Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2016 lapkričio 25d. 10:18

Ramūno Karbauskio turtai: kam stambiausiam Lietuvos ūkininkui valdžia?

Viktoras Pranckietis ir Ramūnas Karbauskis
Luko Balandžio / 15min nuotr. / Viktoras Pranckietis ir Ramūnas Karbauskis
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) vadovas, Seimo Kultūros komiteto pirmininkas Ramūnas Karbauskis patenka tarp turtingiausių Lietuvos žmonių, o jo turtas vertinamas daugiau nei 100 mln. eurų. R.Karbauskis teigia pirmiausia esantis ūkininkas, o tik paskui politikas, jokių pareigų kitose valdomose bendrovėse jis sako neužimantis ir niekada neužėmęs.

R.Karbauskis yra septynių Lietuvos ir užsienio įmonių akcininkas, vienos žemės ūkio bendrovės pajininkas, pagal individualios veiklos pažymėjimą verčiasi žemės ūkio veikla.

Akis bado mokesčiai

Vyriausiosios rinkimų komisijos tinklalapyje pateiktoje R.Karbauskio mokesčių deklaracijoje nurodoma, kad pernai jis gavo 3,8 mln. eurų pajamų, tačiau sumokėjo vos 62 tūkst. eurų gyventojų pajamų mokesčio (GPM).

Tai mažiau nei 2 proc., nors daugumai Lietuvos gyventojų taikomas 15 proc. GPM. LVŽS jau prabilo apie lengvatų atsisakymą ir GPM didinimą. Svarstoma idėja GPM tarifą sieti su asmens pajamomis, tačiau apie ūkininkams tenkančių mokesčių naštos didinimą kol kas nekalbama.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Eurai
AFP/„Scanpix“ nuotr./Eurai

R.Karbauskis 15min teigė, kad deklaracijoje pateikiami skaičiai gali klaidinti: „Mes kreipsimės į VMI, kad arba leistų parodyti visus mokesčius, kuriuos mes, kaip ūkininkai, mokame, arba kad deklaracijos būtų pertvarkytos taip, jog nekeltų tokių abejonių.

ES parama nėra apmokestinama jokiais mokesčiais, nes ji ir taip 4–5 kartus mažesnė nei kitų ES ūkininkų. Ji yra diskriminacinė. Tai pasityčiojimas iš Lietuvos ūkininkų. Ir stambių, ir smulkių.

Žemdirbiai moka 5 proc. GPM būtent dėl to. Jei išmokos ES būtų vienodos, nebūtų jokio argumento, kad ūkininkai turėtų mokėti mažiau. Dabar situacija visiškai iškreipta. Ūkininkas gali dirbti nuostolingai, bet formaliai jis turės pajamų.“

Parlamentaras nurodė, kad valstybei daug sumoka ne per GPM, bet per kitus mokesčius, pavyzdžiui, pridėtinės vertės.

Užprogramuoti interesų konfliktai

R.Karbauskis yra uždarųjų akcinių bendrovių „Agrokoncerno grupė“, „Agrokoncernas“, „Šiaulių agrokoncernas“, „Agrokoncerno grūdai“ akcininkas. Jam taip pat priklauso dalis žiniasklaidos bendrovės „Ūkininko patarėjas“ akcijų. Jis valdo bendrovę „Naisių vasara“ ir turi akcijų Ispanijos įmonėje S.A. „Corporation mobiliaria del Baltico“. Taip pat R.Karbauskis yra žemės ūkio bendrovės „Bridai“ dalininkas.

Jis taip pat yra Šiaulių universiteto tarybos narys ir Žemaitukų arklių augintojų asociacijos tarybos narys.

Anksčiau R.Karbauskis buvo šiuo metu likviduojamos bendrovės „Rapsų centras“ valdyboje. Atskiri „Agrokoncerno“ padaliniai veikė Pakruojyje, Šiauliuose, Vilkaviškyje, parlamentaras turėjo akcijų ir UAB „Gintaro pasaulis“, buvo UAB „Biomasės centras“ valdyboje, jam priklausė UAB „Agroekologija“.

Parlamentaras teigia neketinantis atsisakyti nė vienos iš valdomų įmonių akcijų, o ūkininko ir Seimo nario darbą jam derinti leidžia įstatymai. „Be manęs, Seime dar 15 ūkininkų. Visi Seimo nariai, kurie turime nuosavybę vienose ar kitose įmonėse, turėsime būti labai apdairūs.

Nedalyvausime jokiuose balsavimuose, kur galėtų kilti viešųjų ir privačiųjų interesų konfliktas. Turėsime tai daryti labai atsakingai. Prašysime, kad institucijos, kurios tai seka, mums patartų, kai kils kažkokia abejonė.

Nesuprantu, kokia prasmė dabar būtų perrašinėti akcijas vaikams ar kitiems giminaičiams. Tai nieko nekeičia“, – teigė R.Karbauskis.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Seime sprendžiama Sauliaus Skvernelio kandidatūra į ministrus pirmininkus
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Seimas

Konfliktai beveik neišvengiami. ES paramą skirsto ir administruoja Žemės ūkio ministerijai pavaldi Nacionalinė mokėjimų agentūra, o pačią ministeriją valdys LVŽS atstovas. Greičiausiai ministru taps pienininkas Bronius Markauskas.

46-erių R.Karbauskis yra stambiausias Lietuvos ūkininkas, todėl daugelis Žemės ūkio ministerijos, jai pavaldžių įstaigų ar Seimo sprendimų jo verslui darys tiesioginę įtaką.

Taip pat klausimų kyla dėl R.Karbauskio organizuojamų kultūrinių renginių, nes bet kokia valstybės parama jiems gali būti vertinama kaip interesų konfliktas. Juolab kai pats R.Karbauskis užėmė naujo Seimo Kultūros komiteto pirmininko kėdę.

Išskirtinė ūkininkų situacija

Nors Konstitucija neleidžia derinti Seimo nario darbo su kitomis apmokamomis pareigomis, tačiau numatytos kelios išimtys. Tai yra kūrybinė veikla ir galimybė verstis ūkininkavimu.

„Ūkininkų ūkių nuo šeimos atskirti neįmanoma, dėl to tai vienintelė veiklos forma, kuri leidžiama Seimo nariams. Kitaip tektų priimti įstatymą, kad ūkininkai negali būti Seimo nariais.

Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Žemės ūkis
Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Žemės ūkis

Pirmiausia esu ūkininkas, kaip ir kiti 15 ūkininkų Seime. Gyvenu iš ūkininko pajamų. Ne iš kokių nors kitų. Turiu akcijų kitose įmonėse, bet ten neužimu jokių pareigų ir niekada neužėmiau. Toks buvo mano sprendimas, kai prieš 20 metų nusprendžiau eiti į politiką. Taip pat esu Seimo narys, o mecenatas yra vardas, kurį man suteikė“, – teigė R.Karbauskis.

Jis taip pat patikino, kad niekada iš valstybės neprašė paremti savo kultūros renginių ir to nežada daryti dabar: „Mes niekada lėšų neprašėme ir negaudavome. Niekada tokio klausimo nebuvo ir jo nebus. Suprantu, kad iškiltų problema, jei prašyčiau, bet to nedarysiu. Planuoju kolegas įtikinti, kad reikia priimti mecenavimo įstatymą, kuriame nebūtų nė žodžio apie kokias nors lengvatas, bet būtų apibrėžta, kas yra mecenatas.

Dabar šimtą eurų renginiui skyręs žmogus prašo būti pristatomas renginio mecenatu. Tai reiškia, kad mecenato vardas tiesiog nužeminamas. Mano įsitikinimu, tie, kurie be jokio naudos siekimo paaukoja, pavyzdžiui, 3 mln. eurų kultūrai, gali vadintis kultūros mecenatais.

Tada atsirastų tam tikra kartelė ir visuomenė žinotų, kad šie žmonės didelę dalį savo lėšų paaukojo kultūrai. Aš turiu Kultūros ministerijos suteiktą mecenato ženklą, ant kurio yra skaičiai 001, bet tai daugiau simbolinis dalykas.

Kitas dalykas yra įstatymas dėl rėmimo. Turėsiu nusišalinti, jei jis bus svarstomas, bet jame turi būti apibrėžta, ką verslas laimi remdamas renginius ar panašius dalykus.“

145 milijonai eurų

R.Karbauskio turtus sunku tiksliai įvertinti. Turto ir pajamų deklaracijoje nurodoma, kad privalomo registruoti turto vertė siekia 13 mln. eurų. Parlamentaras deklaravo, kad turi kiek daugiau nei 100 tūkst. eurų piniginių lėšų.

Alvydo Januševičiaus nuotr./Ramūnas Karbauskis. Naisiai kultūros sostinės ritmu gyvena ne tik vasarą
Alvydo Januševičiaus nuotr./Ramūnas Karbauskis. Naisiai kultūros sostinės ritmu gyvena ne tik vasarą

Abejotina, ar šie skaičiai atspindi tikrąją R.Karbauskio turtinę padėtį. Portalo tv3.lt ir žurnalo „TOP 500“ prieš savaitę paskelbtame turtingiausių Lietuvos žmonių dvidešimtuke R.Karbauskis užėmė 10 vietą. Jo turtas įvertintas 145 mln. eurų.

Pats R.Karbauskis teigia, kad jo skolos bankams taip pat viršija šimtą milijonų, todėl verslas yra daugiau užstatas negu turtas. Jis pasidžiaugė, kad jo įmonėse dirba 1,5 tūkst. darbuotojų.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Metas rinktis

Mėgaukis šiandien

Rūpintis aplinka – paprasta

Esports namai

Sveikos ir gražios kojos

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min