TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Requiem LEO LT dar nenuskambėjo

„Leo LT“
Šarūno Mažeikos/BFL nuotr. / LEO LT
Šaltinis: „Lietuvos žinios“
0
A A

Valstybė didins savo įtaką nacionalinėje energetikos bendrovėje LEO LT, tačiau konkretus jos reorganizavimo planas vis dar neaiškus.

Vyriausybei turėtų būti suteikta du trečdalius balso teisę turinčių LEO LT akcijų. Šiam siūlymui, apsvarstęs darbo grupės, kuriai buvo pavesta išnagrinėti bendrovės ateities perspektyvas, išvadas, vakar iš esmės pritarė ministrų kabinetas. Artimiausiu metu Seimui ketinama pateikti pluoštą įstatymų pataisų, padėsiančių pertvarkyti įmonę.

Darbo grupės, kuriai vadovavo energetikos ministras Arvydas Sekmokas, išvadose taip pat siūloma naujos atominės jėgainės ir elektros jungčių su Lenkija ir Švedija statybą iš LEO LT perduoti valstybės įmonėms, o dalis jų akcijų galės būti perleista Estijos, Latvijos ir Lenkijos kontroliuojamoms bendrovėms.

Numatoma, kad naujai išleidžiamos akcijos gali būti apmokėtos turtu, iš naujo įvertinus esamą valstybės turtinį įnašą į LEO LT įstatinį kapitalą.

Pataisų projektuose valstybės valdomą LEO LT įstatinio kapitalo dalį rekomenduojama didinti ne mažiau kaip iki dviejų trečdalių akcijų. Tai leistų Vyriausybei panaudoti LEO LT turimą turtą planuojamam naujos atominės elektrinės ir elektros tiltų statybų finansavimui arba reorganizuoti bendrovę. Galimų LEO LT reorganizavimo variantų darbo grupės išvadose nepateikiama.

Numatoma, kad naujai išleidžiamos akcijos gali būti apmokėtos turtu, iš naujo įvertinus esamą valstybės turtinį įnašą į LEO LT įstatinį kapitalą. Nustatant valstybės įdėto turto vertę, turės būti vertinama ir Kruonio hidroakumuliacinės elektrinės bei Kauno hidroelektrinės vertė.

Atominės elektrinės įstatymo pakeitimuose taip pat siūloma pradėti taikyti strateginio investuotojo, kuris dalyvautų atominės elektrinės ir elektros jungčių statybų projektų įgyvendinimo bendrovėse, sąvoką. Planuojama, kad strateginis investuotojas finansuos atominės elektrinės ir elektros perdavimo jungčių statybą investuodamas lėšas į tikslines Vyriausybės obligacijas, kurių trukmė bus ne trumpesnė kaip 20 metų ir ne ilgesnė kaip 50 metų.

A.Sekmokas per Vyriausybės posėdį ne kartą pabrėžė, jog iš LEO LT projekto nori pasitraukti privati partnerė „NDX energija". Esą tai jam patvirtino įmonės atstovai. Tačiau teisingumo ministras Remigijus Šimašius abejojo, ar Vyriausybė ne per daug skuba atsisakydama „NDX energijos" paslaugų. „Bijau, kad paleisime investuotoją beveik su 40 proc. LEO LT akcijų. Tokia suma sumažinsime finansus, kurie gali būti panaudoti jungtims ir atominei jėgainei", – sakė jis.

Premjeras Andrius Kubilius perspėjo kolegas, kad keičiamų teisės aktų paketas bus teikiamas Seimui tik tada, kai Vyriausybės posėdyje išsakytoms pastaboms pritars visos suinteresuotos institucijos.

Darbo grupės išvadas dėl LEO LT vakar per uždarą posėdį svarstė Seimo Atominės energetikos komisija. Pasak jos nario Ekonomikos komiteto pirmininko pavaduotojo Juliaus Veselkos, kelias, kurį siūlo Vyriausybė, yra gana miglotas ir kelia nemažai klausimų. „Taip ir nesupratau, ar apskritai norima LEO LT išardyti", – prisipažino parlamentaras. Jam taip pat keista, kodėl Vyriausybė delsia atvirai išsiaiškinti santykius su privačiu LEO LT investuotoju. „Žaidimas labai paprastas. „NDX energija" tyli, laukia, kol sprendimus priims pati Vyriausybė, o paskui galės kaulyti pinigų", – teigė J.Veselka.

Priminsime, kad išrinktoji prezidentė Dalia Grybauskaitė ragina naikinti LEO LT mažiausiai skausmingu būdu. Išgirdusi, jog Vyriausybės sudaryta darbo grupė kelias savaites neranda atsakymo, kaip reformuoti LEO LT, ji griežtai priminė, kad „tempti gumą" nebėra laiko. „Po inauguracijos norėčiau visus sprendimus turėti ant stalo", – pareiškė D.Grybauskaitė.

„Lietuvos žinios“
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 2 Energetika LEO LT
Parašykite atsiliepimą apie 15min