Dabar populiaru
Publikuota: 2016 rugsėjo 7d. 09:28

Remigijaus Šimašiaus iškabintos dvikalbės gatvių lentelės – tik tūpsnis rusų ir lenkų kilmės rinkėjams?

Atidengiama lenkiška Varšuvos gatvės lentelė.
Vilniaus m. savivaldybės nuotr. / Atidengiama lenkiška Varšuvos gatvės lentelė.

Liberalų sąjūdžio pirmininkas, Vilniaus meras Remigijus Šimašius sekmadienio popietę iškilmingai atidengė Rusų ir Varšuvos gatvių pavadinimų lenteles rusų ir lenkų kalbomis. Meras tikino, kad lentelės skirtos pažymėti Vilniaus miesto ir Lietuvos istoriją.

„Iš tiesų, noriu visus pasveikinti su tuo, kad gyvename puikiame mieste, kuris nuo pat įsikūrimo buvo tarptautinis, įvairiatautis, įvairialypis, gražus savo kultūromis – ir lietuvių, ir lenkų, ir rusų, ir žydų, ir totorių, ir kitų tautų“, – atidengiant lentelę Varšuvos gatvėje kalbėjo meras Remigijus Šimašius.

R.Šimašius taip pat apgailestavo, kad Varšuvos gatvė yra ne Senamiestyje.

Tačiau Vilniuje yra ne tik Varšuvos ir Rusų gatvės, bet ir Estų, Latvių, Italų, Ispanų, Belgų, Čekų, Moldovos, Vengrų, Airių, Anglų, Graikų, Austrų, Vokiečių, Žydų, Totorių, Karaimų, Gudų ir Lenkų gatvės, kurių pavadinimai kol kas pažymėti tik lietuviškai.

Kilo klausimas, ar Rusų ir Varšuvos gatvės ypatingo mero dėmesio prieš artėjančius Seimo rinkimus nebus sulaukusios tik todėl, kad Lietuvos rusų ir lenkų kilmės rinkėjų, o ne italų ar belgų, dėmesio savo partijai siekė meras.

R.Šimašius tokius įtarimus neigia. Jis žada jau artimiausiu metu lentelėmis vokiečių, baltarusių, jidiš ir ukrainiečių kalbomis paženklinti Vokiečių, Gudų, Žydų ir Lvovo gatves.

„Idėją, kad būtent taip reiktų pagerbti Vilniuje gyvenančias tautas ir gal tas, su kuriomis Lietuvą sieja glaudus ryšys, aš buvau išsakęs dar prieš savivaldos rinkimus. Tai yra nuoseklaus plano dalis. Šiuos dalykus esame suderinę ir su Valstybine lietuvių kalbos komisija, ir su viskuo. Pradėjome realizuoti prieš kelis mėnesius, o prieš kelias dienas pakabintos lentelės Rusų ir Varšuvos gatvėse, ir jau išvis yra keturios“, – sakė R.Šimašius, primindamas, kad Islandijos gatvėje jau kabo lentelė islandų kalba bei Vašingtono aikštėje – anglų kalba.

Pasak mero, kol kas orientuojamasi į centrinę miesto dalį ir į istoriškai Lietuvoje gyvenančias bendrijas.

„Žydų, Vokiečių gatvėse tikrai turėtų atsirasti lentelės. Gal ir ukrainiečių kalba pavyks pažymėti Lvovo gatvę. Be jokios abejonės, istorinės tautos – totoriai ir karaimai – taip pat bus dar šiemet pažymėtos“, – aiškino meras.

Neabejotina, kad Lietuvai artimiausios Baltijos sesės – Latvija ir Estija taip pat džiaugtųsi Vilniuje Latvių ir Estų gatves matydamos užrašytas savo kalbomis. Tačiau meras sako, kad jas pažymėti latviškai ir estiškai ketinama tik vėliau.

„Manau, kad ateis eilė kada nors ir Estų gatvei, ir Italų, ir Ispanų, ir Portugalų, Ir Graikų gatvėms, bet natūralu, kad Kalnėnuose tai mažiau aktualu nei centrinėje miesto dalyje“, – aiškino meras.

Apie Latvių gatvės pažymėjimą jis neužsiminė, nors ši yra visai netoli nuo miesto centro, Žvėryne.

Pasak mero, šios lentelės yra skirtos ne susigaudyti mieste norintiems turistams, bet tam, kad būtų parodyta pagarba.

„Mums yra svarbu, kad gatvė būtų reprezentacinė, ryški. Suvokiame, kad tai nėra lentelės, kurios padeda susigaudyti, kas, kur yra. Tai yra dėl to, kad reikia parodyti pagarbą didžiausioms bendruomenėms, istorinėms bendruomenėms, šalims, su kuriomis daugiausia santykių buvo“, – sakė meras.

R.Šimašius džiaugėsi, kad jo iniciatyvą pakabinti lenteles Rusų ir Varšuvos gatvėse rusų ir lenkų kalbomis parėmė daugybė vilniečių.

Tiesa, Rusų gatvės rusiška lentelė sulaukė ne tik pagyrų, bet ir vandalų dėmesio.

Vos pusdienį iškabėjusi lentelė buvo ištepliota dažais.

Dėl šio įvykio pradėtas ikiteisminis tyrimas. Šiuo metu, kaip praneša Vilniaus apskrities Vyriausiasis policijos komisariatas, yra analizuojami vaizdo kamerų įrašai ir atliekami intensyvūs tyrimo veiksmai. Kadangi yra atliekamas ikiteisminis tyrimas, pareigūnai daugiau informacijos neteikia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Skanumėlis

Video

21:40
11:46
00:49

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min