet sakėme, kad savivaldybė eina be galo pavojingu keliu nevykdydama teismo nutarčių ir manipuliuodama viešąja nuomone. Kalbos apie sumažintą kainą neturi jokio ekonominio pagrindo ir už visa tai, kas padaryta, susimokės ne kas kitas, o tie patys gyventojai“, – teigė D.Korsakaitė.

Pasak jos, šilumos kaina Ukmergėje nėra sumažinta, nes buvo sudegintas rezervinis kuras. „Komisija jau seniai paskelbė, kad kainos skirtumas yra viena šimtoji cento. Dėl vienos šimtosios cento tikrai nereikėjo daryti jokių revoliucijų, jokių riaušių, tai buvo galima pasiekti susėdus prie stalo, tačiau yra paprasčiau apkaltinti komisiją kažkokiomis nesąmonėmis ir investuotoją tuo, kad jis investavo ne ten, ne tiek ir ne taip. Paprasčiau savivaldybės tarybai priimti sprendimus neleisti investuoti į biokurą, savivaldybei paprasta priimti sprendimus neleisti užžiedinti ir sujungti atskirų sistemų į vieną sistemą“, – kritiką Ukmergės savivaldybės tarybai žėrė VKEKK vadovė.

Ji taip pat sakė, kad kalbos, esą šilumos kaina yra didžiausia Ukmergėje, tėra propaganda, o tai, jog neatšaukiama ekstremali situacija – manipuliavimas viešąja nuomone. „Ar meras, ar ne meras, bet tai tikrai susiję su rinkimais“, – įsitikinusi VKEKK vadovė. Pasak jos, jokio ekonominio pagrindo mažinti šilumos kainą ateityje nebus, kol nebus investuota į biokuro katilus.

Kalbėdama apie „Miesto energijos“ licencijos stabdymą, D.Korsakaitė teigė, kad „teisiškai, techniškai, valdybiškai ir finansiškai ši įmonė niekuo nenusikalto ir jokių įstatymų nepažeidė“ ir kad licencija sustabdyta remiantis tuo, jog nei VKEKK, nei kiti teisės aktai Ukmergės savivaldybėje nebeveikia.

„Jei vakar komisija nebūtų priėmusi sprendimo stabdyti remiantis ekstremalia padėtimi ir nukreipiant pagrindą ir atsakomybę merijai už savo veiksmus, šiandien mes jau būtume turėję kraujo“, – sakė D.Korsakaitė. 

Ji taip pat teigė, kad „Ukmergės šilumai“ licencija nebus suteikta, kol nebus aiškumo dėl ekstremalios padėties ir kol nebus įrodyta, kad „Miesto energija“ dėl savo kaltės nevykdė licencijuojamos veiklos.

Meru tapti nebesieks

Savo ruožtu Ukmergės rajono savivaldybės meras Algirdas Kopūstas žurnalistams tikino, kad nors savivaldybės taryba sutartį su „Miesto energija“ nutraukė ne dėl šilumos kainų, o dėl sutarties pažeidimų, iškilusių į viešumą praėjusių metų pabaigoje, šilumos ūkį perėmus valdyti „Ukmergės energijai“, šilumos kaina vartotojams sumažėtų.

„Kaina bus mažesnė“, – tvirtino A.Kopūstas. Žurnalistų paprašytas įvardyti, kiek šilumos kaina nukris, Ukmergės meras sakė: „Jūsų labai stiprus klausimas. Iki dešimties procentų kaina tikrai sumažės. Ją sumažinsime mažindami nuolatines ir valdymo išlaidas.“

Politikas taip pat tikino nežinąs, iš kur pasklido kalbos apie galimą keliolikos ar keliasdešimties milijonų litų žalą. „Šios dienos skaičiavimais, „Miesto energijai“, be gyventojų skolos, esame skolingi apie 1,5 mln. litų, jie mums taip pat skolingi apie 1,5 mln. litų. Nežinau, iš kur kiti skaičiai. Truputį bijau, kad čia yra manipuliacijos“, – tvirtino A.Kopūstas.

Paklaustas, ar nori pretenduoti į Ukmergės merus artėjančiuose savivaldos rinkimuose, A.Kopūstas pridėjo ranką prie širdies ir tvirtino to daryti neketinąs. „Meras tikrai nebūsiu. Čia tegul sprendžia kiti (dėl kandidatavimo į tarybos narius – 15min.lt)", – sakė jis.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min