15min be reklamos
2022 11 22, 10:36 Atnaujinta 2022 11 22, 11:04

JT komitetas neleidžia, bet R.Šimašius laikosi savo: Antakalnio stelų nukėlimą pradėsime šią savaitę

Nepaisant to, kad Jungtinių tautų Žmogaus teisių komitetas paliko laikinąją apsaugą sostinės Antakalnio kapinėse esančioms sovietinėms karių skulptūroms, taip kol kas neleisdamas sostinės valdžiai jų nukelti, Vilniaus miesto savivaldybė planuoja elgtis kitaip. Meras Remigijus Šimašius skelbia, kad nukėlimo darbai prasidės jau šią savaitę ir bus baigti per maždaug tris savaites.
Antakalnio kapinėse uždengiami paminklai sovietų kariams
Antakalnio kapinėse uždengiami paminklai sovietų kariams / Lukas Balandis / BNS nuotr.

Kaip rašo BNS, teisingumo ministrės teigimu, komitetui nepanaikinus apsaugos priemonių, galutinio sprendimo dėl stelų nukėlimo gali tekti laukti dvejus–penkerius metus.

Sostinės vicemeras Valdas Benkunskas apgailestavo, kad komitetas neįsiklausė į Lietuvos poziciją ir svarsto, kad skulptūras būtų galima nukelti ir nepaisant komiteto pozicijos.

„Teisingumo ministerija informavo, kad Jungtinių Tautų žmogaus teisių komitetas priėmė sprendimą dėl stelų Antakalnio kapinėse, laikinosios apsaugos priemonės yra paliktos.

Sunkiai suvokiamas toks sprendimas, matyt, išvados dvi: arba komitetas absoliučiai nesigilino į kontekstą ir argumentus, kuriuos Lietuvos valstybė pateikė, arba yra tiesiog nesuvokimas bendros situacijos, skirtumų tarp pačios konvencijos nuostatų ir tai, kas Lietuvos atveju taikoma“, – BNS sakė V.Benkunskas.

Meras sako, kad nukels vis tiek

Tačiau R.Šimašius teigia kitaip: „Netrukus pradėsime Antakalnio kapinių sovietinių stelų nukėlimo darbus.

Vakar gavome Jungtinių Tautų Žmogaus Teisių Komiteto poziciją – labai gaila, kad jie liko suklaidinti visiškai neteisingų prorusiškų veikėjų argumentų ir toliau siūlo saugoti šiuos sovietinius statinius, kol 2–5 metus truks tyrimas.

Mes tiek laiko neturime, karas – tiek Ukrainos mūšio lauke, tiek informacinėje erdvėje – vyksta dabar, todėl nelauksime. Komitetas mums neleidžia lįsti į kapines ir naikinti antkapių bei naikinti paminklų, mes to ir nedarysime. Mes tiesiog saugiai nukelsime ir padėsime saugoti sovietines propagandines stelas. O kapai ir antkapiai niekada nebuvo planuojami liesti, jie ir nebus liečiami.“

Anot mero, kadangi Komiteto pozicija adresuota Vyriausybei, savivaldybė dar antradienį formaliai informuos Vyriausybę apie savo planus: „Tikiu, kad ryt vyksiančiame posėdyje Vyriausybė nepaspaus stabdžių. Nuo ketvirtadienio, jei tik tiekėjas bus pasiruošęs, pradėsime darbus. Planuojama, kad darbai truks apie 3 savaites.“

Stelos Antakalnio kapinėse jau nuo spalio uždengtos. Tuomet pasirinktas toks variantas, kai JT komitetas pritaikė apsaugos priemones joms.

Teisingumo ministrė: dalis apsaugos priemonių neatitinka realybės

Teisingumo ministrė Ewelina Dobrowolska, komentuodama JT Žmogaus teisių komiteto sprendimą, sako, kad dalis laikinųjų apsaugos priemonių neatitinka realybės, nes kalbama apie draudimą perlaidoti, nors savivaldybė to nė neplanavo.

„Gautas JT Žmogaus teisių komiteto sprendimas, kuris palieka galioti laikinąsias apsaugos priemones dėl stelų Antakalnio kapinėse. Yra išnaudotos visos teisinės, diplomatinės galimybės, kad būtų leista komitetui suprasti argumentus ir faktines aplinkybes. (...) Dalis laikinųjų apsaugos priemonių neatitinka realybės, nes sakoma apie neperlaidojimą kapų, ko ir neplanavo savivaldybė niekada daryti“, – BNS antradienį sakė teisingumo ministrė.

Turto banko nuotr./Įkurtuvės renovuotoje sostinės teismo dalyje: teisingumo ministrė Ewelina Dobrowolska.
Turto banko nuotr./Įkurtuvės renovuotoje sostinės teismo dalyje: teisingumo ministrė Ewelina Dobrowolska.

Ji teigė, kad JT komiteto pritaikytos laikinosios apsaugos priemonės galios iki peticijos išnagrinėjimo ir tai gali trukti nuo dvejų iki penkerių metų, tačiau pastebėjo, kad savivaldybė turės įvertinti ir tai, kiek saugu steloms likti vietoje dėl vandalizmo apraiškų.

„Dabar laikinosios apsaugos priemonės galioja iki peticijos išnagrinėjimo, peticijos išnagrinėjimas vidutiniškai trunka nuo dvejų iki penkerių metų, atitinkamai savivaldybei reikia vertinti, tiek laikinųjų apsaugos priemonių įgyvendinimą, ir, be abejo, kur mes matom vandalizmo apraiškas, kiek toms steloms saugu likti“, – pabrėžė E.Dobrowolska.

Kreipėsi „etniniai rusai“

Jungtinių Tautų komitetas laikinąsias apsaugos priemones Antakalnio kapinių paminklams nusprendė pritaikyti spalio pradžioje, gavęs „etniniais rusais“ prisistačiusių pareiškėjų kreipimąsi: jį pasirašė su Baltarusijos valdžia susitikti šių metų pradžioje važiavęs Kazimieras Juraitis, taip pat Dmitrijus Glazkovas, Tatjana Brandt ir Anastasija Brandt.

Lietuva nesutiko su prašymu ir teigė, jog pareiškėjai komitetą suklaidino dėl faktinių aplinkybių, nes nėra ketinama išniekinti karių kapų ar griauti memorialo.

JT žmogaus teisių komitetą sudaro 18 šalių ekspertai, iš Europos jame yra Ispanijos, Graikijos, Slovėnijos, Portugalijos, Prancūzijos ir Albanijos atstovai. Kiti nariai – iš Paragvajaus, Egipto, Tuniso, Ganos, Maroko, Japonijos, Kanados, Ugandos, Čilės, Pietų Korėjos, Togo ir Etiopijos.

Nukelti šešias Antrojo pasaulinio karo sovietų karius vaizduojančias figūrines pilko granito stelas sostinės savivaldybės politikai vienbalsiai nusprendė dar birželio pradžioje, prieš tai paveldosaugininkams išbraukus skulptūras iš nekilnojamųjų kultūros vertybių registro.

Anksčiau planuota nukėlimo darbus užbaigti iki lapkričio 1-osios, savivaldybės konkursą laimėjusi „Vilniaus BDT“ pasiūlė juos atlikti už 48 tūkst. eurų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min