Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Reportažas: Brėkštančio miesto tylą pripildo šešėliai

Kirtimuose dirbantis Vitoldas darbo dienomis keliasi 5 val. ryto.
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Kirtimuose dirbantis Vitoldas darbo dienomis keliasi 5 val. ryto.
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Klajojant po Vilnių tuo metu, kai pradeda gausti troleibusai, kai nakties vėjo išsklaidytas šiukšles nuo dulkėtų šaligatvių imasi kuopti šlavėjai, kai languose dar taip pat tamsu, kaip ir gatvėse, atrodo, kad įmigusio miesto niekas neišbudintų. Tačiau žingsnis po žingsnio, gatvė už gatvės ir nejučiomis pastebi, kas yra laikas.

57-erių Vitoldą sutikome troleibusų stotelėje prie Žaliojo tilto. Jis – vienas iš maždaug dešimties žmonių, lūkuriavusių žibintų apšviestoje gatvėje laikrodžiui rodant 5.50 val.

„Keliuosi apie 5 val., nes darbe reikia būti 6.30. Nieko nepadarysi – atsibundu, susitvarkau, einu į stotelę ir važiuoju“, – pasakojo Kirtimų rajone frezuotoju dirbantis vyras, suskubęs pridurti, kad ankstyvą rytą naudotis viešuoju transportu labai patogu. „Tokiu metu gatvės tuščios, žmonių nedaug, niekas nesistumdo, troleibuse visada būna vietos atsisėsti“, – žvilgčiodamas į artėjančių troleibusų numerius dėstė Vitoldas.

Paprašytas apibūdinti, kaip jam atrodo vis dar miegantis ir žadintuvų kol kas nežadinamas miestas, vyras prabilo apie tylą. „Keista, nes aplink ramu. Atrodo, kad žmonės, kurie jau mieste, niekur neskuba. O jau greitai visi ims skubėti ir tos tylos nebeliks“, – įspūdžiais dalijosi ankstyvas „15min“ pašnekovas.

Juliaus Kalinsko/„15 minučių“ nuotr./Kol dar saulė neapšvietė miesto, jo gatvėmis vaikšto ne tik žmonės, bet ir jų šešėliai.
J.Kalinsko nuotr. Kol dar saulė neapšvietė miesto, jo gatvėmis vaikšto ne tik žmonės, bet ir jų šešėliai.

Iš tiesų, slampinėjant sostinės gatvėmis ir dairantis po skirtingas miesto erdves, dėmesys krypsta ne tik į šlavėjus, pirmuosius praeivius, pavienius automobilius, dažniausiai – taksi, bet ir į miesto spalvas, jo garsus, judesį.

Kryptis – iš miesto

Pakėlęs akis į daugiabučių, biurų ir įstaigų langus, maždaug 5 val. ryto beveik visuose dar matysi tamsą. Tiek miegamuosiuose rajonuose, tiek miesto centre. Pirmieji į gatves išvažiavę vairuotojai šiose patalpose šviesos jungiklio nepaspaudžia – didžioji dalis jų suka Geležinio Vilko gatvės, Savanorių prospekto ir kitų pagrindinių eismo arterijų link. Galima numanyti – traukia į užmiestį, į kitą miestą.

„Nežinau, kur jie važiuoja. Gal kažkas namo iš naktinės pamainos, kažkas – į Kauną. Krovininiai automobiliai išvažiuoja anksčiau, lengvųjų daugiau atsiranda apie 4–5 val., tačiau jie juda ne į centrą“, – nenoriai kalbėjo visą naktį pradirbęs 38-erių taksi vairuotojas Sergėjus, lūkuriavęs senamiesčio prieigose ir tikinęs, kad įprastą darbo dieną tokiu metu iškvietimų būna vienas kitas. „Nebent į oro uostą ar autobusų stotį. Dar pasitaiko koks išgėręs, paryčiais grįžtantis namo. O visi kiti dar miega, ko norėti“, – šyptelėjo vairuotojas.

Juliaus Kalinsko/„15 minučių“ nuotr./Ankstų rytą Senamiestyje – neįprastai tuščia ir tylu.
Ankstų rytą Senamiestyje – neįprastai tuščia ir tylu.

„Koks išgėręs“ pasitaikė ir mums: laikrodžiui rodant 6.15 val., vidutinio amžiaus vyriškis, svirduliuodamas kiūtino Didžiąja gatve, o vienišas jo šešėlis blaškėsi tarp spindinčių kavinių ir parduotuvių vitrinų, kliūdamas už dulksnos drėkinamų šaligatvio plytelių.

Čia pat – ir kitas bundančiam miestui būdingas vaizdinys – iš už kampo išnyrantis šuo, skuodžiantis, kiek leidžia pavadėlis, ir aplekiantis visas kelyje pasitaikiusias šiukšliadėžes, kurias ką tik ištuštino miesto švaros tarnybos. Šuo tokiu metu – pats judriausias mieste, o jo blaškymasis po gatvę leidžia pajuokauti: tai jis išvedė pasivaikščioti žiovaujančią ir akis besitrinančią savo šeimininkę.

Dabar atsikelti sunkiau

5 val. ryto suskambo ir spaudos kioske dirbančios Reginos žadintuvas. Po valandos ji jau dėliojo prekes, akimis palydėdama Vokiečių gatve skubančių pirmųjų praeivių šešėlius – čia įsikūrusių parduotuvių darbuotojų, nežinia iš kur ir neaišku kur tipenančio jaunuolių būrio, kurio klegesys kaip mat nutildė gatvės tylą. Mes – vieni pirmųjų pirkėjų, stabtelėjusių prie šio kiosko.

„Dirbame pagal grafiką – ir rytais, ir vakarais. Tokiu metu tenka keltis du kartus per savaitę. Šiaip – nieko ypatinga. Atsikeli, ir tiek. Dabar, pasukus laikrodžius, šiek tiek sunkiau, tačiau priprasiu“, – tvirtino 52-ejų moteris, kuriai rytinis miestas atrodo per daug ramus. „Tuščia, žmonių nėra, tylu. Nežinau, man labiau patinka, kai matau daug praeivių“, – kalbėjo Regina.

Juliaus Kalinsko/„15 minučių“ nuotr./Kiosko pardavėjos Reginos bundantis miestas nežavi.
Kiosko pardavėjos Reginos bundantis miestas nežavi.

6.36 val. senamiestyje išsijungė gatvių žibintai, kurių skleidžiamą šviesą pamažu keitė auštančio ryto spalvos. Užgesus žibintams kelias akimirkas atrodė, kad miestas nejuda iš vietos: daugumoje sankryžų vis dar mirksi geltonas šviesoforų signalas, pavieniai automobiliai neužgožia pėsčiųjų signalo spengsmo, rytiniame mieste – vieno raiškiausių, iš autobusų ir troleibusų lipantys žmonės skubėdami nužingsniuoja sava kryptimi, tarsi nenorėdami, kad jų šešėliai žadintų tuos, kurių languose – vis dar naktis.

Netrukus pasibaigsianti, kai gatvės prisipildys automobilių, šaligatviais skubės praeiviai, frezuotojas Vitoldas atsipūs nuo staklių ūžesio, o kiosko pardavėja Regina pro langelį ims tiesti laikraščius, transporto bilietus ir rytinę kavą.

Komentarai
Temos Transportas
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min