Dabar populiaru
Publikuota: 2014 spalio 8d. 13:18

Respublikinės Šiaulių ligoninės Psichiatrijos klinikoje žmogaus teisės nepažeidžiamos

Respublikinės Šiaulių ligoninės Psichiatrijos klinikoje žmogaus teisės nepažeidžiamos
Respublikinės Šiaulių ligoninės nuotr. / Respublikinės Šiaulių ligoninės Psichiatrijos klinikoje žmogaus teisės nepažeidžiamos

Respublikinės Šiaulių ligoninės Psichiatrijos klinikoje surengta spaudos konferencija, kurios metu Lietuvos psichikos sveikatos specialistai patvirtino, jog šioje gydymo įstaigoje nepažeidžiamos žmogaus teisės. Po Seimo kontrolieriaus įstaigos kontrolierių patikrinimo bei žiniasklaidoje išplatintų kaltinimų dėl šiurkščiai pažeidžiamų žmogaus teisių psichiatrijos klinikoje, Respublikinės Šiaulių ligoninės generalinio direktoriaus Petro Simavičiaus rūpesčiu ne tik sudaryta ligoninės specialistų komisija, tyrusi kontrolierių pateiktų išvadų bei rekomendacijų pagrįstumą. Pakviesti iš aukščiausio lygio Lietuvos psichikos sveikatos specialistai, įvertinę kontrolierių pateiktų išvadų dėl galimų žmogaus teisių pažeidimo pagrįstumą. Darbo grupės parengtos išvados sutapo su specialistų nuomone, tačiau nuspręsta, jog patiems kontrolieriams galimai stinga specialių teisės žinių.

Pirmasis patikrinimas – prisvilo

Dar vasaros viduryje Respublikinės Šiaulių ligoninės Psichiatrijos kliniką pasiekė Seimo kontrolieriaus įstaigos per 100 punktų klausimynas dėl galimų žmogaus teisių pažeidimų gydymo įstaigoje. Klinikos specialistai, atsakę į visus klausimus, sulaukė ir pačių tikrintojų. O netrukus, ir Seimo kontrolieriaus Augustino Normanto pasirašytų tikrinimo išvadų bei rekomendacijų. Ligoninės vadovus suglumino ne tik išvadų turinys, bet ir tai, kad, nesulaukę ligoninės reakcijos, Seimo kontrolieriai išplatino informaciją šalies žiniasklaidos priemonėse ir ligoninę apkaltino galimais žmogaus teisių pažeidimais.

Respublikinė Šiaulių ligoninė – pirmoji, kurioje Lietuvos Seimo kontrolieriai atliko apklausą bei tikrinimą dėl galimų žmogaus teisių padėties pažeidimų. Tad pirmiesiems ir tenka aptarti pateiktas išvadas ir rekomendacijas. Tam dirbo ne tik ligoninėje generalinio direktoriaus Petro Simavičiaus įsakymu sudaryta komisija, vadovaujama Respublikinės Šiaulių ligoninės Psichiatrijos klinikos direktoriaus Eugenijaus Mikaliūno. 

Psichikos sveikatos specialistai žmogaus teisų pažeidimų gydymo įstaigos veikloje neįžvelgė.

Surengtas ir šalies psichikos sveikatos specialistų bei Respublikinės Šiaulių ligoninės ir Psichiatrijos klinikos vadovų posėdis, dėl pateiktų išvadų ir siūlymų Lietuvos Respublikos Seimo kontrolierių įstaigai, atlikusiai tikrinimą Psichiatrijos klinikoje ir pateikusioje išvadas dėl galimų žmogaus teisių padėties pažeidimų.

Psichikos sveikatos specialistai žmogaus teisų pažeidimų gydymo įstaigos veikloje neįžvelgė.

Seimo kontrolieriaus pastabos

Šiaulių ligoninės Psichiatrijos klinikoje Seimo kontrolierius Augustinas Normantas nustatė pažeidimų ir pateikė rekomendacijas, kaip jas įveikti. Išvadose teigiama, jog  pacientai  neinformuojami apie jiems skirtą gydymą ir jo veiksmingumą, jiems nesuteikiama informacija apie vartojamus vaistus ir galimybę atsisakyti medicininių intervencijų.

Priimta ir išvada, jog priverstinai hospitalizuoti pacientai neturi galimybės ginčyti teismo sprendimų, nes nekviečiami į teismo posėdžius.

Išvadose teigiama, jog  pacientai  neinformuojami apie jiems skirtą gydymą ir jo veiksmingumą, jiems nesuteikiama informacija apie vartojamus vaistus ir galimybę atsisakyti medicininių intervencijų.

Seimo kontrolieriaus taip pat išsakė kritikos dėl higienos normų, pacientų privatumo, darbuotojų saugumo.

Čia pat Kontrolierius rekomendavo teisingumo ministrui Juozui Bernatoniui apsvarstyti galimybę įtvirtinti priverstinai hospitalizuoto asmens teisę skųsti teismo išduotą leidimą pratęsti jo priverstinį hospitalizavimą ir gydymą.

Išsakyta kritikos ir dėl higienos normų, ploto trūkumo palatoje,  pacientų privatumo, darbuotojų saugumo. Ypač užkliuvo nerekonstruotas Poūmių būsenų skyrius, įrengtas pagal senai patvirtintas higienos normas. Ataskaitoje priekaištaujama, jog nėra tinkamai užtikrinama pacientams ir darbuotojams saugi aplinka (nevykdomas stebėjimas vaizdo kameromis), taip pat neužtikrinamas higienos normoje nustatytas minimalus plotas 1 lovai (pacientui) palatoje. Yra palatų, kuriose daugiau nei keturios lovos, nustatyti vaikščiojimo lauke apribojimai“.

Klaidingai pastebėta ir tai, kad įstaigoje nėra atskiros patalpos, kurioje galėtų vykti pasimatymai (susitikimai) su artimaisiais, taip užtikrinant bendravimo privatumą.

Seimo kontrolierius Respublikinės Šiaulių ligoninės generaliniam direktoriui Petrui Simavičiui taip pat rekomendavo apsvarstyti galimybę sudaryti sąlygas pacientams užsirakinti higienos patalpose, o saugumui užtikrinti įrengti užraktus, kuriuos, esant poreikiui, galėtų atrakinti įstaigos darbuotojai.  Rekomenduojama visiems pacientams išduoti higienos priemones: šukas, dantų šepetukus ir prausimosi priemones. Be to, pasiūlyta gerinti darbuotojų darbo kokybę jiems organizuojant mokymus apie žmogaus teises, o pacientams rengti mokymus apie seksualinę, reprodukcinę sveikatą bei kontraceptines priemones.

Koregavo daugelį išvadų

Pateiktos išvados suglumino – darbo grupė nustatė, jog keisti ir koreguoti reikės daugelį siūlymų, kuriuos pateikė kontrolieriai.

Respublikinė Šiaulių ligoninės Psichiatrijos klinika, pasak direktoriaus Eugenijaus Mikaliūno, buvo pirmą kartą tikrinta dėl žmogaus teisių padėties. Pateiktos išvados suglumino – darbo grupė nustatė, jog keisti ir koreguoti reikės daugelį siūlymų, kuriuos pateikė kontrolieriai.

Darbo grupė pažymi, kad Pirmame poūmių būsenų bendros psichiatrijos skyriuje, kaip ir kituose Psichiatrijos klinikos skyriuose, kiekvienam pacientui sudaromas individualus tyrimo, gydymo, slaugos ir psichosocialinės reabilitacijos planas.

Skundų dėl klinikinio stebėjimo rėžimų taikymo negauta. Šiuo metu Lietuvos Respublikos sveikatos priežiūros įstaigų veiklą bei higienos sąlygas reglamentuojančiuose dokumentuose numatyti reikalavimai dėl minimalaus ploto vienai paciento lovai palatoje, lovų skaičiaus palatoje bei vienviečių palatų įrengimą yra privalomi tik naujai statomuose arba rekonstruojamuose objektuose.

Darbo grupė išanalizavo komisijos pastabą, kad pacientams nesudaroma galimybė užsirakinti higienos patalpose. „Kadangi įstaigoje siekiama sukurti  kiekvienam pacientui saugią aplinką gydymosi metu t.y. išvengti savižudybės, savęs žalojimo bandymų, ūmių širdies veiklos, kraujotakos sutrikimų, sudaroma galimybė specialistams ir slaugos darbuotojams suteikti reikiamą pagalbą nedelsiant. Skyriai yra mišrūs – gydomi ir vyrai, ir moterys, todėl, siekiant palaikyti pacientams etiškai priimtiną aplinką, slaugos personalo darbas organizuotas taip, kad skyriuje nuolat dirbtų ir vyrai, ir moterys.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Skanumėlis

Video

00:31
02:20
01:32

Liaudies alus

Gera savijauta – tavo pasirinkimas

Namų šefas

Konkursas
Konkursas

Visi į lauką!

Parašykite atsiliepimą apie 15min