Trys iš jų šiuo metu yra perduodami Ukrainai, likusieji yra ruošiami transportavimui bei perdavimu Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms.
Radarų pirkimu ir perdavimu Ukrainai besirūpinančios organizacijos „Blue/Yellow“ vadovas Jonas Ohmanas pabrėžia, kad tai yra dideli, specialios paskirties įrenginiai, kuriuos ne taip paprasta perduoti – tai apima dokumentaciją, leidimus, transporto derinimą ir kitus niuansus.
„Pirmuosius radarus gavome dar kovo mėnesį, vėliau atskirais etapais mus pasiekė ir likusi siunta. Tris radarus esame išsiuntę į Ukrainą. Dabar, turėdami ir visus likusius, ruošiame juos gabenimui į Ukrainą. Judame geru tempu, atlikta didelė dalis darbo. Pasinaudodamas proga norėčiau dar sykį pakartoti, kad esu be galo dėkingas visiems Lietuvos žmonėms ir verslams, prisidėjusiems ir toliau prisidedantiems prie to, kad pergalės rytas Ukrainoje išauštų kuo greičiau“, – sako J.Ohmanas.
Nors iš pradžių už akcijos „Radarom!“ metu surinktas lėšas buvo planuota nupirkti 14 radarų, pasitarus su Ukrainos ginkluotosiomis pajėgomis ir atsižvelgus į jų poreikius, nuspręsta užsakymą pakoreguoti ir įsigyti 12 įprastų, stacionarių bei dar 4 mobilius radarus specialioms užduotims vykdyti.
Jų įsigijimo ir siuntimo į Lietuvą procedūros užtruko apie mėnesį. Kaip pastebi J.Ohmanas, tai itin geras rezultatas. „Dėl mūsų pilietinės visuomenės aktyvumo padedant Ukrainai, Lietuva tarptautiniuose gynybos pramonės vandenyse, kur nardo gerokai rimtesni žaidėjai, jau spėjo užsitarnauti išskirtinį vardą. Todėl kai kuriais atvejais vien pasakius Lietuvos vardą tam tikri sraigtai pasisuka greičiau“, – užsimena J.Ohmanas.
Modernių, Izraelyje pagamintų radarų laukiantys ukrainiečiai yra apmokyti ir paruošti darbui su jais. Kovo viduryje Lietuvoje lankėsi grupė Ukrainos karių, kurie dalyvavo specialiuose mokymuose.
Lietuvių surinktomis lėšomis nupirkti radarai pasižymi universalumu, puikiai identifikuoja, aptinka ir apskaičiuoja objektų, pavyzdžiui, raketų ar dronų trajektorijas. Be to, jie gali būti naudojami ir siekiant aptikti kitus, gerokai arčiau esančius ir mažesnius, objektus.
Akcija „Radarom!“ vyko nuo sausio pabaigos iki vasario 24 dienos. Akcijoje dalyvavo nacionalinis transliuotojas LRT ir organizacijos „Blue/Yellow“, „Laisvės TV“, „1K fondas“ ir „Stiprūs kartu“. Jos metu Lietuvos žmonės ir verslas suaukojo 14 mln. eurų įsigyti radarams, apsaugosiantiems strategiškai svarbius objektus Ukrainoje nuo Rusijos oro atakų.