Dabar populiaru
Publikuota: 2013 birželio 24d. 23:50

Rusai žarsto patarimus Vygaudui Ušackui, kaip laimėti prezidento rinkimus

Vygaudas Ušackas
Eglės Digrytės nuotr. / Vygaudas Ušackas

Nuo rudens Europos Sąjungos (ES) ambasadoriumi Maskvoje tapsiantis Vygaudas Ušackas sulaukia vis daugiau rusų žurnalistų dėmesio. Šie, viena vertus, stebisi sprendimu į svarbų postą skirti lietuvį, bet kartu randa tam paaiškinimą – sėkmingą karjerą Afganistane. Jie tikisi Lietuvos ir Rusijos santykių pagerėjimo, nors diplomatui teks atstovauti ne vienai šaliai, o visai organizacijai, ir dar daugiau – jau mato V.Ušacką prezidento poste.

„Galimybių menas: V.Ušackas – kandidatas į Lietuvos prezidentus“, – rašinys tokiu pavadinimu neseniai pasirodė analitiniame portale rubaltic.ru.

Autorius negaili liaupsių diplomatui dėl jam dirbant ministru kiek atšilusių santykių su Maskva ir tikisi panašių pokyčių pradėjus eiti naujas pareigas. Tiesa, rašinyje pamiršta paminėti, kad V.Ušackas bus ES, o ne vien Lietuvos ambasadorius, taigi jam teks rūpintis 28 valstybių interesais, nė vienai nesuteikiant išskirtinio dėmesio. Užtat prezidentę Dalią Grybauskaitę ir tiek buvusią, tiek dabartinę vyriausybes dėl esą neprotingos antirusiškos politikos autorius pliekia negailėdamas.

„Buvęs užsienio reikalų ministras V.Ušackas vasarį laimėjo konkursą į ES atstovybės Rusijoje vadovo postą. Nors naująsias pareigas jis pradės eiti tik rudenį, praėjusią savaitę jis Europarlamento Užsienio reikalų komitetui pristatė savo diplomatinės misijos prioritetus. Šie prioritetai ir kaip jie bus įgyvendinami esą gali turėti didelės reikšmės V.Ušacko politinei ateičiai Lietuvoje“, – teigiama portale.

Žmogui, kuris stebi tarptautinius santykius posovietinėje erdvėje, bet nelabai išmano Lietuvos vidaus politiką, šio diplomato paskyrimas ES atstovu Rusijoje esą galėjo sukelti šoką. Europos ambasadoriumi pasirinktas šalies, kuri yra antirusiško fronto ES lyderė, atstovas. Dar daugiau – V.Ušackas dirbo užsienio reikalų ministru konservatoriaus Andriaus Kubiliaus – Rusijos sulaikymo politikos ir savotiškos sanitarinės zonos koncepcijos autoriaus – Vyriausybėje.

„Ar kas nors pagalvojo, kaip Rytų partnerystė ir parama Viktorui Janukovyčiui gerina eilinių lietuvių gyvenimą?“

Čia tiktų sušukti: „Padėkite! Briuselyje, matyt, buvo priimtas slaptas sprendimas iš esmės sumenkinti Rusijos ir Europos dialogą, jei ambasadoriumi paskirtas toks žmogus.“ Bet, paanalizavus atidžiau, viskas esą stoja į savo vietas.

Buvo Rusijos lobistas?

V.Ušackas vadovavo Lietuvos Užsienio reikalų ministerijai (URM) nuo 2008 m. gruodžio iki 2010 m. sausio. Konservatoriams su A.Kubiliumi priešaky 2008-aisiais laimėjus Seimo rinkimus, „sukėlus antirusišką isteriją“, ministras ėmėsi santykių su Rusija perkrovimo politikos – „padarė tai, kas priklauso tikram diplomatui“.

Skirtingai nuo šiandienos valdančiųjų socialdemokratų, kurie prieš rinkimus taip pat žadėjo perkrovimą, anuomet neapsiribota vien gražiais žodžiais: dirbant V.Ušackui, buvo paruošti „tikrai proveržį žadantys projektai“.

Pavyzdžiui, buvo siūlomas laisvas transporto judėjimas, netaikant prekybos apribojimų, liberalesnis vizų režimas, turizmo plėtra, įskaitant vandens keliones Kuršių mariose.

Lygindamas su dabartine Lietuvos užsienio politika, straipsnio autorius siūlo vieną pavyzdį. Anksčiau ministerija Europos Komisijoje užsiėmė susitarimo dėl supaprastinto vizų režimo Kaliningradui lobizmu. „Įsivaizduoti, kad dabar Lietuvos URM Briuselyje pasisakytų už kažką Rusijos naudai neįmanoma“, – teigiama rašinyje.

Eglės Digrytės nuotr./VygaudasUšackas ir Goro gubernatorius Abdullah Heiwadas
Eglės Digrytės nuotr./VygaudasUšackas ir Goro gubernatorius Abdullah Heiwadas

Šiandien Lietuvos diplomatų veiksmuose esą neįmanoma rasti ir užuominų apie V.Ušacko „užsienio politikos ketvirtojo pagrindo“. Tradiciškai trys Vilniaus diplomatijos ramsčiai yra eurointegracija, draugystė su JAV ir NATO, taip pat – geri santykiai su kaimynais. V.Ušackas pabrėždavo ir ekonominę diplomatiją: investicijų pritraukimą, didesnę Vyriausybės paramą eksportuotojams. To tikslas buvo remti ekonomiką, kurti naujas darbo vietas ir didinti visuomenės gerovę.

Dabartinėje Vilniaus užsienio politikoje apie ekonominę diplomatiją net neužsimenama. „Ar kas nors pagalvojo, kaip Rytų partnerystė ir parama Viktorui Janukovyčiui gerina eilinių lietuvių gyvenimą?“ – retoriškai klausia autorius.

Tokia veikla V.Ušackas užsiėmė „atvirai rusofobinėje konservatorių Vyriausybėje“. Pats būdamas Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų narys, jis „tarp Vytauto Landsbergio pasekėjų“ esą elgėsi neįprastai drąsiai ir savarankiškai. Straipsnyje priminta, kad diplomatas savo paauglį sūnų pasiėmė į kelionę Rusijon – „Misijos Sibiras“ ekspediciją, kurios metu lietuviai lankė ištremtų tautiečių palaidojimo vietas.

Postas Maskvoje – perspektyvos Lietuvoje

2009-ųjų spalį V.Ušackas į Švediją skrido privačiu tuomečio Kaliningrado gubernatorius Georgijaus Booso lėktuvu. Skirtingai nei dabar jau buvusi ūkio ministrė Birutė Vėsaitė, diplomatas išsisuko lengvai: žinoma, Seime jį apkaltino kone Tėvynės išdavyste, bet atstatydinti nerasta pagrindo. Vėlesnis V.Ušacko atsistatydinimas buvo paaiškintas reikšmingesnėmis priežastimis ir pasiektas prezidentės Dalios Grybauskaitės pastangomis – ministras prarado jos pasitikėjimą.

Vygaudo Ušacko paskyrimas ES ambasadoriumi Rusijoje esą atveria jam naujas politines perspektyvas gimtinėje.

Ministru tapo Audronius Ažubalis, kuris laikėsi antirusiško kurso. „Prie jo Lietuvos diplomatija virto paranoja ir turbūt pasiekė priešiškumo Rusijai apogėjų per visus Nepriklausomybės metus“, – tvirtina autorius.

Tuo metu V.Ušackas tapo ES specialiuoju pasiuntiniu Afganistane – „šiandien sunku pasaulyje rasti postą, kurio reikėtų labiau pavydėti“. Gali būti, kad būtent trejų metų darbo Afganistane patirtis tapo lemiamu veiksniu jį skiriant ES ambasadoriumi Maskvoje. Bendradarbiavimas ir parama Rusijai NATO kovojant su terorizmu ir narkotikų platinimu – „puikiausias mito, kad egzistuoja kruvina imperinė Rusija, norinti dar kartą tankais sutriuškinti laisvą Vakarų pasaulį, pradedant artimiausiais kaimynais, o dar geriau, kad jos visai nebūtų, paneigimas“.

Diplomato paskyrimas ES ambasadoriumi Rusijoje esą atveria jam naujas politines perspektyvas gimtinėje. Nuo to, kaip dirbs, esą priklausys būsimas politinis kapitalas.

Politikas dar silpnas

Nuotr. iš asmeninio albumo/V.Ušackas įspėja, kad Afganistano ekonomika neatsigaus per keletą metų.
Nuotr. iš asmeninio albumo/V.Ušackas įspėja, kad Afganistano ekonomika neatsigaus per keletą metų.

Straipsnyje pažymėtas akivaizdus V.Ušacko, kaip politiko, silpnumas – per trejus metus rinkėjai jį beveik pamiršo. Naujos pareigos – galimybė priminti apie save. Jei lietuvis santykiuose su Rusija pasirinks „vanago poziciją“, ypatingų dividendų ji vargu ar atneš. Toks stilius dvišaliuose santykiuose esą artimas D.Grybauskaitei, jo link krypsta ir dabartinė Vyriausybė. V.Ušackas tokiu atveju netaptų Lietuvos rinkėjams alternatyva – būtų tik vienas iš daugelio.

Vienintelė korta, kuria galėtų sužaisti diplomatas, – „sveiki ir ramūs santykiai tarp Lietuvos ir Rusijos, be isterijos ir priešo paieškų“.

Tai esanti vienintelė ir Lietuvos visuomenės laukiama alternatyva – pernykščių Seimo rinkimų nugalėtojai juk žadėjo perkrovimą santykiuose su Rusija.

V.Ušackas esą turi sėkmingai politinei karjerai – bent jau pergalei rinkimuose – reikalingų asmeninių savybių: charizmą, stiprų charakterį ir tvirtą nuomonę, elgiasi ryžtingai. Be to, jis vienodai nutolęs nuo pagrindinių Lietuvos politinės įtakos centrų ir su visais elito sluoksniais (išskyrus esą prezidentę) palaiko sklandžius santykius. Tereikia programos, kuri gyventojams būtų aiški ir akivaizdi alternatyva dabartinės šalies vadovės politikai. Darbas Maskvoje esą gali padėti tokią programą sukurti.

Jos esmė gali būti išreikšta tokiais žodžiais: išvaduoti lietuvius iš „nusodintos“ tautos komplekso ir valstybės politiką grįsti ne baime ir paranoja, o su socialine gerove ir ekonominiu augimu.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Vyriausybė ruošia tėvams pusės algos dydžio dovaną, bet džiaugiasi ne visi

Verslas

Jaunus medikus nuvylusi A.Pabedinskienė jaučiasi įžeista: mokiau pagal pateiktas temas

Aktualu

S.Skvernelis: raštą dėl grėsmių R.Karbauskiui persiuntė Vyriausybė

Aktualu

Seimo nariai susirūpino olimpinio finansavimo skaidrumu: nori žinoti, kaip naudojami pinigai

Aktualu

Premjeras prezidentei įvardijo kandidatus į ministrus

Vardai

Filmavimo metu susižalojo Mios sūnus – prireikė medikų pagalbos

Mokslas.IT

Rusijoje demonstruotas „pažangus robotas“ pasirodė esąs žmogus su roboto kostiumu

Gyvenimas

Psichoterapeutė G.Subačiūtė: „Sergant depresija svarbu nelikti vienam“

Sportas

Rūta Meilutytė nuskynė pasaulio čempionato sidabrą

Gyvenimas

Vėžio rūšis, kuria galima užsikrėsti: A.Unikauskas patvirtina arba paneigia mitus apie vėžį

Sportas

Medalis po medalio: Danas Rapšys išplėšė pasaulio čempionato sidabrą

Aktualu

Septyni konservatoriai, galintys užimti Th.May vietą Jungtinės Karalystės premjero poste

Vardai

Lauros ir Šarūno Mazalų atostogos Jordanijoje: Petros stebuklas ir beduiniška naktis dykumoje

Mokslas.IT

Atrasta nauja gyvybės forma, besimaitinanti teršalais

Gazas

Elonas Muskas atskleidė daugiau detalių apie „Tesla“ pikapą: viena įkrova – 805 km

24sek

Retas kuriozas Kaune – „Žalgiriui-2“ po dviejų kėlinių teko keisti aikštę

Vardai

Džordana Butkutė ir Elegijus Strasevičius švenčia vestuvių metines: prisiminkime gražiausią jų dieną

Aktualu

Strasbūro šaudynių įtariamasis: radikalių pažiūrų kriminalinis nusikaltėlis

Aktualu

V.Titovui pareikšti įtarimai dėl pasisakymų apie A.Ramanauską-Vanagą

Verslas

Strasbūre susitarta dėl kitų metų ES biudžeto

Naujienos

Verslas

Vyriausybė ruošia tėvams pusės algos dydžio dovaną, bet džiaugiasi ne visi

Verslas

Jaunus medikus nuvylusi A.Pabedinskienė jaučiasi įžeista: mokiau pagal pateiktas temas

Aktualu

S.Skvernelis: raštą dėl grėsmių R.Karbauskiui persiuntė Vyriausybė

Verslas

Seime ruoštasi Astravo atominės įjungimui: tarėsi dėl „fake news“ 

Aktualu

Premjeras prezidentei įvardijo kandidatus į ministrus

Vardai

Filmavimo metu susižalojo Mios sūnus – prireikė medikų pagalbos

Mokslas.IT

Rusijoje demonstruotas „pažangus robotas“ pasirodė esąs žmogus su roboto kostiumu

Gyvenimas

Psichoterapeutė G.Subačiūtė: „Sergant depresija svarbu nelikti vienam“

Sportas

Rūta Meilutytė nuskynė pasaulio čempionato sidabrą

Aktualu

Seimo nariai susirūpino olimpinio finansavimo skaidrumu: nori žinoti, kaip naudojami pinigai

Gyvenimas

Vėžio rūšis, kuria galima užsikrėsti: A.Unikauskas patvirtina arba paneigia mitus apie vėžį

Sportas

Medalis po medalio: Danas Rapšys išplėšė pasaulio čempionato sidabrą

Aktualu

Septyni konservatoriai, galintys užimti Th.May vietą Jungtinės Karalystės premjero poste

Vardai

Lauros ir Šarūno Mazalų atostogos Jordanijoje: Petros stebuklas ir beduiniška naktis dykumoje

Mokslas.IT

Atrasta nauja gyvybės forma, besimaitinanti teršalais

Gazas

Elonas Muskas atskleidė daugiau detalių apie „Tesla“ pikapą: viena įkrova – 805 km

24sek

Retas kuriozas Kaune – „Žalgiriui-2“ po dviejų kėlinių teko keisti aikštę

Vardai

Džordana Butkutė ir Elegijus Strasevičius švenčia vestuvių metines: prisiminkime gražiausią jų dieną

Aktualu

Strasbūro šaudynių įtariamasis: radikalių pažiūrų kriminalinis nusikaltėlis

Aktualu

V.Titovui pareikšti įtarimai dėl pasisakymų apie A.Ramanauską-Vanagą

Vardai

Ypatingos

05:50
03:17

Gera keliauti kartu

Kviečiame anties

Šiemet buvau geras

Maistas

Dovanoju sveikatą

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min