Dabar populiaru
Publikuota: 2009 birželio 12d. 14:05

R.Dagys teisinasi, kad naujas mokestis kūnu dar nevirto

Į renginį atvyko socialinės apsaugos ir darbo ministras Rimantas Jonas Dagys.
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Rimantas Dagys

Šiuo metu „Sodra“ nuo pajamų surinkimo plano atsilieka 490 mln litų. Pasak socialinės apsaugos ir darbo ministro Rimanto Dagio, jei situacija ir toliau blogės, bus tik dvi alternatyvos – arba mažinti pensijas, arba didinti mokesčius į „Sodrą“.

R.Dagys aiškino, kad šiuo metu Vyriausybė ieško galimybių pasiskolinti ir taip subalansuoti „Sodros“ biudžetą. Anot jo, jei tai padaryti pavyktų, nebūtų jokių mokesčių pasikeitimų, o priešingu atveju lauktų du variantai – mažinti pensijas ar socialines išmokas arba didinti mokesčius, kad būtų surenkama daugiau pajamų.

Lietuvos profesinės sąjungos šiandien pareiškė, kad jei ir toliau bus keliami mokesčiai ir darbo rinka liberalizuojama darbdavio naudai, jos rudenį sieksiančios R.Dagio atsistatydinimo.„Čia yra negailestingi skaičiavimai. Nereikėtų šito daryti, jei turėtume „Sodros“ rezervą. Socialdemokratų palikimas buvo 200 mln. litų skolos“, – politinių oponentų nepamiršo ministras.

Gyventojams labai blogai nebus?

Jis pakartojo, kad jo prioritetas – išsaugoti pensijų dydį, net jei tam reikės padidinti darbuotojų įmokas į „Sodrą“. Ministras teisinosi, kad galimas socialinio draudimo mokesčio didinimas dar tik svarstomas ir tik vienas iš pasiūlymų, kaip balansuoti išmokas ir įplaukas. Pasak jo, dirbantys žmonės papildomai į „Sodrą“ mokėtų 3–4 proc. gaunamo atlyginimo. Šiuo metu „Sodrai“ darbuotojas moka 3 proc. algos, o darbdavys – 31 proc.

R.Dagys kalbėjo, kad įvedus šį mokestį pasekmės mokesčių mokėtojams būtų  panašios kaip grąžinus sausį sumažintą gyventojų pajamų mokestį (GPM) į praėjusių metų lygį. Šiemet GPM sumažėjo nuo 24 proc. iki 15 proc.

Nuo kada gali didėti „Sodros“ įmokų tarifai, ministras tiesiai neatsakė. Esą viskas priklauso nuo valstybės finansinės padėties – jei ji blogės greitai, sprendimas bus priimtas taip pat greitai, jei ji bus stabili, tokiu atveju bus galima neskubėti. Pasak jo, ekonominės ir finansinės prognozės kinta kas mėnesį.

Motinystės atostogų nelies

Nuolat sunkią „Sodros“ finansinę situaciją pabrėžiantis ministras vis dėlto pakartojo, kad motinystės atostogos nebus trumpinamos, nebent gali būti peržiūrimi išmokų dydžiai.

„Tai nėra paprasta problema, kaip visiems atrodo – tai dvejų metų atostogos. Artimiausiu metu niekas neišsispręs – nežadame į darbo rinką grąžinti moterų, kurios jau suplanavo auginti kūdikius, tačiau išmokų dydį ateityje reikėtų svarstyti“, – samprotavo R.Dagys.

Vienas jo argumentų, kodėl nereikia liesti motinystės draudimo išmokų, yra tai, kad jos valstybei atsieina aštuonis kartus mažiau nei pensijos.

Pensininkai svarbesni nei ministras

Socialinės apsaugos ir darbo ministras tikino, kad artimiausiu metu lėšų pensijoms neturėtų trūkti – sunkiausia bus rudenį. Esą todėl ir ruošiamasi blogiausiems scenarijams.

Lietuvos profesinės sąjungos šiandien pareiškė, kad jei ir toliau bus keliami mokesčiai ir darbo rinka liberalizuojama darbdavio naudai, jos rudenį sieksiančios R.Dagio atsistatydinimo.

„Ne dėl mano likimo turėtume spręsti. Pensininkų likimas žymiai svarbesnis nei kokio nors ministro. Ar aš būsiu, ar kitas bus – skaičiai yra negailestingi, galimybės yra tokios pačios", – R.Dagys leido suprasti, kad profsąjungų reikalavimai nedidinti mokesčių gali likti neišgirsti. 

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min