Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Rugsėjo 1-oji – po kiauru stogu

Po atostogų į darbą grįžęs A.Kavaliauskas aktų salę rado užtvindytą.
Eglės Petkutės/15 min.lt nuotr. / Po atostogų į darbą grįžęs A.Kavaliauskas aktų salę rado užtvindytą.
Šaltinis: 15min
0
A A

Iki naujųjų mokslo metų pradžios liko tik savaitė, o uostamiesčio mokyklose ir darželiuose švente dar nekvepia. Pro lubas sunkiasi vanduo, byra langų stiklai, o šiomis dienomis darbus turėję baigti statybininkai į kai kurias įstaigas įžengs tik kitą mėnesį.

Vandenį semia kibirais

Klaipėdos miesto savivaldybėje netyla telefonai. Iš ugdymo įstaigų skrieja skundai ir prašymai skirti pinigų bent didžiausioms skylėms užlopyti.  

Sendvario pagrindinės mokyklos direktoriui Antanui Kavaliauskui prieššventinis jaudulys virto tikru galvos skausmu. Pastarosiomis savaitėmis miestą merkęs lietus pridarė nemenkų rūpesčių. Per stogo plyšius į aktų salę ėmė sunktis vanduo. Jo pribėgo tiek, kad tenka semti kibirais. Šlampa ne tik lubos ir sienos, bet ir grindys. Drėgmės neatlaikė ir žaliuzės – su visais laikikliais nukrito ant žemės.
„Pastatėme kibirus ir laukiame, kol prisipildys, tada nešame lauk. Vargstame, o ką daryti? Pinigų remontui neturime“, – skėsčiojo rankomis vadovas.
Tai, kad ims lyti pastato viduje, buvo galima nujausti dar pavasarį. Pastebėję pirmuosius plyšius įstaigos vadovai kreipėsi į savivaldybę. Valdininkai patarė pakentėti ir palaukti kitąmet numatytos viso pastato renovacijos.
Praėjusią savaitę A.Kavaliauskas merijos duris pravėrė dar kartą. Šįkart valdžia sujudo. „Mes nedelsime. Turime sutaupę šiek tiek lėšų, jų pakaks sutvarkyti parapetą. Iš pagrindų remontuoti dabar neverta, nes esame numatę artimiausiu metu pastatą rekonstruoti iš esmės“, – paaiškino Miesto ūkio departamento direktorius Liudvikas Dūda. Plyšiams užlopyti, anot jo, prireiks ne daugiau kaip 10 tūkst. Lt.

Dėl langų – džiaugsmo šokis


Kelis dešimtmečius remonto nemačiusios ugdymo įstaigos darbininkų laukia lyg išganymo. Sužinoję, kad rugsėjį bus pakeisti langai lopšelyje-darželyje „Rūta“, iš džiaugsmo krykštė ir darbuotojai, ir vaikų tėvai. Jų atžaloms žiemą nebereikės kęsti šalčio.
„Ne tik džiaugiamės, bet ir šokam. Trisdešimt metų laukėm šios šventės. Iki šiol buvo ne darbas, o tragedija. Bijodavome atidaryti langus, kad neiškristų su visais rėmais. Plyšių užkamšyti jau neįstengėme niekuo, šaltis skverbėsi kiaurai. Dabar vietoj supuvusių, bus nauji langai – skirtumas akivaizdus“, – sakė darželio direktorė Irena Dulkytė.
Šiemet pakeisti langus numatyta devyniose miesto ikimokyklinio ugdymo įstaigose.  Šešiose darbai jau užbaigti, kitos naujų langų sulauks šiomis dienomis. Langai darželiuose „Rūta“, „Pagrandukas“ ir „Volungėlė“ bus pakeisti iki spalio. Šių įstaigų ugdytiniai kol kas glaudžiasi kitose įstaigose. 
Langams ir lauko durims pakeisti iš miesto biudžeto šiemet skirta pusantro milijono litų. Tačiau jų visiems neužteko. Naujų langų dar bent metus teks palaukti 11 įstaigų.

Pinigų nubyra vis mažiau

Jau niekas nebesistebi, jog mokyklų ir darželių pastatų nespėjama sutvarkyti iki rugsėjo. Netikusia tradicija tapęs vėlavimas ir šiemet privertė keisti planus. Nemaža dalis Klaipėdos moksleivių rugsėjo 1-ąją pasitiks išsibarstę po svetimas mokyklas. Į savo grupes negalės sugrįžti ir šimtai darželinukų.

Valdininkai dūsauja negalintys nieko pakeisti. Daugiausiai laiko, anot jų, suryja viešųjų pirkimų procedūros, dokumentų tvarkymas. Stringama kaskart prireikus atlikti papildomų, projekte nenumatytų darbų.
Tačiau įstaigų vadovai ir darbuotojai laikinai sutiktų dirbti bet kokiomis sąlygomis, kad tik seni pastatai pagaliau būtų renovuoti.
Nors kasmet laukiančiųjų sąrašas trumpėja, mažėja ir lėšų, skiriamų pastatams naujiems mokslo metams parengti. Vietoj ankstesniais metais gautų 2–3 mln. Lt, šiemet reikėjo verstis su kone dešimt kartų mažesne suma.
Durų, grindų, elektros instaliacijos keitimui, sanitarinių patalpų smulkiems remonto darbams įstaigoms išdalyta 390 tūkst. Lt. Beveik visos šiems metams numatytos lėšos jau panaudotos.

„Pastatai seni, langai susidėvėję, stogai kiauri. Pakeisti langus ir sutvarkyti stogus reikia pirmiausiai, nes vaikams tenka kęsti šaltį. Gauname tikrai daug skundų, kad darželių grupėse ne tik šalta, bet ir pavojinga. Bet kurią akimirką senų langų stiklai gali subyrėti“, – pasakojo savivaldybės Socialinės infrastruktūros priežiūros skyriaus vedėja Violeta Gembutienė.

Kiauriems darželių stogams užlopyti šiemet išdalyta 150 tūkst. litų iš Savivaldybės administracijos direktoriaus rezervo fondo. Tačiau atsiveria vis naujų skylių, kurioms tvarkyti pinigų stinga. Jų teks ieškoti darželių „Dobiliukas“, „Gintarėlis“, Jeronimo Kačinsko muzikos mokyklos stogams lopyti.

Teks mokytis kitur

Naujuosius mokslo metus po svetimu stogu pasitiks Klaipėdos „Varpo“ gimnazijos moksleiviai.  Šiomis dienomis šioje įstaigoje pradedama šildymo sistemos renovacija, bus atnaujintas apšvietimas, vidaus elektros tinklai.

Tokie patys darbai iki kovo turi būti atlikti ir Liudviko Stulpino pagrindinėje mokykloje. Tačiau ši įstaiga nebus uždaryta. Iki rugsėjo ketinama užbaigti tvarkyti vieną korpusą, vėliau darbai prasidės kitame. Bendra šių dviejų įstaigų remonto darbų vertė –  6,6 mln. Lt. Didžioji dalis lėšų gauta iš ES struktūrinių fondų, pusė milijono atseikėta ir iš miesto biudžeto.
Iki metų pabaigos šildymo sistemos ir vandentiekio renovacija bus atlikta ir „Santarvės“ pagrindinėje mokykloje bei „Vėtrungės“ gimnazijoje. Abiem skirta po 1,8 mln. Lt.

Šių įstaigų vadovams teks spręsti, kaip išgyventi šildymo sezoną.
Artimiausiu metu energetinės sistemos renovacijos sulauks Vitės pagrindinė mokykla, darželis „Obelėlė“. Kitąmet numatyta ES lėšomis iš pagrindų rekonstruoti Sendvario pagrindinę,  Adomo Brako dailės mokyklą.
 

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min