Dabar populiaru
Publikuota: 2010 spalio 28d. 10:44

Renovuojant šalies bibliotekas išleista daugiau nei planuota, nors atlikta tik trečdalis darbų

Mokinė
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Mokinė

Pagal Bibliotekų renovacijos ir modernizavimo 2003–2013 m. programą, iki šiol renovacijai skirta 175 mln. Lt, teigiama pranešime spaudai.

Nors tai daugiau, negu buvo numatyta, tačiau už šias lėšas atlikta vos trečdalis numatytų darbų. Patalpos buvo renovuojamos be aiškių kriterijų, nežinant koks turi būti bibliotekų plotas ir kokie reikalavimai keliami patalpoms. Be to, dalis programoje numatytų renovuoti bibliotekų negavo žadėto valstybės finansavimo, o kai kurios jį gavo, nors jų renovacija programoje nebuvo numatyta. Todėl Vyriausybei rekomenduota nefinansuoti naujų renovacijos darbų kol nebus patvirtinta bibliotekų plėtros ilgalaikė programa, apibrėžta modernios bibliotekos samprata, tikslai, kokybiniai reikalavimai bibliotekų pastatams, valdymui, paslaugoms ir programoms.

Programoje nurodytas bibliotekų fondų komplektavimo lėšų poreikis 2003–2013 m. siekė 104 mln. Lt. Buvo numatyta, kad vienam gyventojui per metus turėtų būti skiriama 3 Lt knygoms įsigyti, t. y. 250-300 knygų 1000 gyventojų. Tačiau šiuo metu vienam gyventojui skiriama tik 0,69 Lt ir knygų nuperkama septynis kartus mažiau. Be to, fondai menkai tepapildomi naujomis skaitmeninėmis medijomis, jos sudaro tik apie 1–2 proc. viešųjų bibliotekų bendrojo fondo. Auditorių nuomone, dėl šių priežasčių artimiausiais metais gali reikšmingai sumažėti bibliotekų lankytojų skaičius ir fondų naudojimas.

Valstybiniai auditoriai teigiamai įvertino 2007 m. pradėtą projektą „Bibliotekos pažangai“. Jis įgyvendinamas trišaliu Kultūros ministerijos, Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos bei Bilo ir Melindos Geitsų fondo susitarimu. Projekte numatytiems darbams atlikti Lietuva įsipareigojo skirti 13 mln. Lt, Geitsų fondas – 38 mln. Lt. Už šias lėšas perkami kompiuteriai, interneto įranga, daugiafunkciniai įrenginiai, įrengiamas plačiajuosčio interneto ryšys, bibliotekų darbuotojai ir lankytojai mokomi naudotis kompiuterine technika. Praėjusiais metais viešąją interneto prieigą teikė jau apie 82 proc. visų šalies viešųjų bibliotekų ir jų filialų – tai maždaug trečdaliu daugiau negu prieš metus. Tačiau auditoriai atkreipė dėmesį, kad yra grėsmė, jog projektui pasibaigus techninės įrangos atnaujinimas ir bibliotekininkų mokymai strigs, todėl Kultūros ministerijai pasiūlyta išlaikyti bibliotekų pasiektą pažangą.

Temos: 2 Biblioteka Pinigai
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min