Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2018 05 31 /12:44

R.Skyrienė: NSGK išvadas turėtų vertinti teismai, darbdavių konfederacija sako, kad kaltinimai – grėsmingi

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) tyrimo dėl verslo įtakos politikai išvados meta šešėlį verslui, tačiau pastarasis neturėjo galimybių apsiginti, sako asociacijos „Investuotojų forumas“ vykdomoji direktorė Rūta Skyrienė. Anot jos, kai kuriuos išvadų teiginius ir pasiūlymus turėtų vertinti ne politikai, o teismai.
Rūta Skyrienė
Rūta Skyrienė / Vidmanto Balkūno / 15min nuotr.

„Kai kurios išvados man atrodo truputį per dramatiškos, aš tikrai nematau nusikalstamos grupuotės Lietuvoje. Ja pavadinti įmonių grupę, kurioje yra daug gerų žinomų lietuviškų bendrovių, truputį skamba dramatiškai, manau, tai turėtų būti įvertinta teisiškai (...) Visas tas tonas, kad „MG Baltic“ užkariavo Lietuvą, tiesiog verčia klausti, kur anksčiau buvo tie vargšai sąžiningi politikai“, – BNS sakė R.Skyrienė.

Pasak jos, panašu, kad verslui, parlamentarams atliekant tyrimą, nebuvo suteikta galimybių apsiginti. Be to, R.Skyrienės teigimu, teisine prasme tyrimas yra niekinis – jį turėtų vertinti prokurorai.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./NSGK balsuos dėl parlamentinio tyrimo išvadų
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./NSGK balsuos dėl parlamentinio tyrimo išvadų

„Koks tyrimas, toks ir rezultatas. Teisine prasme jis, manau, yra niekinis, moraline prasme, jeigu aš atstovauju verslo bendruomenei, man nemalonu skaityti ir galvoju, kad tikrai čia negerai ir kažką reikia daryti. Bet teisiškai jis tikrai nepilnas, nes pas mus labai dažnai neduoda abiem pusėm pasikalbėti, metami kaltinimai tokie, kur „ai, tai šitie, tai šituos mes žinome“. Teisiškai tą turėtų vertinti prokurorai ir kiti teisėtvarkos pareigūnai, nes dabar turime tokį beletristinį kūrinį“, – kalbėjo „Investuotojų forumo“ vadovė.

Jos nuomone, tyrimas gali turėti neigiamos įtakos politinės korupcijos byloje, kurioje kaltinimai pareikšti ir koncernui „MG Baltic“: „Atsiranda toks spaudimas ir teismui, teisėjams, gali turėti neigiamos įtakos ir pačiam procesui. Pasigirs kalbų apie politinį spaudimą, byla pasidarys politine, tuo viskas ir baigsis“.

Jos nuomone, galima keisti kai kuriuos įstatymus, tačiau R.Skyrienė baiminasi, jog sugriežtinus lobistų santykius su politikais, pastarieji galėtų visiškai neįsiklausyti nei visuomenės, nei asociacijų nuomonės.

„Dabar visi linksniuoja Lobistinės veiklos įstatymą, tačiau jei tai bus naudojama sugriežtinant bet kokius kontaktus su politikais, tada jie galės daryti ką nori, neišklausę visiškai nei visuomenės, nei asociacijų, nei nevyriausybinio sektoriaus. Kuo daugiau darys problemų pasiekti politiką, tuo bus blogiau, tuo labiau jie galės daryti ką nori“, – kalbėjo R.Skyrienė.

Jos nuomone, Lobistinės veiklos įstatymas turi būti logiškas, pasitelkiant geriausiais pasaulines praktikas.

„Vakarų kompanijos supranta, kad reikia jungtis į asociacijas ir per jas pateikti savo problemas politikams ir kitiems sprendimų priėmėjams. Mes irgi deklaruojame, kad daugiausiai kalbame dėl bendrų reikalų – mokesčių, darbo santykių ir panašiai. Dėl konkrečių įmonių problemų, kai jos yra, susitinkame. Bet labai dažnai jos susišaukia su bendromis problemomis, būna pateikiamos kaip pavyzdys“, – kalbėjo asociacijos vadovė.

D.Arlauskas: NSGK kaltinimai pakankamai grėsmingi, esame sutrikę

Lietuvos darbdavių konfederacijos vadovas Danas Arlauskas mano, kad Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) tyrimo dėl verslo grupių įtakos politiniams procesams išvados meta šešėlį ant viso šalies verslo, o pats tyrimas turėjo būti išsamesnis. Jo nuomone, tyrimo išvados kelia nerimą.

„Tai, kas vakar buvo pagarsinta, kelia didžiulį nerimą. Mes turime informaciją, kuri yra paskelbta. Buvo išreikštas požiūris. Mes nežinome visų detalių. Tas komitetas ir konkrečiai ponas Bakas suformavo kaltinimus ir jie yra pakankamai grėsmingi. Mes esame sutrikę“, – teigė D.Arlauskas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Danas Arlauskas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Danas Arlauskas

Anot jo, patvirtinus išvadas, buvo mestas šešėlis visam šalies verslui.

„Metamas didžiulis šešėlis visam verslui. (...) Dabar visi apskritai žiūrės įtariai į verslą“, – sakė D.Arlauskas.

Jo nuomone, neteisėta verslo įtaka politikams turi būti tiriama, bet Seimo komiteto tyrimas buvo per siauras.

„Man peršasi nuomonė, kad visos spalvos sutirštintos yra ir aš daugiau įžvelgiu šiek tiek neatsakingą politikų minties formulavimą ir išvadas. (...) Apsivalymo procesą mes sveikiname. Labai gerai, kad apie tai kalbama, bet išvados man yra neadekvačios. Tiek, kiek mes gavome šių faktų nuotrupas, tai išvados neadekvačios faktams“, – kalbėjo D.Arlauskas.

Trečiadienį NSGK patvirtino tyrimo išvadas, jose daugiausia dėmesio skiriama koncernui „MG Baltic“, „Vilniaus prekybai“ ir Rusijos atominės energetikos milžinei „Rosatom“.

Komiteto išvadose pateikti siūlymai, kaip sumažinti verslo poveikį politikai, ištirti įtartiniausius verslo ir valstybės sandorius, tobulinti partijų finansinę atskaitomybę, keisti žiniasklaidos reguliavimą ir užkardyti parlamentinio tyrimo metu sukauptos informacijos nutekinimą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius