TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Referendumo rengėjai parašus tikslina sėkmingai, bet vis tiek skųsis teismams

Parašų rinkimas
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Parašų rinkimas
Šaltinis: 15min
0
A A

Referendumo dėl draudimo parduoti žemę rengėjai antradienį Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK) pristatys dalį pataisytų piliečių parašų. Vienas iš referendumo organizatorių Julius Panka 15min.lt tvirtino, kad kol kas parašus taisyti sekėsi puikiai. Iš 4114 taisyti įduotų parašų, rengėjų teigimu, patikslinti pavyko apie 75 proc.

„Tai tikrai labai neblogas rezultatas, žinant, kad kai kur iš VRK mes gavome tik piliečio vardą ir pusę pavardės. (…) Jei skaičiuotume pagal pirminį VRK sprendimą, kuris buvo ištransliuotas, kad ji linkusi įskaityti 5200 parašų, tai šiandien mes tikrai priduosime daugiau nei 3 tūkst. parašų ir, pagal pirminį sprendimą, jau viršytume reikiamą kiekį“, – vertina J.Panka.

Tačiau VRK nusprendė rengėjams įduoti dar beveik 2,5 tūkst. parašų. Juos referendumo organizatoriai tikslins dar savaitę. Tik tuomet paaiškės, ar jiems pavyko surinkti 300 tūkst. parašų, būtinų referendumui surengti.

Tai tikrai labai neblogas rezultatas, žinant, kad kai kur iš VRK mes gavome tik piliečio vardą ir pusę pavardės, – sako J.Panka.

„Labai jų rinkimo dar neforsavome, nes yra laiko. Kol kas Vilniuje iš jų patikslinti apie 11 proc. Viena vertus, juos tikrinti lengviau, nes čia nebebus problemų dėl vardų, pavardžių, dokumento numerio, o bus bėdų tik dėl adreso, o jį lengviau rasti, kad ir per informacinius puslapius. Kita vertus, bus sunkiau, nes daugiausia jų yra didmiesčiuose“, – aiškino pašnekovas.

Kreipsis į teismus

J.Panka tvirtina, kad net tuomet, jei VRK galiausiai patvirtins, kad referendumas turi įvykti, jo organizatoriai vis tiek skųsis teismui.

„Tikrai bus kreipiamasi, nes, kaip VRK nariai mėgsta sakyti, šis referendumas yra bandomasis, eksperimentinis, o pagal jame susiklosčiusią praktiką bus kuriami precedentai. Tai, ką mes matome VRK, kai vieną dieną sakoma viena, kitą dieną persigalvojama, sprendimai vilkinami, tai, neduok Dieve, dar vienai iniciatyvinei grupei susidurti su tokiais pačiais sprendimais“, – aiškino jis.

Jis nesibaimina, kad teismuose procesai gali užtrukti tiek, kad nebebus spėta referendumą surengti kartu su prezidento rinkimais, kaip pageidauja iniciatoriai.

Julius Panka
Julius Panka

J.Panka pripažino, kad parašų rinkimas, o dabar ir tikslinimas kainavo nepigiai. Tiesa, jis tvirtino, kad organizatoriai neturėjo nė vieno turtingo rėmėjo, o žmonės viską darė iš savo lėšų.

„Žmonės ima atostogas, iš savo kišenės moka už degalus, telefonu prakalba ne vieną valandą. Tai, žinoma, kainuoja. Labai sunku apskaičiuoti, kiek tiksliai. (…) Tai yra piliečių talka. Tikrai nėra nei verslininkų turtingų, nei fondų“, – teigė jis.

Populistiniams referendumams nepritars

Kitas iniciatyvinės grupės narys Pranciškus Šliužas pastaruoju metu ėmė grasinti, kad referendumo rengėjai vien iniciatyva dėl draudimo parduoti žemę užsieniečiams neapsiribos ir, nepavykus surengti šio referendumo, imsis organizuoti kitus tris. Jo teigimu, juose bus keliami populistiniai klausimai – pavyzdžiui,  pensijų padidinimas.

Tai yra absurdas, – kolegos mintis apie dar tris referendumus įvertino J.Panka.

Tuo tarpu J.Panka sako, kad tokios kalbos tėra P.Šliužo asmeninė nuomonė, o kiti iniciatyvinės grupės nariai jai nepritaria.

„Tikrai jis neatstovauja iniciatyvinės grupės pozicijai Aš, kaip politinės partijos pirmininkas, galiu atsakingai pareikšti, kad tikrai mūsų žmonės neprisidės prie populistinių tikslų. Tai yra absurdas. Šaukti referendumą, kuriuo būtų nustatomas pensijos dydis, kad ji būtų tris kartus didesnė, o kitą savaitę – referendumą, kuriuo būtų iki 0,5 proc. mažinami mokesčiai, tai ką mes turėsime? Mes turėsime valstybės bankrotą“, – sako J.Panka. 

Pasak jo, referendumai turėtų būti rengiami tik esminiais klausimais, o „populistai parašus galės rinkti vieni“.

Trūksta 8 tūkst. parašų

VRK yra nustačiusi, kad atitinkančių reikalavimus parašų dėl referendumo draudžiant parduoti žemę užsieniečiams yra 292 200, t.y. beveik 8 tūkst. mažiau, nei reikia norint surengti referendumą.

Tačiau jei būtų pašalinti visi neesminiais laikomi trūkumai, parašų skaičius gali pasiekti ir viršyti įstatymo reikalaujamą 300 tūkst. parašų ribą.

Lietuva nuo šių metų gegužės atveria galimybę ES piliečiams pirkti žemės ūkio paskirties žemę.

Toks reikalavimas buvo numatytas šalies stojimo į ES sutartyje. Tačiau mūsų šalis gavo dešimties metų pereinamąjį laikotarpį, kuris baigs galioti jau šiemet.

Referendumo organizatoriai siekia, kad draudimas būtų pratęstas neribotam laikui, nors tai gali prieštarauti Lietuvos stojimo į ES sąlygoms.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min