Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos už 1,00 Eur!
Prenumeruoti
2019 09 04

Rengiamasi pakabinti naują lentą Jonui Noreikai: ji jau pagaminta ir graži

Ketvirtadienio pavakarę sostinėje mitinguos Jono Noreikos gerbėjai, kuriuos papiktino Vilniaus miesto savivaldybės sprendimas nukabinti atminimo lentą Generolui Vėtrai. Jie yra žadėję, kad J.Noreikai atminti skirta lenta bus pakabinta atgal. Gal tai įvyks ketvirtadienį? Renginį organizuojančios „Pro Patria“ valdybos pirmininkas Vytautas Sinica to 15min nei patvirtino, nei paneigė – tik patikino, kad atminimo lenta J.Noreikai jau pagaminta.
Generolui Vėtrai pakabintas naujas plakatas
Generolui Vėtrai pakabintas naujas plakatas / Violetos Grigaliūnaitės nuotr.

Ketvirtadienį sambūrio „Pro Patria“ ir kitų organizacijų rengiamas mitingas prasidės Daukanto aikštėje, po prezidento Gitano Nausėdos langais. „Pro Patria“ teigia, kad valstybės vadovas bus kviečiamas pasisakyti susirinkusiesiems.

Po valandos mitingo dalyviai rinksis prie Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos, ant kurios sienos kabojo atminimo lenta J.Noreikai.

„Pro Patria“ skelbia, jog čia įvyks dėkingumo ir pagarbos herojams manifestacija, kuria drąsiai valingai bus pasakyta Lietuvai ir pasauliui: „Esame laisva tauta ir apginsime savo teisę patiems rašyti savąją Istoriją! Vieningai ir valingai šiuo pilietiniu veiksmu paliudysime: esame gyva tauta ir ori valstybė! Jokia priešiška jėga neištrins šviesaus didvyrių atminimo iš mūsų atminties ir širdžių!“

Turim ketinimų neabejotinai ir anksčiau arba vėliau tai padarysime.

Trečiadienį tiesiai paklaustas, ar ketvirtadienį renginio metu ketinama pakabinti naują lentelę J.Noreikai, „Pro Patria“ valdybos pirmininkas V.Sinica 15min pirma sakė, kad ne.

Tačiau čia pat jis pabrėžė, kad apskritai tokių ketinimų organizacija turi: „Turim ketinimų neabejotinai ir anksčiau arba vėliau tai padarysime.“

„Bet garantuoti, kad tai padarysime rytoj... Aš nei atmesti, nei pažadėti negaliu“, – kalbėjo V.Sinica.

Vilniaus miesto savivaldybė pabrėžia, jog lentos kabinimą būtina suderinti su ja, tačiau V.Sinica sako, kad leidimą turi duoti Kultūros paveldo departamentas (KPD), o vėliau pastato valdytojas.

Organizatorių nuotr. /„Pro Patria“ organizuojamas renginys
Organizatorių nuotr. /„Pro Patria“ organizuojamas renginys

„Tai yra teisinis ginčas. Ko gero, tektų ginčytis su ponu meru teisme, jeigu jis mano, kad yra reikalinga jam nepavaldžiai įstaigai ir pastatui leidimo iš jo (...) Nežinau, kurią dieną, bet jeigu mums pavyks pakabinti tą lentą, o meras manys, kad jis turi teisę vėl ją nukabinti, tai, be abejo, teks teistis tada“, – tvirtino jis.

Pagaminta ir graži.

Antradienį prokuratūra pranešė nepradėsianti ikiteisminio tyrimo dėl sostinės mero Remigijaus Šimašiaus sprendimo demontuoti lentą.

Prokurorai motyvavo, kad tokiu žingsniu nebuvo viršyta savivaldybės kompetencija, susijusi su savivaldybei priklausančio turto valdymu.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vytautas Sinica
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vytautas Sinica

V.Sinica aiškina, kad, jeigu pagal šią logiką meras galėjo elgtis kaip tinkamas, nes tai – savivaldybės turtas, jis esą negalės inicijuoti demontavimo lentos, kuri nėra savivaldybės.

„Pagaminta ir graži“, – į klausimą, ar atminimo lenta J.Noreikai jau pagaminta, atsakė V.Sinica.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Mitingo dalyviai
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Mitingo dalyviai

Sostinės mero atstovas spaudai Aleksandras Zubriakovas 15min nekomentavo, ar savivaldybė yra numačiusi galimybę, jog ketvirtadienį gali būti mėginama pakabinti naują atminimo lentą.

Jis tik pabrėžė, kad į savivaldybę šiuo klausimu niekas nesikreipė.

Policija Vrublevskių bibliotekos pastato nesaugos

Per ketvirtadienį įvyksiantį mitingą budėsiantys policijos pareigūnai neketina kažkaip ypatingai saugoti Vrublevskių bibliotekos pastato.

Anot Policijos departamento atstovo spaudai Ramūno Matonio, savivaldybės leidimas renginiui išduotas, numatyta, kad jame budės ir policijos pareigūnai.

„Neplanuojame atitverti pastato, ar jį nuo kažko saugoti. Jei bus daromi neteisėti veiksmai, pareigūnai užfiksuos tokius veiksmus, nustatys asmenybes, o veiksmai bus įvertinti atitinkamų institucijų teisės aktų nustatyta tvarka“, – 15min ketvirtadienį komentavo R.Matonis.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Prie Vrublevskių bibliotekos atvežta Jono Noreikos – Generolo Vėtros atminimo lenta
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Prie Vrublevskių bibliotekos atvežta Jono Noreikos – Generolo Vėtros atminimo lenta

Pastato prieigose įvyksiančiam renginiui kažkaip ypatingai nesiruošia ir pati biblioteka.

Jos direktorius Sigitas Narbutas vis dar atostogauja, tačiau jis 15min patikino, kad į biblioteką su prašymu leisti pakabinti atminimo lentą niekas nesikreipė.

„Dėl ketvirtadienio renginio žinau ne daugiau už jus. Mano bendradarbiai budės, bus dėmesingesni, bet tuo metu biblioteka jau nedirbs ir pavojaus neturėtų kilti“, – pabrėžė jis.

Vrublevskių biblioteka priklauso Lietuvos mokslų akademijai. Jos prezidentas Jūras Banys 15min taip pat sakė, jog niekas apie ketinimus kabinti lentą jo neinformavo: „Ar jie kabins, ar nekabins, neaišku. Tai yra gandai. Oficialiai jokių žinių neturime.“

Aš apeliuoju į sveiką protą, į tai, kad Lietuvos žmonės yra protingi.

Į 15min klausimą, galbūt tokiai galimybei yra rengiamasi, J.Banys atsakė klausimu: „O ką čia ruoštis? (...) Mes esame laisvi žmonės laisvoj šaly. Ir dabar drausti prieiti prie pastato – ypač jeigu tai biblioteka – atrodytų juokingai, tikrai. Jeigu kiekvienas pastatas apsitvertų tvorelėm. Taip kad tikrai ne, aš apeliuoju į sveiką protą, į tai, kad Lietuvos žmonės yra protingi, ir manau, kad bus priimtas geriausias sprendimas. Nes ši problema tiek suaktualizuota, tiek suaštrinta, kad jau nebeįmanoma.“

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Jūras Banys
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Jūras Banys

Jis pabrėžė, kad kabinti kur nori ir ką nori negalima, nes lentų kabinimas reglamentuotas. Pašnekovas patikino, jog dėl to turi būti savivaldybės sprendimai.

Paklaustas, kaip reaguotų akademija, jei atminimo lenta visgi būtų pakabinta, J.Banys teigė, kad akademija negali nei pati kažko pakabinti, nei nukabinti: „Tai yra savivaldybės reikalas.“

Mitingą rengia ne viena organizacija

Kaip skelbiama renginio aprašyme, ketvirtadienio mitingą, be „Pro Patria“, organizuoja neformalus visuomeninis judėjimas „Tautos forumas“, įkurtas praėjusiais metais. Tarp jo įkūrėjų yra paminklosaugininkas Romas Pakalnis, istorikė Rasa Čepaitienė, filosofas Vytautas Radžvilas.

Kas jam dabar pirmininkauja, 15min surasti nepavyko. Tarp organizatorių taip pat yra Sąjūdžio iniciatyvinės grupės klubas, kurio vadovas, Registrų centro (RC) duomenimis, yra jau minėtas R.Pakalnis, RC neregistruotas Vilniaus sąjūdis, Jono Buroko vadovaujama Lietuvos laisvės kovotojų sąjunga, Nevyriausybinių organizacijų, padedančių stiprinti Lietuvos gynybinius pajėgumus, koordinacinė taryba, kuriai vadovauja Angelė Jakavonytė.

Taip pat – Gvido Rutkausko vadovaujama Politinių kalinių ir tremtinių sąjunga, Prano Ulozo vadovaujama Politinių kalinių ir tremtinių bendrija ir Lietuvos sąjūdis, kuriam pirmininkauja Vidmantas Žilius.

V.Sinica kartu su iš konservatorių partijos pasitraukusiu Rimantu Jonu Dagiu neseniai paskelbė kuriantys naują partiją. Kaip anksčiau skelbė BNS, jai priklausys V.Radžvilas ir Kęstutis Dubnikas, dirigentas Petras Bingelis, R.Čepaitienė, aktorius Gediminas Storpirštis, R.Pakalnis, rašytojas Tomas Viluckas ir dar iš viso apie 40 asmenų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Žiemą per dieną išsimaudęs penkiuose ežeruose keliautojas K.Mieliauskas ragina kas rytą lįsti po šaltu dušu
Reklama
Inovacijų agentūros teikiamas paslaugas teigiamasi vertina 88 proc. klientų
Reklama
Paroda „Beauty Expo 2024“: trys dienos profesionaliems grožio produktams ir paslaugoms
Reklama
IKEA mažina kainas
Užsisakykite 15min naujienlaiškius