Dabar populiaru
Publikuota: 2009 rugsėjo 18d. 07:55

Reformos grimasos stumia į pašalį

Studentai
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Studentai

Socialiai remtini jaunuoliai, kurie įstojo į mokamą vietą aukštojoje mokykloje, ne tik turi imti paskolą ir mokėti palūkanas, bet dar ir netenka 390 litų socialinės stipendijos.

"Padėtis nekokia, tikras dugnas", - prisipažino alytiškė Meilė A. (pavardė redakcijai žinoma), turinti invalidumą ir gyvenanti drauge su bedarbiu vyru. Nors abu dėl finansinių rūpesčių priklauso socialiai remtinų asmenų grupei, jie vis vien ryžosi išleisti dukterį į Vilnių studijuoti. "Jeigu vaikas turi motyvacijos mokytis, nejaugi neišleisi. Ką dabar veikti mergaitei?" - nuogąstavo moteris.

Vilniaus pedagoginiame universitete (VPU) pradėjusi studijuoti Meilės A. dukra sužinojo, jog negaus 390 litų siekiančios socialinės stipendijos. Paaiškėjo, kad taip nutarė Vyriausybė likus vos penkioms dienoms iki rugsėjo 1-osios.

Nelygybė ir neteisybė

VPU pirmakursė dabar turės gyventi už grašius, nes iš šeimos santaupų jau sumokėjo 2,7 tūkst. litų už pirmą semestrą. "Studijų kainos, palyginti su gyvenimo lygiu, yra neproporcingai išpūstos. Reikėtų visiems vienodai po truputėlį skirti, o dabar dalis studentų yra diskriminuojami: vieniems - viskas, kitiems - nieko", - guodėsi Meilė A.

Ji atkreipė dėmesį, kad Vilniaus Gedimino technikos universiteto rektorius Romualdas Ginevičius gauna beveik 30 tūkst. litų atlyginimą. "Negi studentai turi tokius išlaikyti? Matyt, tamsią liaudį lengviau valdyti. Turbūt neturtingai gyvenančiuosius varo į profesines mokyklas, nors Konstitucija sako kitaip", - svarstė studentės mama iš Alytaus.

Mokslo ir studijų reformos kontekste šis Vyriausybės nutarimas sukėlė nuostabą ir studentų atstovams, ir politikams.

Vyriausybės nutarimas numato, kad socialinė stipendija skiriama tik valstybės finansuojamose vietose studijuojantiems studentams, turintiems teisę gauti socialinę pašalpą arba auginantiems vaiką. Taigi teoriškai pusė (beveik 12 tūkst.) šiemet į universitetus įstojusių žmonių bus prasčiau socialiai aprūpinti nei tie (11,6 tūkst.), kuriems pasisekė gauti krepšelį.

Prieš porą metų į socialines stipendijas galėjo pretenduoti gerokai daugiau studentų - beveik 17 tūkstančių. Trumpiau tariant, tie, kurie studijavo valstybės iš dalies finansuojamose vietose arba visiškai nemokamose.

Kliūtis mokytis

Mokslo ir studijų reformos kontekste šis Vyriausybės nutarimas sukėlė nuostabą ir studentų atstovams, ir politikams. Apie tai netikėtai sužinoję Valentino Stundžio vadovaujamo Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto (ŠMKK) nariai suglumo.

Pasak Lietuvos studentų sąjungos prezidento Dainiaus Dikšaičio, paramos gavėjų skaičiaus sumažinimas tampa "aiškiu kliuviniu siekti aukštojo mokslo dėl socialinės padėties". "Jeigu jaunuolis studijuoja, atitinka bent minimalius akademinius standartus, studijų forma jokiais būdais negali būti barjeras socialinei pagalbai gauti", - teigė jis.

Seimo komiteto narė Zita Užlytė atkreipė dėmesį, kad Vyriausybės nutarimas smogia pažeidžiamiausiai visuomenės daliai - vargstančioms šeimoms. "Nepasiturinčių studentų yra tiek valstybės finansuojamose, tiek mokamose vietose, ir abi šios grupės privalo turėti teisę į socialinę stipendiją. Studijų forma, finansavimas ir gyvenimo sąlygos - nieko bendra tarpusavyje neturintys dalykai", - pažymėjo ji.

Kai kurie universitetų vadovai nemato nieko blogo dėl Vyriausybės nutarimo. Esą tiek anksčiau, tiek dabar socialines stipendijas gaudavo valstybės išlaikomi studentai. Tačiau anksčiau ir aukštojo mokslo sistema buvau visai kitokia.

Kai kurie universitetų vadovai nemato nieko blogo dėl Vyriausybės nutarimo. Esą tiek anksčiau, tiek dabar socialines stipendijas gaudavo valstybės išlaikomi studentai.

Seimo ŠMKK pirmininkas V.Stundys įsitikinęs, kad Vyriausybės nutarimas socialiai remtiną studentą verčia patirti trijų pakopų nelygybę: jam reikia mokėti ir už studijas, ir palūkanas, ir drauge tenka apsieiti be socialinės stipendijos.

Iki Naujųjų ieškos kriterijų

Švietimo ir mokslo ministerijos (ŠMM) Universitetinių studijų skyriaus vyriausiasis specialistas Rimvydas Labanauskis LŽ patvirtino, jog Vyriausybės nutarimas siaurina socialinių stipendijų gavėjų būrį. "Tai laikinas sprendimas, kol bus susitarta dėl objektyvių kriterijų. Planuojama, kad nuo Naujųjų metų į socialines stipendijas galės pretenduoti visi. Dabar svarbiausias mūsų uždavinys - susieti stipendiją su iš tiesų gaunamomis pajamomis", - aiškino valdininkas.

Patys studentai pasakoja, kad iki šiol socialines stipendijas sugebėdavo susiorganizuoti ir tie jaunuoliai, kurie į paskaitas atvykdavo aukštos klasės automobiliais.

Pasak R.Labanauskio, pakoreguota tvarka susijusi su pertvarkomis stipendijas kuruojančiame Studijų fonde, kuris šiuo metu visas pajėgas skiria valstybės remiamų paskolų sistemai diegti. "Padidėjęs socialinių stipendijų gavėjų skaičius "suvalgė" didelę dalį bendrame katile esančių visų stipendijų lėšų, todėl kai kuriose aukštosiose mokyklose neliko pinigų skatinamosios stipendijoms", - kalbėjo ŠMM atstovas.

„Lietuvos žinios“
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min