Dabar populiaru
Publikuota: 2009 vasario 11d. 06:39

Restauruotų vargonų misija – prižadinti Laisvės alėją

Sobore esančius vargonus restauravo vargonų specialistas iš Latvijos Janis Kalninis (nuotr.). Pasak jo, instrumentas buvo koreguotas minimaliai, todėl jo unikalus skambesys išliko.
15min.lt/Eriko Ovčarenko nuotr. / Sobore esančius vargonus restauravo vargonų specialistas iš Latvijos Janis Kalninis (nuotr.). Pasak jo, instrumentas buvo koreguotas minimaliai, todėl jo unikalus skambesys išliko.

Kauno Šv. Mykolo Arkangelo (Įgulos) bažnyčioje, dar žinomoje kaip Soboras, šią savaitę jaučiasi džiaugsmingas sujudimas. Po 2,5 metų baigti restauruoti 1939 metais sukurti istoriniai bažnyčios vargonai.

Išgirsti, kaip skamba atnaujintas instrumentas, kauniečiai galės šį savaitgalį. Penktadienį bažnyčioje prasidės vargonų 70-mečiui ir Vasario 16-ajai skirti renginiai.

„Pagaliau jie atsiskleis visu savo grožiu“, – sėkmingai baigta vargonų rekonstrukcija džiaugėsi vargonų restauratorius Rimantas Gučas. Pasak jo, vargonus 1938-aisiais Sobore pastatė viena garsiausių Vokietijos įmonių – E.F.Walckerio firma. Kaune esantys vargonai – vieni iš keturių šios įmonės vargonų, esančių Lietuvoje. Tačiau šie – unikalūs savo skambesiu. „Jie turi savo „aromatą“. Skirtingai nei Vilniuje esančiais bažnytiniais vargonais, Soboro instrumentas skirtas groti ne tik barokinius kūrinius. Jie turi platesnes galimybes“, – sakė R.Gučas. Atkurti per keliasdešimt metų nė karto nerekonstruotą ir laiko paveiktą instrumentą buvo patikėta latvių restauratoriui Janiui Kalniniui (Janis Kalninš), jau daugiau nei 15 metų tvarkančių vargonus įvairiose šalyse. 8 atžalas auginantis restauratorius pasakojo, kad stengėsi kuo mažiau keisti istorinį instrumentą.

Muzikai laukė

Vargonų remontas kainavo maždaug 220 tūkst. eurų. Tačiau bažnyčios vadovai, miesto valdžios ir kultūros atstovai tvirtina, kad šios išlaidos – smulkmena, palyginus su tuo, kiek naudos iš naujai suskambusių vargonų turės Kaunas. „Anksčiau Sobore vykdavo daug koncertų, taip pat ir vargonų muzikos. Stengsimės tradicijas sugrąžinti. Reikia, kad restauruoti vargonai prikeltų ne tik bažnyčią, bet ir Laisvės alėją“, – sakė Kauno Šv. Mykolo Arkangelo (Įgulos) bažnyčios klebonas kun. Tomas Karklys. Kauno miesto savivaldybės tarybos narys ir Kauno valstybinės filharmonijos direktorius Justinas Krėpšta prasitarė, kad planuojama šiemet Sobore surengti ir bent vieną tarptautinio Pažaislio muzikos festivalio renginį. Be to, jis neabejojo, kad restauruoti vargonai suteiks galimybę į Kauną pasikviesti užsienio vargonininkų. „Toks instrumentas ir puiki erdvė leidžia rengti išskirtinius meno projektus“, – įsitikinęs J.Krėpšta. Atnaujinto muzikos instrumento nekantriai laukė ir muzikai. „Nebesigirdi lietuvių kūrėjų muzikos, skirtos vargonams. Vilniuje esantys vargonai nuvarginti, o Kaune nebuvo. Todėl labai džiaugiuosi, kad Soboro vargonai rekonstruoti. Bus kur parodyti savo kūrinius, skirtus vargonams“, – džiaugėsi kompozitorius Vladas Švedas.

Pirmieji koncertai, skirti vargonų restauracijos pabaigai, šiemet minimam jų 70-mečiui ir Lietuvos valstybės atkūrimo dienai – Vasario 16-ajai, Sobore vyks vasario 13-16 dienomis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

26:48
01:44
23:52

Maistas

Kinas

Parašykite atsiliepimą apie 15min