TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Rolandas Paksas: Duok, Dieve, Algirdui Butkevičiui kantrybės, bet stebuklų nebus

Rolandas Paksas
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Rolandas Paksas
Šaltinis: 15min
0
A A

Valdančiąją koaliciją kartu su socialdemokratais, Darbo partija ir Lietuvos lenkų rinkimų akcija sudariusios partijos „Tvarka ir teisingumas“ pirmininkas, europarlamentaras, apkaltos būdu nušalintasis prezidentas Rolandas Paksas interviu TV3 laidai „Savaitės komentarai“ sako nesuprantantis, kodėl naujos Vyriausybės suformavimas taip užtruko ir ragina žmones iš naujos valdžios stebuklų nesitikėti.

 – Ar prezidentė iš tiesų tokia kategoriška visų kandidatų atžvilgiu, kad niekaip nesugeba ši Vyriausybė pradėti dirbti? Kas vyksta?

Prezidentė valstybės vadovė. Prezidentė tvirtina arba netvirtina kandidatus. Premejeras turi suderinti arba nesuderinti kandidatus. Vyksta procesas, kuris vadinasi Vyriausybės formavimas. Šiek tiek jis užsitęsęs yra.

– Kokios priežastys, kodėl užsitęsė šis procesas? Juk laimėjo tos partijos, kurios dar prieš rinkimus buvo sutarusios formuoti valdžią, jei laimėtų, ar ne?

Man atrodo, kad į procesą reikia žiūrėti šiek tiek giliau. Kam tai yra naudinga ir kas čia apskritai vyksta. Vyksta labai paprastas dalykas, kad konservatoriai, buvę valdantieji nenori atiduoti valdžios. Jie turi labai daug žmonių valdžios institucijose, kurie galbūt ruošia vieną kitą medžiagą, kuri gula atitinkamų institucijų vadovų lygmeny, kurie galbūt intriguoja, kurie galbūt pasako ne tai, kas yra.

Aš sutinku, kad nebus stebuklų, kaip čia galima suprasti priešrinkiminių kalbų, kad čia per vieną dieną viskas pasikeis. To nebus. 

– Darbo partija atranda kandidatą, nuneša A.Butkevičiui, o jis pasako „ne“. Tai ar „ne“ pasako todėl, kad konservatoriai jam pasako, kad tas žmogus blogas?

Ne, jūs kažkaip labai tiesmukai norite visa tai suvesti. Blogas – geras, konservatoriai – ne konservatoriai. Aš matau du dalykus. Pirmas dalykas, kad procesas yra užsitęsęs ir niekaip buvę valdantieji civilizuotai nenueina nuo arenos.

Aš manau, kad šiandien prezidentė yra valstybės vadovė ir ji norėtų turėti įtakos formuojant kabinetą. Aš, atvirai sakant, palaikyčiau tai, kad premjeras su prezidente susitaria, išsprendžia klausimą ir pradedam dirbti.

– Kodėl jie nesusitaria?

Gal per mažai tariasi, gal yra kažkokios ambicijos, gal kažkas nenorėtų, kad susitartų.

– Kas neatsitraukia nuo savo pozicijos ir kuri pozicija yra teisingesnė, ar prezidentės su reikalavimais ministrams, ar Darbo partijos užsispyrimas turėti būtent šias dvi ministres, kurios galbūt neatitiko reikalavimų.

Na, taip, mes turime čia tuos teisybės aiškintojus, kurie niekuomet neklysta. Tai Konstitucinio Teismo, jei reikėtų tiesiogiai atsakymo. Konstitucijos dogmą mes turime, kad ministras pirmininkas formuoja sąrašą ir suderina jį su prezidentu. Tokią dogmą mes turime, bet nėra atsakyta į klausimą, kas yra, kas vyksta valstybėje, jeigu viena iš tų pusių kažkodėl nenusileidžia. Mes tokio dalyko nesame turėję. Visada rasdavome kompromisą ar iš vienos, ar iš kitos pusės. Tai buvo padaroma ganėtinai tyliai. Šį kartą ne taip. Šįkart – labai garsiai.

– Bet jūs matote, kad ponas A.Butkevičius jau pyksta?

Aš nematau, kad A.Butkevičius pyksta. Aš matau begalinę paskirtojo premjero kantrybę ir, duok Dieve, kad tos kantrybės jam užtektų ne tik šiai kadencijai, bet ir ilgiau, nes, patikėkit manim, tokioje padėty, kokioj dabar yra, reikia turėti ir kantrybės, ir tolerancijos, ir sugebėjimų.

– O kas tą kantrybę tampo? V.Uspaskichas ar prezidentė labiau?

Jūs jų pačių paklauskite, kas jam labiau tą kantrybę tampo.

– O jums kaip atrodo?

Premjerą nervina tai, kad jis negali pradėti darbų.

– Kas trukdo pradėti darbus?

Nesuformuota Vyriausybė, neprisiekusi Vyriausybė, nepatvirtinta programa.

– O gal V.Uspaskicho problema iš tiesų yra ta, kad žmonių trūksta Darbo partijoje?

Netrūksta. Aš nesu Darbo partijos advokatas, aš galiu labai gerai kalbėti apie savo vadovaujamą partiją „Tvarka ir teisingumas“, mes turime 17 tūkst. narių ir, kaip matėte, pateikėme kandidatus be jokio užsikirtimo. Būtume gavę daugiau, būtume ir daugiau patvirtinę, bet pažiūrėkite į jų žmones Seime, į išsilavinimą. Aš manau, kad ten jie turėtų turėti po 3-4 kandidatūras į vieną postą. Aš manau, kad jie turi.

– Bet to nėra. Kas vyksta? Net į žemės ūkio ministrus Darbo partija siūlė konservatorių.

Nenorėčiau nusileisti į tą cirką, kuris vyko tada. Man tai nepatiko, atvirai sakant. Aš nesiimu to dalyko spręsti. Man šitas veiksmas nepatiko, bet tai čia yra jų sąžinės reikalas.

Nenorėčiau nusileisti į tą cirką, kuris vyko tada. Man tai nepatiko.

– V.Uspaskicho?

Taip, be abejo. Gal tokia taktika yra Darbo partijos. Aš nesiimu spręsti. Mes siūlome pačius geriausius iš karto.

– Bet jūs to nesuprantate, kas vyksta toje partijoje?

Aš netoleruočiau tokių dalykų. Bent mano informacijos lygis neleidžia sakyti, kad taip būtų galima ar reikėtų elgtis.

– Ar galima su Darbo partija susitarti ir dirbti normaliai valdančiojoje koalicijoje, jei jau formuojant Vyriausybę kilo tiek daug problemų?

Parodys pirmieji darbai. Jei mes susitariame, mes parašėme koalicijos sutartį. Nebus stebuklų. Aš sutinku, kad nebus stebuklų, kaip čia galima suprasti priešrinkiminių kalbų, kad čia per vieną dieną viskas pasikeis. To nebus. 

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min