Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2009 01 08

Rusijai užsukus dujas Europai, Lietuva tikisi geresnio savo problemų supratimo

Premjeras Andrius Kubilius pareiškė, kad Lietuva netoleruoja Rusijos veiksmų, nutraukiant gamtinių dujų tiekimą Ukrainai ir visai Europai. Jo teigimu, Lietuva nėra tikra, kad toks pat scenarijus nepasikartos ir jos atžvilgiu, todėl tikisi dar geresnio savo problemų supratimo Briuselyje.
Andrius Kubilius
Andrius Kubilius / Šarūno Mažeikos/BFL nuotr.
Temos: 1 Europa

„Yra labai aiškios problemos – šių metų pabaigoje mes įsipareigoję uždaryti Ignalinos atominę elektrinę. Visiškai akivaizdu, kad ją uždarę tapsime žymiai labiau priklausomi nuo dujų. Dujas gauname tik vienu vamzdžiu, kuris ateina į Lietuvą iš Rusijos per Baltarusiją. Atsimename, kad yra buvęs ne taip seniai Rusijos konfliktas su kaimyninėmis šalimis dėl dujų tranzito ne tik su Ukraina, bet ir su Baltarusija“, – interviu Žinių radijui ketvirtadienį sakė A.Kubilius.

Jis teigė manantis, kad Europos Sąjunga po šio konflikto turės pasidaryti labai aiškias išvadas ir Lietuva tokioje situacijoje galėtų tikėtis dar geresnio ES supratimo energetikos klausimu.

„Iš mūsų pusės galima konstatuoti, kad tokie Rusijos veiksmai nėra toleruotini, nors bent jau mūsų, gyvenančių čia, šalia Rusijos, ir turinčių santykių su Rusija patirties, ko gero, tokie Rusijos veiksmai ir neturėtų stebinti“, – kalbėjo premjeras.

Vyriausybės vadovas pripažino, kad Lietuva gali jaustis pakankamai saugiai šio konflikto metu, tačiau negali atmesti perspektyvos, kad panašus konfliktas gali įvykti tarp Rusijos ir Baltarusijos.

„Tuo atveju mes būsime tiesiogiai ir labai skaudžiai paliečiami, galbūt panašiai kaip paliečiamos Vidurio Europos ir Balkanų regiono valstybės, kuriose skelbiama nepaprastoji padėtis“, – kalbėjo A.Kubilius.

Jo teigimu, vienintelis būdas, kuriuo šalis gali apsisaugoti, – kur kas sparčiau įgyvendinti strateginius energetikos projektus: naujos atominės elektrinės statyba, elektros jungčių su Lenkija ir Švedija bei dujų jungčių tarp Lietuvos ir Lenkijos statyba. Be to, labai svarbus tampa energetinių resursų taupymas, namų renovacija, alternatyvios energetikos pajėgumų vystymas.

„Taigi eidami šiuo keliu mes galėtume tapti žymiai saugesni. O norėdami efektyviai eiti šiuo keliu, kad iš tikrųjų pasiektume gerokai didesnę spartą, nei iki šio buvo pasiekta, mes ir siūlome neatidėliojant kurti Energetikos ministeriją ir turėti valstybės instrumentą, valstybės administracinį kumštį, kuris galėtų pasiekti persilaužimą įgyvendinant labai svarbius Lietuvai projektus“, – sakė A.Kubilius.

Rusijos ir Ukrainos pasiuntiniai ketvirtadienį Briuselyje dalyvauja Europos Sąjungos (ES) tarpininkaujamose derybose ginčui spręsti. Jose dalyvauja ir Lietuvos užsienio reikalų ministras Vygaudas Ušackas.

Slovakija ir Rumunija paskelbė nepaprastąją padėtį, Bulgarija nurodė normuoti dujas pramonei, o Vengrija, Kroatija ir Bosnija pranešė, kad antrą dieną iš eilės dujų tiekimas iš Rusijos buvo visiškai nutrūkęs. Dešimtys tūkstančių žmonių liko be namų šildymo.

„Gazprom“ pirmąją šių metų dieną nurodė nutraukti dujų tiekimą Ukrainai, nes pastaroji nesusitarė su rusais dėl skolų už dujas grąžinimo ir jų kainos 2009-aisiais.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Ekspertės: moterų investavimo rezultatai – geresni, ko reikėtų pasimokyti vyrams
Reklama
28 metai su „Teleloto“ – kas lieka už kadro?
Reklama
Pasiskiepyti – į vaistinę: ateina per pietų pertrauką, kartu atsiveda ir šeimos narius
Reklama
Kam ir kada reikalingi saulės akiniai ir dirbtinis akių drėkinimas
Užsisakykite 15min naujienlaiškius