Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 01 11, 12:13 Atnaujinta 2022 01 11, 14:59

Vilniaus meras „Rewo“ žada bausmę: daugiau nei 100 tūkst. eurų bauda ir 1000 atsodintų medžių

Vilniaus meras Remigijus Šimašius tvirtina, kad bendrovei „Rewo“, kuri be leidimo statybvietėje Vilniuje nukirto kelis medžius, teks sumokėti ne tik didelę baudą, kuri dar skaičiuojama, bet ir pasodinti sostinėje bent 1000 medžių. „Rewo“ vadovas tikina, kad neturėjo kitos išeities, nes visiškai šalia statybvietės augę medžiai, tęsiant darbus, pradėjo pavojingai svirti ir kelti grėsmę.
news_61dc9cec4299e09eba05.jpg
Statybvietė Vilniuje, kur bendrovė „Rewo“ be leidimo nukirto medžius. / 15min skaitytojo nuotr.

Meras: žala jau suskaičiuota

„Neregėtas įžūlumas – gavau informaciją, kad vystytojas „Rewo“ projekte „Skvero namai“ Ševčenkos g. nelegaliai iškirto greta jų sklypo augusius kelis brandžius medžius: tuopą, beržą, kaštoną.

Nežinau, ką galvojo įmonė iškirsdama medžius netgi ne savo sklype, bet jai tai nesibaigs gerai. Jei įmonei brangi jos reputacija, tai ji turės ne tik sumokėti solidžią baudą, kurios dydį dar skaičiuojame, bet ir savo nuožiūra papildomai pasodinti bent 1000 medžių Vilniuje“, – savo paskyroje „Facebook“ rašo Vilniaus meras Remigijus Šimašius.

Anot mero, gretimas sklypas, kuriame nukirsti trys medžiai, valstybinis, tad savivaldybė konsultuosis su Nacionaline žemės tarnyba ir Aplinkos ministerija, kad, be administracinės baudos, jie iškeltų ir civilinį ieškinį dėl žalos atlyginimo. Taip pat, anot mero, Vilniaus miesto savivaldybės administracija vertina situaciją, ar šis svetimo turto sunaikinimas nesukelia ir baudžiamosios atsakomybės.

Vėliau R.Šimašius pranešė, kad suskaičiuota padaryta žala dėl nupjautų trijų medžių.

„Nacionaliniai teisės aktai šiuo atveju numato juokingai mažą 3006 eurų žalą – tokia ir būtų išieškoma bet kurioje kitoje Lietuvos vietoje, bet ne Vilniuje. Pagal mano inicijuotą ir Vilniaus miesto savivaldybės patvirtintą tvarką, Vilniaus miesto biologiniam turtui padaryta 117 359 eurų žala (paprastasis kaštonas 51 cm skersmens – 31 591 euras, balzaminė tuopa 97 cm skersmens – 59 915 eurų, kapotasis beržas 42 cm skersmens – 25 942 eurai). Aišku, ji niekada neatperka nupjautų medžių, ypač šalia gyvenantiems, bet jau adekvatesnė. Žinome, kad mūsų tvarka daliai vystytojų nepatinka ir jie ją bando ginčyti teismuose. Tikiuosi, tie ginčijimai nebus sėkmingi. Tikiuosi, kad ir nacionaliniai teisės aktai, kaip mes ir siūlėme, pasivys Vilniaus kartelę“, – rašo R.Šimašius.

15min skaitytojas pranešė, kad dideli medžiai Vytenio g. 13, Vilniuje, buvo nukirsti pirmadienį. Jis dar spėjo įamžinti nenukirstus medžius ir pasidalijo nuotraukomis su 15min.

Rašytoja Ilzė Butkutė savo paskyroje „Facebook“ rašo, jog pamačiusi kertamus medžius pranešė policijai ir aplinkosaugos pareigūnams. Anot jos, bendrovė brandžius medžius nukirto jai nepriklausančiame sklype, vienas jų buvo šimtametis. Pasak I.Butkutės, iškviesti pareigūnai užfiksavo, kad „Rewo“ kirtėjai dirbo neturėdami leidimo. Ji teigė sužinojusi, kad anksčiau bendrovė bandė gauti leidimą nukirsti tuos medžius, tačiau nepavyko, todėl ėmėsi darbo nelegaliai.

„Rewo“ teigė į projekto „Skvero namai“ pirmojo etapo plėtrą investuosianti 7 mln. eurų.

„Skvero namai“ bus nedidelis, gausiai apželdintas projektas šalia S.Konarskio skvero, kurį iš esmės sutvarkysime. Jis turės vizualiai aiškią savo teritoriją, kuri gyventojams suteiks jaukaus privatumo“, – buvo rašoma bendrovės pranešime spaudai.

Plėtotojas įsipareigojo sutvarkyti greta esantį Konarskio skverą, parengiant projektą ir jį įgyvendinant. „Skvero namų“ gyventojams buvo žadama, kad pusė projektui priklausančio sklypo, kurio plotas – 4 207 kv. m, bus skirta želdiniams.

„Rewo“ vadovas: medžiai kėlė grėsmę

„Rewo“ vadovo Edvino Malevskio komentare žiniasklaidai teigiama, kad bendrovė neturėjo kitos išeities, nes visiškai greta statybvietės augę ir nukirsti medžiai „faktiškai buvo tame sklype“.

„Visų pirma savo komentarą norėčiau pradėti nuo atsakymo į klausimą – Kas pagal statybų įstatymą ir sveiką protą yra atsakingas už saugumą statybvietėje? Statytojas!

Šie, visiškai greta sklypo, kuriame statomi „Skvero namai“, esantys medžiai faktiškai buvo tame sklype. Jame buvo jų šaknys.

Medžių augimvietė atsidūrė statybų viduryje, tarp „Skvero namų“ ir parkavimo aikštelės, kurią įsipareigojome įrengti greta esančių daugiabučių gyventojams.

Birus gruntas pradėjo čiuožti ir šie medžiai pasviro į kaimyninių daugiabučių pusę. Reaguodami į susiklosčiusią situaciją, kai medžiai tapo pavojingi, ir baimindamiesi jų nuvirtimo įvykdėme šalinimo darbus

Kilus dvejonių dėl trijų medžių – tuopos, kaštono ir beržo, kai jie ėmė svirti žemyn, metų pradžioje atlikome papildomą arboristinį jų vertinimą. Sausio 6 d. gavome atestuoto arboristo perspėjimą, kad pradėjus statyboms reikalingus grunto kasimo darbus, pablogėjo prie sankasos esančių medžių stabilumas. Jis informavo mus, kad gruntas yra nestabilus, didžiąją jo dalį sudaro smėlis. „Gruntui stipriai pakenkė ir gausūs krituliai, lietus. Tęsiant tolesnius kasimo darbus tuopos, kaštono ir beržo stabilumas gali būti kritinis, sustiprėjus šiaurinių krypčių vėjui medžiai gali išvirsti, o arboristinėmis priemonėmis padidinti medžių stabilumą galimybių nėra“, – buvo rašoma arboristo vertinime.

Šie medžiai bet kuriuo metu galėjo užvirsti ant gretimų namų, parkuojamų gyventojų automobilių, žmonių arba į statybvietę. Jie ėmė grėsti vietos gyventojų ir namų saugumui. Sprendimas juos pašalinti buvo priimtas atsižvelgus į realią, eksperto įvertintą situaciją.

Pašalindami medžius mes pasielgėme atsakingai, siekdami užbėgti už akių galimai nelaimei. Sausio 10 d. kreipėmės į Vilniaus savivaldybę pranešimu, kad šie medžiai turi būti pašalinti, siekiant išvengti tiesioginio pavojaus ir bet kokios realios grėsmės ir žalos tretiesiems asmenims ir jų turtui, taip pat esamiems aplinkiniams statiniams. Paprašėme, kad medžių šalinimo darbų stebėti atvyktų savivaldybės specialistai.

Vilniaus statybų istorijoje turime skaudžių pamokų, kai neįvertinus grunto pokyčių dėl statybų ir vandens, nukenčia žmonės, jų turtas ar pastatai.

Kad medžiai kelia pavojų, savivaldybei pranešėme dar praėjusių metų lapkričio pabaigoje. Jau tada specialistai perspėjo, kad atlikus statybos darbus šiems medžiams neužteks augimvietės dydžio, dėl pačių medžių dydžio ir atstumo iki planuojamo pastato pamatų, bei šalia planuojamos automobilių stovėjimo aikštelės kaimynams. Tačiau savivaldybės nuomonė buvo, kad reikia stengtis juos išsaugoti. Toliau tęsėme statybos darbus ir stengėmės šiuos medžius išsaugoti.

Besikeičiant oro sąlygoms ir atėjus atlydžiui, pietinės sklypo dalies birus gruntas pradėjo čiuožti ir šie medžiai pasviro į kaimyninių daugiabučių pusę. Reaguodami į susiklosčiusią situaciją, kai medžiai tapo pavojingais ir baimindamiesi jų nuvirtimo įvykdėme šalinimo darbus“, – pranešime cituojamas E.Malevskis.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Naujienų galite įkrauti skaitytojų naujienų portale ikrauk.lt, siųsti el. paštu 15min@15min.lt arba parašyti per „Facebook“ paskyrą štai čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min