Dabar populiaru
Publikuota: 2020 spalio 8d. 10:09

Ruošiantis galimam paukščių gripo protrūkiui Lietuvoje, vyksta valstybės lygio stalo pratybos

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba
Arno Strumilos / 15min nuotr. / Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba

Ketvirtadienį organizuojamose valstybės lygio civilinės saugos stalo pratybose valstybės ir savivaldybių institucijų specialistai turės galimybę įvertinti savo pasirengimą reaguoti į potencialią didelio patogeniškumo paukščių viruso grėsmę Lietuvoje, skelbia Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT). Tai pirmosios tokios tematikos valstybės lygio civilinės saugos stalo pratybos

Trijų valandų pratybose dalyvaus dar aštuonių valstybės institucijų (Aplinkos, Žemės ūkio, Sveikatos apsaugos, Vidaus reikalų ir Krašto apsaugos ministerijų, Policijos ir Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentų, Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto) specialistai ir trijų šalies savivaldybių (Vilniaus, Kaišiadorių rajonų ir Elektrėnų) atsakingi darbuotojai.

VMVT direktoriaus Dariaus Remeikos teigimu, šios pratybos skirtos įsivertinti pasirengimą ir praktiškai patikrinti epizootijos likvidavimo eigą, jeigu Lietuvoje pasireikštų paukščių gripo protrūkis.

„Svarbiausias faktorius tokiose ekstremaliose situacijose yra jose dirbančių institucijų ir specialistų pasirengimas, operatyvumas bei žinojimas, kas, ką ir kada turi daryti. Kol kas pavojingas virusas plinta aplenkdamas Lietuvą, tačiau svarbu suprasti, kad ligos valstybių sienų nepaiso.

Pavasarį kilę protrūkiai naminių paukščių ūkiuose Europoje (pavyzdžiui: Lenkijoje 32 protrūkiai, Slovakijoje ir Vokietijoje – po 3, Čekijoje ir Rumunijoje – po 2, Vengrijoje – net 237, Bulgarijoje – 9) verčia būti budrius ir ruoštis tam, kad tokių protrūkių bet kada gali kilti ir Lietuvos paukštynuose. Be to, šiandieniniame globaliame pasaulyje atsiranda vis naujų, gyvūnams ir žmonėms ypač pavojingų virusų, turime būti pasirengę reaguoti į jų grėsmę“, – pabrėžė VMVT direktorius D.Remeika.

Pratybų scenarijus, primenantis tikrovę

Pratybos dėl COVID-19 viruso grėsmės vyks nuotoliniu būdu. Pratybose dalyvaujančios institucijos turės pristatyti savo veiksmus, vadovaujantis tokiu scenarijumi, kad viename iš mūsų šalies paukštynų patvirtinamas didelio patogeniškumo paukščių gripo virusas H5. Toliau, vadovaujantis teisės aktais, nustatomos viruso židinio trijų ir dešimties kilometrų apsaugos bei priežiūros zonos.

Po epizootinio tyrimo paaiškėja, kad dar du šalies paukštynai turėjo sąlytį su galimai užsikrėtusiais paukščiais. Įtarimams pasitvirtinus, tuo pat metu gaunami nauji pranešimai apie kelias negyvas gulbes netoli paukščių laikymo vietų. Todėl, tikėtina, kad virusas cirkuliuoja ir tarp laukinių vandens paukščių. Priimamas sprendimas išplėsti nustatytą priežiūros zoną iki savivaldybių administracinių vienetų ribų ir taikyti paukščių bei jų produktų judėjimo apribojimo priemones jose, o užkrėstuose paukštynuose – sunaikinti laikomus paukščius.

VMVT nuolat organizuoja tokio pobūdžio praktinius mokymus ir nacionaliniu, ir tarptautiniu lygmeniu. 2019 m. VMVT iniciatyva buvo organizuotos tarpvalstybinės (Šiaurės ir Baltijos šalių) veterinarijos tarnybų inspektorių pratybos, kuriose tikrintas šalių pasiruošimas bendrai reaguoti į snukio ir nagų ligos protrūkį, rašoma pranešime.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Laimė jaustis saugiai

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie 15min