Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2009 sausio 6d. 07:31

Rotušėje – garsaus litvako kūryba

M.Rosenthalis „Studijos kampas“
Organizatorių nuotr. / M.Rosenthalis „Studijos kampas“
Antradienį Vilniaus rotušėje bus atidaryta retrospektyvinė Moshe's Rosenthalio paroda „Laisvės spalvos“, pristatanti pasaulinio garso litvakų dailininko ankstyvąjį kūrybos etapą. Menininko sūnus Avneris rengia tėvo gyvenimą ir kūrybą pristatantį katalogą, į kurį bus įtraukti ir bendražygių, bendramokslių prisiminimai.

Pasak dailėtyrininkės Onos Gaidamavičiūtės, 50 aukščiausios meninės vertės paveikslų šiai parodai paskolino Tel Avivo (Izraelis) ir Lietuvos muziejai, privačių galerijų savininkai. Retrospektyvinę rugpjūtį mirusio dailininko parodą Vilniuje rengia Violeta Juškutė – meno vadybos kompanijos „ART Baltic“ ir Stasio Juškaus galerijos meno konsultantė bei „A-R-Galery“ (vadovas – M. Rosenthalio sūnus Avneris) iš Tel Avivo.

„Mano tėtis visiškai nemėgo viešumo, tačiau jis nebuvo uždaras žmogus. Jis buvo labai kuklus. Tačiau mylėjo gyvenimą ir džiaugdavosi kiekviena akimirka“, – apie tėvą pasakojo A.Rosenthalis. Pasak sūnaus, garsus dailininkas kelis kartus aplankė Lietuvą ir iki pat mirties prisimindavo lietuvių kalbą, netgi dainuodavo lietuviškai.

Žymiausių litvaku vadinamas M.Rosenthalis gimė Marijampolėje 1922-aisiais. Anksti netekęs tėvų, 1950-aisiais jis baigė Vilniaus dailės institutą ir buvo laikomas talentingiausiu jo piešėju, portretistu. 1957 m. dailininkas emigravo į Izraelį, iš naujo pradėjo dailininko karjerą ir per porą dešimtmečių išgarsėjo Europoje bei Jungtinėse Valstijose.

Praėjusį lapkritį suėjo 86 metai nuo neseniai mus palikusio litvakų dailininko gimtadienio. Anot O.Gaidamavičiūtės, į parodą „Laisvės spalvos“ surinkti darbai, kuriuos M. Rosenthalis kūrė gyvendamas Lietuvoje ir pirmaisiais emigracijos metais. „Išvykus į kitą valstybę ir apsigyvenus kitoje realybėje, iš esmės pasikeitė menininko stilistika“, – sakė dailėtyrininkė. Kaip prisiminimuose rašo A.Savickas, M.Rosenthalis garsėjo ne tik kaip piešėjas, bet ir kaip portretistas – „jo pieštos apnuoginto kūno, modelio studijos išsiskyrė meistriškumu“.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Temos: 1 Paroda

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

SEB verslo augimo programa

47:36
01:21:02

Adventur 2022

Maistas

Tik prenumeratoriams

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min