Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Referendumas dėl žemės pardavimo užsieniečiams – birželio 29 dieną, bet jis gali neįvykti, nes Seimas kreipsis į Konstitucinį Teismą

VRK posėdis
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Konstitucija
Šaltinis: 15min
0
A A

Seimas ketvirtadienį paskelbė referendumą dėl žemės pardavimo užsieniečiams, jis įvyks birželio 29 dieną. Tačiau tai nereiškia, kad jis įvyks, nes Seimas ketina kreiptis į Konstitucinį Teismą (KT), kad šis išsklaidytų abejones, ar referendumui dėl žemės pardavimo teikiamos pataisos neprieštarauja Pagrindiniam įstatymui. Iniciatyvą palaikantys parlamentarai teigė neturintys abejonių, kad KT priims neigiamą sprendimą.

Už tokį nutarimą balsavo 79, prieš 4, susilaikė 19 parlamentarų

Kreiptis į KT pasiūlė klausimą nagrinėjęs Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas. Kaip sakė jo pirmininkas socialdemokratas Julius Sabatauskas, būtina dar prieš referendumą išsklaidyti visas abejones.

Konstitucijos pataisos – jeigu jos būtų priimtos – vėliau KT gali būti pripažintos prieštaraujančios Konstitucijai. Taigi referendumas taptų beprasmiu, o jo rezultatas – niekiniu – sakė J.Sabatauskas.

„Priešingu atveju gali susiklostyti tokia padėtis, kai referendumu priimtos Konstitucijos pataisos – jeigu jos būtų priimtos – vėliau KT gali būti pripažintos prieštaraujančios Konstitucijai. Taigi referendumas taptų beprasmiu, o jo rezultatas – niekiniu“, – sakė jis.

Parlamentaras pridūrė, kad galutinai išsklaidyti abejones gali tik KT, kuris sausį paskelbė, dėl kokių klausimų negali būti daromos Konstitucijos pataisos.

Kovo pabaigoje Seimo suburta teisės ekspertų grupė paskelbė, kad referendumui teikiamos pataisos preištarauja Pagrindiniam šalies įstatymui.

Referendumo iniciatoriai siūlo nustatyti, kad žemė užsieniečiams neparduodama, o visi svarbiausi valstybės gyvenimo klausimai būtų sprendžiami referendumu, kuris būtų skelbiamas, jeigu to pageidautų 100 tūkst. piliečių (dabar reikalaujama 300 tūkst. parašų – aut.).

A.Kubilius suabejojo, ar iniciatoriams pavyko surinkti parašus

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų pirmininkas Andrius Kubilius teigė, kad referendumo iniciatyva klaidina žmones ir yra visiškai nereikalinga. Jis pridūrė suprantantis žmonių susirūpinimą, tačiau priminė, kad Seimas žada priimti saugiklių įstatymą, kuriuo bus nustatyti žemės įsigijimo ribojimai.

Tai sudarymas galimybės pasikėsinti į Pagrindinį įstatymą ir pamatinius konstitucinės santvarkos principus. Už tai Baudžiamajame Kodekse numatyta atsakomybė, – sakė A.Kubilius.

A.Kubilius išreiškė abejonę, ar referendumo iniciatyvą iš tiesų pasirašė 300 tūkst. žmonių, nes Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) taip ir nepaskelbė, kiek tiksliai parašų pripažino tinkamais.

„Turime klausti, ar galima svarstyti Seime ir pritarti referendumui, kai bus pažeista Konstitucija. Tai sudarymas galimybės pasikėsinti į Pagrindinį šalies įstatymą ir pamatinius konstitucinės tvarkos principus. Už tai Baudžiamajame Kodekse numatyta atsakomybė“, – sakė jis.

Parlamentarė Rima Baškienė piktinosi, kad referendumas neįvyks kartu su rinkimais į Europos Parlamentą ir taip bus švaistomos  biudžeto lėšos.

P.Gražulis auklėjo A.Kubilių

Seimo „Tvarkos ir teisingumo“ frakcijos seniūnas Petras Gražulis rėkė, kad konservatoriams tauta pasidarė blogis, kurio reikia saugotis.

„Kur jūs nuėjote su tokia demokratija, Kubiliau, atimdami teises iš žmonių?“, – konservatorių pirmininką auklėjo „tvarkietis“.

„Kur jūs nuėjote su tokia demokratija, Kubiliau, atimdami teises iš žmonių?“, – konservatorių pirmininką auklėjo „tvarkietis“. Jis teigė neabejojantis, kad, jo žodžiais, konservatorių kontroliuojamas KT priims neigiamą sprendimą dėl referendumo.

Konservatorius Kęstutis Masiulis pabrėžė, kad Konstitucijos pataisos negali pažeisti Lietuvos įsipareigojimų Europos Sąjungai.

„Tie, kurie čia daugiausia rėkia, anksčiau mergaitę gelbėjo, o dabar tautą gelbėja. Vien tam, kad prie kokios nors partijos galėtų prisišlieti“, – už referendumą pasisakančio „Drąsos kelio“ atstovams įgėlė jis.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min