-50% metinei prenumeratai. Velykų dovana!
Prenumeruoti
2014 03 01

Rinkimų komisija spręs, ar registruoti Rolandą Paksą pretendentu prezidento rinkimuose

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) šeštadienį spręs, ar partijos „Tvarka ir teisingumas“ lyderį europarlamentarą Rolandą Paksą registruoti pretendentu prezidento rinkimuose.
Rolandas Paksas įteikė pareiškinius dokumentus dalyvauti prezidento rinkimuose.
Rolandas Paksas įteikė pareiškinius dokumentus dalyvauti prezidento rinkimuose. / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

R.Paksas penktadienį įteikė VRK pareiškinius dokumentus. Pretendento statusas leistų R.Paksui pradėti rinkti parašus dėl jo kandidatavimo. Kandidatais registruojami bus tik ne mažiau kaip 20 tūkst. parašų surinkę pretendentai.

Kliūtimi R.Paksui kandidatuoti prezidento rinkimuose yra 2004 metų Seimo sprendimas per apkaltos procedūrą pašalinti jį iš prezidento pareigų. Pagal Konstitucinio Teismo nutarimą, per apkaltą iš pareigų pašalintas asmuo niekada negali eiti tokių Konstitucijoje nurodytų pareigų, kurių ėjimo pradžia yra susijusi su Konstitucijoje numatytos priesaikos davimu, taigi ir prezidento.

Norint panaikinti šį draudimą, reikia keisti Konstituciją. Seime buvo pradėta procedūra dėl atitinkamos Konstitucijos pataisos, tačiau sprendimas nėra priimtas.

R.Paksas laikosi pozicijos, jog jis gali kandidatuoti prezidento rinkimuose, nes Europos Žmogaus Teisių Teismas draudimą iki gyvos galvos eiti pareigas yra pripažinęs neproporcingu, o pagal kitą Konstitucinio Teismo nutarimą pripažinta Europos Sąjungos (ES) teisės viršenybė.

„Kadangi Konstitucinis Teismas sausio 24 dienos sprendimu praktiškai įgyvendino Strasbūro Žmogaus Teisių Teismo sprendimą, po jo nebeliko jokių teisinių problemų dalyvauti man tiek Seimo, tiek prezidento rinkimuose (...). Konstitucinis Teismas išaiškino santykį mūsų teisės ir Europos teisės ir juodu ant balto konstatavo faktą, kad Lietuva yra saistoma su Europos Sąjungos įpareigojimais ir teise“, – penktadienį žurnalistams teigė R.Paksas.

Europos Žmogaus Teisių Teismas nesprendžia ES teisės klausimų ir nėra ES teisinės sistemos dalis. Jis nagrinėja, ar šalys nepažeidžia Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos. Šios konvencijos signatarės nėra tik ES šalys.

Prezidento rinkimai vyks gegužės 11 dieną.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įsirenkite šildymą oras–vanduo ir gaukite kompensaciją net iki 70 proc.
Reklama
Kas svarbu įrengiant biurą: keturios interjero dizaino tendencijos
Reklama
Pavasario savaitgaliams ar atostogoms – laikas pajūryje: ne tik pailsėsite, bet ir sustiprinsite sveikatą
Reklama
Norintiems investuoti į NT projektų plėtrą – kaip išsirinkti projektą pagal paskirtį?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius