Metinė prenumerata tik 7,99 Eur! Trumpiausiai nakčiai - mažiausia kaina!
Išbandyti

Rinkėjų nuostatos saugumo klausimais: išreiškia aiškų palaikymą 4 proc. BVP gynybai iniciatyvai

Absoliuti dauguma šią savaitę antrajame Lietuvos Respublikos Prezidento rinkimų ture susikausiančių dabartinio prezidento Gitano Nausėdos ir ministrės pirmininkės Ingridos Šimonytės rinkėjų palaiko tikslą Lietuvos gynybos finansavimui skirti 4 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP), rašoma „4 procentai“ pranešime spaudai.
Iniciatyvos „4 procentai“ atstovai susitiko su Seimo Pirmininke
Iniciatyvos „4 procentai“ atstovai susitiko su Seimo Pirmininke / Pauliaus Peleckio / BNS nuotr.

Iniciatyvos „4 procentai“ užsakymu šių metų gegužę atlikta Lietuvos gyventojų apklausa atskleidžia, kad 4 proc. BVP gynybai siekį palaiko 65 proc. G.Nausėdos ir 85 proc. I.Šimonytės rinkėjų.

Tuo metu šio siekio iš dalies ir visiškai nepalaiko 16 proc. dabartinio prezidento rinkėjų, taip manančių tarp kandidatės į prezidentus rinkėjų – kiek daugiau nei 4 proc. Šiuo klausimu nuomonės neturi 19 proc. balsuosiančiųjų už G.Nausėdą ir 11 proc. – už I.Šimonytę.

Lietuvos gyventojų apklausą internetu 2024 m. gegužės 6–10 d. iniciatyvos „4 procentai“ užsakymu atliko rinkos tyrimų ir visuomenės nuomonės bendrovė „Norstat LT“. Apklausoje dalyvavo 18–74 m. amžiaus 1000 šalies gyventojų, atrinktų pagal demografines Lietuvos gyventojų sudėties proporcijas.

Ragina susitarti kuo skubiau

Apklausos dalyvių taip pat teirautasi, ar jie sutinką dėl to, kad Lietuvos politinės partijos dar šios Seimo pavasario sesijos metu pasirašytų Nacionalinį politinių partijų susitarimą. Jame būtų įtvirtinta 4 proc. BVP krašto gynybai siekiamybė.

Iš šią savaitę vyksiančiuose prezidento rinkimuose balsuosiančiųjų už dabartinį prezidentą G.Nausėdą, 34 proc. visiškai pritaria, o 29 proc. iš dalies pritaria raginimui politinėms partijoms pasirašyti Nacionalinį susitarimą dėl gynybos stiprinimo šią Seimo pavasario sesiją. Siekiui visiškai nepritaria arba iš dalies nepritaria atitinkamai 6 proc. ir 8 proc., o nuomonės šiuo klausimu neturi kiek mažiau nei kas ketvirtas (23 proc.) apklaustas G.Nausėdos rinkėjas.

Tarp prezidento rinkimuose balsuosiančiųjų už I.Šimonytę, pusė (50 proc.) apklaustųjų visiškai sutinka, o kas trečias (33 proc.) greičiau sutinka su tuo, kad šalies politinės partijos jau per ateinantį mėnesį pasirašytų partijų susitarimą dėl 4 proc. BVP gynybai skyrimo. Iš dalies arba visiškai nesutinka atitinkamai apie 3 proc. ir 0,5 proc., o nei sutinka, nei nesutinka – beveik 14 proc. dabartinės premjerės rinkėjų.

„Visuomenė ir verslas laukia ryžtingų sprendimų iš politikų Seime, Vyriausybėje ir Prezidentūroje. Džiaugiamės, kad Lietuvos Seimo Pirmininkė V.Čmilytė-Nielsen aiškiai deklaravo lyderystę peržiūrėti ir papildyti tarp partijų sudarytą Nacionalinį susitarimą dėl gynybos, į jį įtraukiant strateginį tikslą Lietuvai gynybai skirti 4 proc. BVP. Mūsų apklausa rodo, kad tokios pačios lyderystės ir vienybės Lietuvos žmonės nori ir iš Premjerės bei Prezidento“, – teigia iniciatyvos „4 procentai” valdybos narė ir advokatų kontoros WALLESS vadovaujančioji partnerė Dovilė Burgienė.

Paspirtis greitesniems sprendimams – ryškios išorinės grėsmės

Kaip aiškina iniciatyvos „4 procentai“ autoriai, didesnis krašto gynybos finansavimas leistų sustiprinti Lietuvos kariuomenės pajėgumus, taip pat investuoti į kitas svarbias priemones: Vokietijos brigados priėmimą, Lietuvos oro gynybos stiprinimą ir kt. Be to, tai pasiųstų aiškų signalą šalims agresorėms, viena kurių – Rusija.

Gyventojų apklausos duomenimis, su teiginiu, kad Rusija kelia grėsmę Lietuvos valstybingumui, visiškai sutinka 56 proc. apklaustųjų, greičiau sutinka – kas ketvirtas (23 proc.). Su šiuo teiginiu visiškai nesutinka ir greičiau nesutinka 8 proc. apklaustųjų, nei sutinka, nei nesutinka – 13 proc.

Balsuosiantieji antrajame prezidento rinkimų ture nusiteikę dar griežčiau. 60 proc. ketinančiųjų balsuoti už G.Nausėdą visiškai sutinka su teiginiu, kad Rusija – grėsmė Lietuvos valstybei, o tarp I.Šimonytės rinkėjų ši dalis – dar didesnė ir siekia 87 proc. Su teiginiu iš dalies sutinka atitinkamai 27 proc. ir 13 proc. apklaustųjų, visiškai arba iš dalies nesutinka – po mažiau nei 2 proc. G.Nausėdos rinkėjų. Nuomonės šiuo klausimu neturi beveik 11 proc. dabartinio prezidento rinkėjų, o tarp I.Šimonytės rinkėjų – mažiau nei 1 proc.

Palaikantieji antrojo prezidento rinkimų turo dalyvius taip pat turi tvirtą nuomonę ir dėl to, ar Rusija gali pulti Lietuvą bei kitas Baltijos šalis. Su tuo visiškai sutinka 30 proc., iš dalies – 38 proc. G.Nausėdos rinkėjų, o tarp I.Šimonytės rinkėjų – 49 proc. visiškai sutinkančių ir 40 proc. sutinkančių iš dalies.

Turinčių priešingą nuomonę tarp dabartinių prezidento ir ministrės pirmininkės palaikytojų – atitinkamai 11 proc. (8 proc. iš dalies nesutinkančių ir 3 proc. sutinkančių visiškai) ir 6 proc., iš kurių visiškai nesutinkančių – mažiau nei 1 proc. Su teiginiu, kad Rusija gali pulti Lietuvą ir kitas Baltijos šalis, nei sutinka, nei nesutinka daugiau nei kas penktas (22 proc.) G.Nausėdos ir apie 5 proc. I.Šimonytės rinkėjų.

Iniciatyvą „4 procentai“ inicijuoja asociacija „Unicorns Lithuania“, Lietuvos verslo konfederacija ir Lietuvos pramonininkų konfederacija. Palaikymą iniciatyvai išreiškė per pusšimtį didžiųjų Lietuvos verslų ir organizacijų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šekspyriška vasara Pakruojo dvare: spektakliai, kvapą gniaužiantys triukai ir įspūdingos gėlių kompozicijos
Reklama
Joninių grilio vakarėlis už mažą kainą: pasigaminkite tris patiekalus neišleisdami 15 eurų
Reklama
Tinklinis, kepsninės, universalūs treniruokliai: ką šiemet erdvėms prie savo namų siūlys vilniečiai?
Reklama
„Telia“ stiprina ryšį Dainų šventės dalyviams ir lankytojams dar nematytu būdu
Užsisakykite
15min naujienlaiškius