Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Rusijai įteikta nota dėl neatsakytų Lietuvos klausimų apie atominės elektrinės statybos planus Kaliningrado srityje

Radioaktyvu
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Radioaktyvu
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Lietuva balandžio 6 d. įteikė Rusijai notą, kuria atsakė į Rusijos pateiktą Kaliningrado srityje planuojamos statyti Baltijos atominės elektrinės poveikio aplinkai vertinimo (PAV) ataskaitą ir išreiškė susirūpinimą dėl tarptautinių standartų nesilaikymo, skaidrumo ir bendradarbiavimo vykdant tokio masto projektą stokos.

Užsienio reikalų ministerijos pranešime spaudai teigiama, kad Lietuva neigiamai vertina planuojamos Baltijos atominės elektrinės PAV ataskaitą, nes joje nėra atsakyta į Lietuvos iškeltus klausimus, pateikta informacija yra tik konstatuojamojo pobūdžio, daugeliu atvejų nepateikiant pagrįstų mokslinių skaičiavimų ir argumentų.

Ataskaitoje nėra pateikta būtina išsami informacija, per daug neadekvačiai vertinami tokie svarbūs tarptautinio poveikio aspektai, kaip avarinė parengtis ir civilinė sauga, Lietuvos artumas ir jos gyventojų tankumas objekto stebėjimo zonoje, galima Nemuno ir Baltijos jūros radiacinė tarša, taip pat nenumatytos dvišalės avarinės apsaugos priemonės.

Lietuva neigiamai vertina planuojamos Baltijos atominės elektrinės PAV ataskaitą, nes joje nėra atsakyta į Lietuvos iškeltus klausimus, pateikta informacija yra tik konstatuojamojo pobūdžio.

Lietuvai nepateikti aikštelės Baltijos atominei elektrinei parinkimo kriterijai, be to, joje planuojamos praktikoje neišbandytos atominės elektrinės technologijos.

Kadangi Lietuva yra viena iš didžiausią galimą žalingą poveikį aplinkai patirsiančių šalių, neturėdama išsamios informacijos apie projekto atitikimą aukščiausiems tarptautiniams branduolinės saugos standartams, negali sutikti su poveikio aplinkai vertinimo dokumentu.

Notoje prašoma išsamiai atsakyti į Lietuvos pateiktus klausimus, pateikti Lietuvos visuomenei pagrindinius poveikio aplinkai vertinimo dokumentus lietuvių kalba ir skirti pakankamai laiko su jais susipažinti, pagal Jungtinių Tautų konvenciją dėl poveikio aplinkai vertinimo tarpvalstybiniame kontekste (Espo konvencija) organizuoti viešuosius svarstymus Lietuvos teritorijoje ir surengti dvišales konsultacijas.

Rusija yra pasirašiusi Espo konvenciją ir nors jos dar neratifikavusi, tačiau yra deklaravusi pasirengimą laikytis jos nuostatų, pagal kurias turi būti tinkamai atliktos poveikio aplinkai vertinimo procedūros ir su jomis išsamiai supažindinamos galimą žalingą poveikį patirsiančios šalys.

Lietuvos užsienio reikalų ministerija jau nuo 2009 m. kartu su kitomis žinybomis, atsakingomis už atominę ir radiacinę saugą bei aplinkosaugos aspektus, siekia, kad būtų užtikrintas Kaliningrado srityje planuojamos atominės elektrinės projekto saugumas. Tam buvo panaudotos ir toliau bus naudojamos visos įmanomos tarptautinės priemonės, tarptautiniai forumai ir dvišaliai kontaktai. Lietuvai aktualūs klausimai pastarosiomis dienomis ypač detaliai aptariami Vienoje vykstančioje Branduolinės saugos konvencijos peržiūros konferencijoje, kur pristatomos šalių nacionalinės branduolinės saugos užtikrinimo ataskaitos.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min