Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2019 rugsėjo 12d. 11:06

Rinkimų korida Žiemgaloje: į kurią pusę pasvirs lygiai stovinčios svarstyklės?

Rūta Janutienė ir Liudas Jonaitis
Rūta Janutienė ir Liudas Jonaitis

Rinkimai į Seimą Žiemgalos apygardoje – vertas dėmesio reginys, net jei čia negyveni. Galima vardinti antro turo dalyvių Rūtos Janutienės ir Liudo Jonaičio stiprybes ar silpnybes, tačiau galutinį žodį tars rinkėjai. Dabar – keletas pastebėjimų iš šono ir pora žodžių patiems kandidatams.

Rinkimai Žiemgaloje įdomūs įvairiausiais aspektais. Antrajame ture susirungs vietos politikos senbuvis, turintis stabilų rinkėjų pulką socialdemokratas Liudas Jonaitis ir Žiemgalos kraštą tik prieš porą mėnesių pradėjusi pažinti, svetima, tačiau visų žinoma „valstiečių“ ir Centro partijos iškelta žurnalistė Rūta Janutienė.

Gerokai nuo abiejų „finalistų“ atsiliko keturi kiti kandidatai: Joniškio mero Vitalijaus Gailiaus palaikoma liberalė Lina Martinaitienė, pati išsikėlusi, tačiau TS-LKD remiama Rūta Blikštytė, buvęs Pakruojo meras ir Lietuvos laisvės sąjungos (liberalų) narys Saulius Gegieckas bei ilgametė Šiaulių rajono Darbo partijos atstovė Ingrida Venciuvienė.

Politinė reklama prie Šiaulių miesto
Politinė reklama prie Šiaulių miesto

Savas ar atvykėlis? Moteris ar vyras? Politikos senbuvis ar šio kelio naujokė? Bus aišku greičiau nei per dvi savaites.

Vyriausiosios rinkimų komisijos duomenimis, Žiemgalos apygardoje yra 60 apylinkių. Iš viso – 36112 rinkėjų. Balsavo ketvirtadalis – 9092. Netinkamų biuletenių – dvigubai daugiau nei Žirmūnų apygardoje – 1,39 proc. Užskaitomi balsai – 8966.

Tikėtina, kad emociškai Šiaulių priemiesčio gyventojas vengia rinkti Seimo narį Joniškio rajono gyventojams.

Abu kandidatai surinko apylygiai rinkėjų balsų, todėl rinkimai tarsi prasideda nuo nulio. Nėra aišku, kurlink pakryps rinkėjo nuomonė. Ar joniškietiškoji Žiemgalos dalis susiims ir ateis palaikyti politikos senbuvio L.Jonaičio?

O gal viską nulems tos apylinkės, kuriose šis politikas nėra žinomas, o R.Janutienė spėjo užsukti su savo aštria žurnalistine retorika?

Arno Strumilos / 15min nuotr./Joniškio miesto akimirka
Arno Strumilos / 15min nuotr./Joniškio miesto akimirka

Reikia pastebėti, kad būtent Šiaulių rajono apylinkės, nors ir yra gana skaitlingos, rinkimuose buvo gana neaktyvios.

Tam gali būti įvairių priežasčių – nebuvo ryškių šiaulietiškų kandidatų, didžioji dalis abejingi, nes po metų vėl bus rinkimai. Taip pat tikėtina, kad emociškai Šiaulių priemiesčio gyventojas vengia rinkti Seimo narį, kai apygarda labiausiai sustyguota Joniškio rajono gyventojams.

Mekiai R.Janutienę išteisino

Rūta Janutienė, Lietuvos centro partijos ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovė, iš viso surinko 3161 balsą. Tai sudaro 35,26 proc. visų galiojančių biuletenių.

Patyrusi žurnalistė, bet jauna politikė R.Janutienė priešrinkiminiu laikotarpiu apsigyveno savo apygardoje ir darbo ėmėsi iš peties.

Rinkimų rezultatai rodo, kad labiausiai ji buvo palaikoma Ramūno Karbauskio tėvonijoje Naisiuose – 73,51 proc. Taip pat jos pusėje buvo tokios šiaulietiškos didelės rinkimų apylinkės kaip Bridai – 61,54 proc., Ginkūnai – 54,42 proc., Kairiai – 61,96 proc.

Ypatingas lakmuso popierėlis visame rinkiminiame kare tapo nedidelis Mekių kaimas Joniškio rajone. R.Janutienė savo išleistame laikraštyje ir socialiniuose tinkluose atvėrė negyjančią šios vietovės socialinę žaizdą, paženklintą ne viena žmogžudyste.

Tokio žingsnio rezultatas – Joniškio institucijos kreipėsi į teismą dėl R.Janutienės veiksmų, o bendruomenės pirmininkas tapo specialiuoju liudininku. Oponentai per socialinius tinklus skleidžia žinią, kad R.Janutienė juodina Joniškio kraštą. Tuo metu Mekiai balsais R.Janutienę ryškiai palaikė – 70,73 proc. balsavo už ją.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Šaškių simultanas su Ramūnu Karbauskiu
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Šaškių simultanas su Ramūnu Karbauskiu

Blogiausiai R.Janutienė vertinama kai kuriose Joniškio rajono gyvenvietėse. Pavyzdžiui, Mindaugiuose ji surinko 14,06 proc. balsų, o nedideliame Draudelių kaime – kiek virš 9 proc.

L.Jonaitis gynėsi teismais

Liudas Jonaitis, Lietuvos socialdemokratų partijos atstovas, iš viso surinko 2950 galiojančių balsų. Nedaug atsiliko nuo savo varžovės – tai sudaro 32,9 proc. visų rinkėjų balsų.

L.Jonaitis, žinoma, yra vertinamas ir labiausiai renkamas Joniškio rajono apylinkėse. Geriausiai jis buvo vertinamas Gaižaičiuose – 54,84 proc., Gataučiuose – 56,56 proc., Ziniūnuose – 59,77 proc. Mindaugiuose, kur R.Janutienė populiarumo sulaukė kone mažiausiai, L.Jonaitis mėgavosi 64,06 proc. balsų.

Labiausiai nemėgstamas L.Jonaitis buvo ten, kur R.Janutienė sulaukė didžiausio palaikymo, Naisiuose – tik 5,3 proc. Taip pat nebuvo populiarus Kairiuose – 7,06 proc. Abi šios apylinkės – Šiaulių rajone.

Liudas Jonaitis. Joniškio mero rinkimai.
Liudas Jonaitis. Joniškio mero rinkimai.

L.Jonaitis šioje rinkimų kovoje pasitelkė ir teisėsaugą. Jis savo oponentei R.Janutienei iškėlė dvi bylas. Viena jų – dėl šmeižto, nes, kaip jis minėjo rinkiminėje spaudos konferencijoje, buvo skleidžiami netikri faktai. Taip pat dėl grasinimų susidorojimu.

„Ji sakė, kad mane sutraiškys kaip erkę“, – rinkimų naktį spaudos konferencijoje konkurentės feisbuko įrašus priminė L.Jonaitis.

R.Janutienė dėl Mekių vėl netylėtų

R.Janutienės buvo paklausta, kokius ji įsivaizduoja savo pirmuosius darbus, jei bus išrinkta į Seimą? Taip pat – ar R.Janutienė vėl eskaluotų skaudžią ją stipriai palaikiusio Mekių kaimo istoriją, jei pavyktų laiką atsukti atgal? Juk už tai ji labiausiai kaltinama juodinusi Joniškio kraštą.

Kitaip mes vėl grįšime ten pat – iš vieno „ubago“ paimsime, o kitam „ubagui“ šiek tiek pridėsime

„Mano pagrindinis tikslas bus kitų metų biudžete apginti tai, kas buvo pažadėta – apginti didesnius vaiko pinigus, didesnes pensijas. Tai turi būti priimta, kitaip mes vėl grįšime ten pat – iš vieno „ubago“ paimsime, o kitam „ubagui“ šiek tiek pridėsime.

Atvažiuoji ir pamatai gyvenimo lygio skirtumus. Žmogus dirba visą gyvenimą, tačiau jam neprieinama sveikatos apsauga – joks visuomeninis transportas neatvažiuoja. Sutikau moterį, kuri susižeidė koją ir dviračiu važiavo į ligoninę.

Ką pamačiau regionuose, tą norisi „atmatyti“. Jei nieko nedarysime, regionai važiuos žemyn.

Dėl Mekių? Žmonės balsavo už mane, vadinasi – nemelavau. Apie tokias problemas yra labai svarbu šnekėti. Tie vaikai negauna jokios paramos. Jie susimeta į gaujas. Tragedijos gali tęstis.

Sakyčiau tą patį – prevenciškai. Tiems žmonėms reikia teikti visokeriopą pagalbą. Mokyklos dabar kaunasi dėl kiekvieno vaiko. Chuliganėlis tampa auksiniu, kol nesumuša kokio mokytojo.

Socialiniuose tinkluose platinama nuotr.
Socialiniuose tinkluose platinama nuotr.

Tai ne tik Mekių problema. Reikia savomis akimis pamatyti neįgalų vyrą, kuris sulūžusiu vežimėliu atbulas važiuoja į parduotuvę ir gyvena visiškoje atskirtyje. Rajonas pernai nepanaudojo 130 tūkst. eurų socialinėms reikmėms“, – sakė politikė.

L.Jonaitis paveikslą vėl dovanotų

Kaip savo Seimo nario darbą ir tikslus įsivaizduoja Liudas Jonaitis? Ar L.Jonaitis viešai iš savo rankų Gasčiūnų mokyklai dovanotų paveikslą Rugsėjo pirmosios proga, jei pavyktų atsukti laiką atgal?

„Koks tikslas? Tarnauti Lietuvai, tarnauti Žiemgalos kraštui. O ką galima konkrečiai užsibrėžti... Galėčiau Švietimo komitete dirbti, kultūros. Daug turiu prikaupęs patirties. Į tą kraštą kiekvieną savaitę grįžčiau, įsiklausyčiau į problemas. Mano devizas – tarnauti Žiemgalos kraštui.

Sveiko proto žmonės turėtų balsuoti už tą, kuris vaikšto ant žemės, o ne už tą, kuris skrajoja padebesiais ir sako, kad spardys Seimo nariams užpakalius.

Gaižaičių mokyklos feisbuko nuotr./L.Jonaitis Gaižaičiuose
Gaižaičių mokyklos feisbuko nuotr./L.Jonaitis Gaižaičiuose

Dėl paveikslo – jeigu tai būtų rinkiminis renginys, tai kitas reikalas. Į šitą mokyklą kiekvienais metais vykstu ir dovanoju ką nors. Jie yra mūsų socialiniai partneriai.

Šiai mokyklai – 115 metų. Mane pristatė ne kaip kandidatą. Nė vieno žodžio – apie rinkimus. Tai tik dovana socialiniams partneriams“, – teigė jis.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Metas rinktis

Mėgaukis šiandien

Talentingi vaikai

Esports namai

Sveikos ir gražios kojos

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min