TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Reportažas iš Trakų: kibinais kvepia ir dažomos valtys

Kol kas prie vandens – vienas kitas. Tačiau netrukus Trakai tikisi sulaukti daugiau turistų ir poilsiautojų.
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Kol kas prie vandens – vienas kitas. Tačiau netrukus Trakai tikisi sulaukti daugiau turistų ir poilsiautojų.
Šaltinis: 15min
0
A A

Turistų ir poilsiautojų antplūdžio Velykų savaitgalį laukiantys Trakų gyventojai mąstyti apie pelėsius ir kerpes neturi kada: dažo ir į vandenį leidžia valtis, šluoja lauko kavinių grindinius, prekyvietėse dėlioja suvenyrus, iš stalčių traukia gardžiausių kibinų receptus. „Sezonas jau prasideda“, – tvirtino visi, kuriuos „15min“ kalbino atvykę į miestelį įprastą savaitės dieną.

Vos 30 kilometrų nuo Vilniaus, tačiau kraštovaizdis – visai kitas. Gal dėl to Trakai tapo viena mėgstamiausių trumpalaikio poilsio ir turistų traukos vietų. Žvelgiant į miesto ir jo apylinkių žemėlapį, kurį, palengva eidami ir užuosdami kibinų kvapą, aptinkame ne vienoje gatvėje, dėmesys krypsta ne tik į Trakų salos pilį ir jame veikiantį istorijos muziejų – matyt, kiekvieno aplankytą mokyklos laikais ir vėliau dar ne kartą.

Trakų apylinkių žemėlapyje daugiausia mėlynos spalvos. Galvė – ežeras šiauriniame miesto pakraštyje, Gilužis – pasiekiamas einant į pietus, Lukos arba Bernardinų ežeras – plytintis rytuose, Totoriškių – mėlynai nudažantis vakarinę apylinkių dalį.

Laukia žalios spalvos

Dabar, orui tik pradėjus šilti, ir plaukiojančių valtimis, ir vaikštinėjančių palei ežerus – vienas kitas. Prie Galvės – ir viena kita turistų iš Lenkijos ar Vokietijos grupė, besifotografuojanti pilies fone, atsargiai prakandanti kibinus, trypčiojanti prie čia pat parduodamų suvenyrų, stebinti prie ežero krantų pririštas valtis. Vienos – dar tik dažomos, ruošiamos šiltajam laikui, kitas jau galima nuomotis. Valanda ežere su irklais rankose – nuo 10 iki 15 Lt. Panaši ir vandens dviračių nuomos kaina.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Nudažytos valtys jau pasiilgo vandens.
I.Gelūno/15min.lt nuotr./Nudažytos valtys jau pasiilgo vandens.

Daugiau reikės sumokėti norint būti paplukdytam jachta. Prie pat pilies lūkuriuojantis ir beveik nejudantį ežero vandenį stebintis 53-ejų kapitonas Levas tikina, kad šios paslaugos kaina nesikeičia penkerius metus – 40 min. pasiplaukiojimo kainuoja 80 Lt, 1 val. – 120 Lt. Už tokią sumą būsite nuplukdyti iki Užutrakio dvaro, turėsite galimybę pasižvalgyti po Trakų pilies salas.

„Į jachtą telpa 8 žmonės, tad, visiems susidėjus, tikrai nėra brangu. Žinoma, galima plaukti ir dviese – pabūti kartu ir plaukiant ramiai pasidairyti. Darbą pradedame jau tada, kai ištirpsta ledai. Gamta dar tik bunda, tačiau už dviejų savaičių čia jau bus žalia. Tada žmonių, norinčių plaukti ar pasimokyti buriuoti, bus daug. Ypač turistų“, – aiškino jachtos „Astar II“ kapitonas.

Beje, galimybe plaukiant pamatyti Užutrakio dvarą, išsidėsčiusį Trakų istoriniame nacionaliniame parke, šiuo metu galbūt ir pravartu pasinaudoti – dėl dvaro sodyboje vykdomų statybos darbų Užutrakio parkas ir dvaras uždaryti iki vasaros vidurio.

Dūdelę pučia tik turistams

Tuo metu Galvės ežero saloje stovinčios gotikinės Trakų pilies vartai – atverti plačiai. Už bilietą, leidžiantį susipažinti su Lietuvos Didžiosios Kunigaikštsytės istorija, suaugusiam reikės sumokėti 14 Lt, pensininkui – 8, moksleiviui ir studentui – 6 Lt.

Turint dar tiek pat, verta stabtelėti prie suvenyrų prekiautojų, kurių, atrodo, ir pilies prieigose, ir specialiai įrengtame turgelyje, ir prie pat ežero yra daugiau nei pirkėjų. „Trakai jau pasiruošę priimti turistus ir poilsiautojus. Čia siūlomos visos įprastos paslaugos – ir aplinka sutvarkyta, ir valtys nuleistos, ir lauko kavinės kuriasi, ir mes jau prekiaujame. Belieka sulaukti lankytojų“, – „15min“ teigė lino dirbiniais, švilpynėmis, varpeliais ir kitokia keramika prekiaujanti 31-erių Rima.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Kapitonas Levas laukia nesulaukia žalumos, kai bus į ką pažiūrėti iš vandens.
Kapitonas Levas laukia nesulaukia žalumos, kai bus į ką pažiūrėti iš vandens.

Čia pat už 4 Lt galima įsigyti ir medinių dūdelių. Tokias pučia ir ant tilto, vedančio į pilį, susėdę vaikai, priešais pasistatę skardines dėžutes ar kepures. Žvalgosi, slepia akis nuo saulės, ir, vos pamatę artėjantį turistų būrį, ima pūsti vienas per kitą tą pačią melodiją, kurios aidas skamba ausyse ir perėjus visą tiltą. Grįžtant juo atgal – melodija ta pati, o vaikų – dar daugiau, eurų monetas mėginančių atskirti nuo litų ir centų.  
  
Per dieną – 200 kibinų

„Ar skanūs?“ – prie Galvės ežero kranto kibinais prekiaujančios Genovaitės klausia keliolikos metų turistas iš Lenkijos. „Ne tik skanūs, bet ir su visais dokumentais. O ir kaina mažesnė nei kavinėse“, – patikina 65-erių moteris.

Trakuose rasime bent dešimt kavinių ir užeigų, kurių pagrindinis siūlomas patiekalas – kibinas, su aviena kainuojantis 5–7 Lt, su jautienos, kiaulienos, varškės įdaru – keliais litais mažiau.

Kibinus pati kepanti ir jais prekiaujanti Genovaitė už vieną prašo 3 Lt. „Dabar, šiomis dienomis, kai jau šilta, tačiau žmonių dar nėra labai daug, per dieną parduodu apie 50 kibinų. Šiandien tai labai perka, net servetėlių pritrūkau. Jau baigiu parduoti viską, ką iškepiau“, – šiek tiek po pietų pasakojo moteris.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Genovaitė sako, kad jos kibinai – ir skanesni, ir pigesni nei kavinėse.
Genovaitė sako, kad jos kibinai – ir skanesni, ir pigesni nei kavinėse.

Sezono metu per dieną ji iškepa ir parduoda apie 200 kibinų. Rudenį ir žiemą miltų, mėsos ir svogūnų ji iš rankų taip pat nepaleidžia. „Kepu ir kepu. Kai nepardavinėju lauke, vežioju po įstaigas, žmonės užsako pietums, išvykoms. Net ir politikai perka iš manęs, kai atvyksta paplaukioti jachtomis“, – didžiuodamasi kibinų kokybe kalbėjo Genovaitė.

Vietoj lysvių – aikštelės automobiliams

Norint šių ar kitų kibinų paragauti, kaip ir apžiūrėti Trakų pilį, Irklavimo muziejų, Karaimų etnografinę ekspoziciją, paplaukioti ežeruose, pasivaikščioti pakrantėmis, pažvejoti ar pasivažinėti dviračių taku, į miestą galima atvykti ir traukiniu, ir autobusais.

Jeigu atvažiuojate savo automobiliu – kebliau. Įprastą darbo dieną rasite kur jį palikti, nes įrengtų stovėjimo aikštelių tikrai netrūksta – už 2 ar 3 Lt automobilį valandai galėsite pastatyti ir pačiame miesto centre. Tačiau savaitgaliais, kai į Trakus traukia ne tik užsienio turistai, bet ir poilsiautojai iš visos Lietuvos, mokamose stovėjimo aikštelėse vietos gali pritrūkti.

Vietiniai gyventojai rado būdą užsidirbti. Ne prie vieno namo įrengtos 5–10 automobilių talpinančios aikštelės. Kitur jau atvežta žvyro, kuriuo užpilami prie pat šiltnamių auginti daržai. „Pastatymas neribotam laikui kainuoja 5 Lt. Leidimą tokiai veiklai turime“, – nenorėdamas veltis į ilgas kalbas paaiškino sodybos šeimininkas 41-erių Albertas, pasiūlęs rašyti ne apie aikšteles, o apie kibinus.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min