Prenumeratai - 60%. Geriausias metų pasiūlymas!
Prenumeruoti
2020 07 05

Reformatų skvere Vilniuje archeologai rado tris galimai XVIII amžiaus kapavietes

Po maždaug mėnesį vykusių detalių archeologinių tyrimų sostinės centre esančiame Reformatų skvere rastos, spėjama, XVIII amžiuje palaidotų trijų žmonių kapavietės.
Reformatų skvere Vilniuje archeologai rado tris galimai XVIII amžiaus kapavietes
Reformatų skvere Vilniuje archeologai rado tris galimai XVIII amžiaus kapavietes / BNS nuotr.

„Aptikome trijų asmenų palaikus. Kol kas. Greičiausiai kapai yra XVIII amžiaus. Neradome jokių įkapių, nes tai sąlyginai palyginti vėlyvi palaidojimai. Tradicijos jau panašiai tuo metu išnyksta dėti į kapus monetas, žiedus, peilius, papuošalus ar asmeninius daiktus“, – BNS sakė archeologinių tyrimų Reformatų skvere vienas vadovų Ignas Sadauskas.

Pasak jo, neradus įkapių, sunkiai įmanoma nustatyti, kokiam luomui priklausė mirusieji, kokia buvo jų finansinė būklė.

Rasti palaikai išgabenti į Vilniaus universiteto išsamiems antropologiniams tyrimams.

„Ten bus nustatoma lytis, amžius, matomi buvę pataloginiai susirgimai ir visa kita, ką įmanoma nustatyti iš kaulų“, – teigė I.Sadauskas.

Šis radinys, anot archeologo, dar kartą patvirtina, kad išlikusių kapaviečių senamiestyje ir jo prieigose dar yra.

„Sovietmečiu, kai drastiškai rekonstruotas Reformatų parkas be archeologinių tyrimų, buldozeriais išstumdytos žemės, žinome, kad buvo daug kapų suardyta, bet šiek tiek jų dar išlikę“, – aiškino I.Sadauskas.

Vietovę tyrinėjantis archeologas sakė, kad radinys ypatingai nenustebino, kadangi netoli kadaise buvo evangelikų-reformatų kapinės.

Pasak jo, vieta, kurioje rasti kaulai, sovietmečiu išdraskyta nebuvo: „Išliko praktiškai nepaliesta ir nesuardyta ankstesnių žemės kasimo darbų“.

Vietovę tyrinėjantis archeologas sakė, kad radinys ypatingai nenustebino, kadangi netoli kadaise buvo evangelikų-reformatų kapinės.

„Visi tyrimai vyksta tose parko dalyse, kurios ne kapinių teritorijoje, bet labai arti kapinių teritorijos, todėl (radinys) nustebino, bet nebuvo netikėtas, – teigė jis. – (...) Realiai beveik ant nustatytos menamos kapinių ribos kaulai tose trijose kapavietėse ir rasti.

Pasak I. Sadausko, kapavietės buvo netoli viena kitos.

„Jie palaidoti panašiu laikotarpiu“, – aiškino jis, bet nespėliojo, ar dar galėtų atkasti naujų palaidojimų.

„Tikėtina, kad jau nebe, nes dar labiau tolsime nuo kapinių ribos, darbuosimės kitose parko dalyse. Tikimybė mažėja, bet jinai išlieka“, – sakė jis.

I.Sadausko teigimu, detalieji archeologiniai tyrimai skvere jau yra įpusėję. Juos žadama baigti po mėnesio, nebent būtų naujų radinių.

„Medžiagos, radinių analizė pradės atsirasti rudeniop“, – tikino I.Sadauskas.

2018 metų rudenį pradėjus Reformatų parko rekonstrukciją, archeologai aptiko mistine vadinamos XVII amžiaus pirmos pusės reformatų bažnyčios, dviejų koplyčių ir Konsistorijos pastato liekanas. Dėl šių atradimų buvo sustabdyta aikštės rekonstrukcija.

Praėjusių metų rudenį kasinėjant skvere aptikta sudaužytų puodų, ąsočių, arklių kaulų. Šie radiniai Reformatų skvere besidarbavusiems archeologams liudijo, kad ir prieš kelis šimtus metų miestas buvo išsiplėtęs už gynybinės sienos.

Be to jie, pasidarbavę metalo ieškikliais, išsiaiškino, kad skvere buvo apsistojusi ir Napoleono kariuomenė. Archeologai rado muškietų šratų, kareiviškų sagų ir diržų sagčių. Tyrinėtojai taip pat aptiko titnago skiltuvų, kurie būdavo naudojami muškietose parakui uždegti.

Naujienų portalas lrytas.lt praėjusį lapkritį rašė, kad tyrinėtojai skvero perkasose žmonių kaulų ar skeletų nerado. Nors pavienių kaulų buvo. Spėjama, kad jie ten atsidūrė sovietmečiu, kai buvo įrengiamas skveras. Tada niekas archeologinių tyrimų neatliko, senąsias reformatų kapines išstumdė buldozeriai. Dabar jau nebeaišku, kiek kapų suardė sunkioji technika.

Sostinės savivaldybės duomenimis, Reformatų sodo atkūrimo ir sutvarkymo projekto kaina – daugiau kaip 2 mln. eurų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Monotoniškas darbas: kas slepiasi už darbodulio ir kodėl jo reikėtų vengti?
Reklama
„Trefoil“ sistema – dantų atkūrimo metodas, leidžiantis sutaupyti
Reklama
„Senukų“ parduotuvėje – pirmasis gyvas „Counter Strike 2“ turnyras
Reklama
Šri Lanka – geriausia pirmoji pažintis su Azija
Parašykite atsiliepimą apie 15min