Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2017 10 27, 06:04

Apie išvaduotojus iš Rusijos svajojantiems radikalams policija be problemų leido prekiauti ginklais

Visagine veikianti asociacija, kuriai priklauso sovietmetį garbinantys marginalai, šiais metais iš policijos gavo leidimą prekiauti ginklais. Tik po 15min klausimo susizgribta, kad vienas iš jų – teistas, todėl licencija buvo panaikinta, o ginklai – atimti. Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) nario Arvydo Anušausko teigimu, policija galėtų akyliau vertinti, kam išduoda tokius leidimus, nes vien formalus požiūris galiausiai gali atsirūgti.
Jurijus Subotinas
Jurijus Subotinas / Facebook nuotr.

2010 metais įkurta asociacija „Visagino atgimimo judėjimas“ išgarsėjo tais pačiais metais Visagine pradėtu leisti laikraščiu „Pravda Visaginasa“, kuriame raginta sukilti prieš klaninę sąjūdininkų gaują, užsimaskavusią įvairių partijų pavadinimais, kurios tikslas – užvaldyti turtą, sukurtą kelių darbo liaudies kartų.

Šiam judėjimui vadovauja Larionas Demidovas, apie kurį viešai prieinamos informacijos nėra – tik tiek, kad iki pensijos jis dirbo milicijoje ir policijoje.

Visuomenei gerokai labiau žinomas minėto laikraščio redaktoriumi ir judėjimo koordinatoriumi save vadinęs Jurijus Subotinas, kuris dėl savo pasisakymų iki šiol turi nemalonumų.

J.Subotinas garsėja Rusiją šlovinančiais pareiškimais, pavyzdžiui, kad jei Rusija įžengtų į Lietuvą, kaip 1940 metais, Lietuvos kariai iš karto pasuktų savo ginklus į savo generolus ir tuos, kurie sėdi valdžioje.

Po 15min klausimų „Visagino atgimimo judėjimas“ buvo patikrintas. Paaiškėjo, kad vienas iš jo darbuotojų turi galiojantį teistumą, o tai – kliūtis turėti tokią licenciją.

„O su rusais broliškai apsikabintų, bučiuotųsi ir būtų laimingi iki išprotėjimo. Tokios dabar politinės nuotaikos tarp Lietuvos žmonių ir Lietuvos karių“, – tokiomis ir panašiomis mintimis viešumoje dalijasi L.Subotinas.

Pernai teismas pripažino vilnietį kaltu dėl nesantaikos kurstymo ir skyrė baudą, o spalio 30 d. teismas skelbs nuosprendį dėl J.Subotino parašyto komentaro, kuriame jis dėkojo Josifui Stalinui, Antanui Sniečkui ir Tarybų valdžiai. Prokuratūra prašo pripažinti J.Subotiną kaltu, tyčia grasinančiu, užgauliu ir įžeidžiančiu būdu propagavus palankų požiūrį į Lietuvos okupaciją, priešiškumą esamai santvarkai.

Koks dabar J.Subotino ryšys su minėtu judėjimu, jo pasiteirauti nepavyko – jis telefonu nepasiekiamas.

Policija: asociacija atitiko visus reikalavimus

Šiais metais „Visagino atgimimo judėjimas“ kreipėsi į Utenos apskrities policiją, prašydamas išduoti licenciją prekybai ginklais, ir birželio mėnesį ją gavo.

Policijos departamento atstovas spaudai Ramūnas Matonis 15min pabrėžė, kad tuo metu, kai leidimas prekybai buvo išduotas, „Visagino atgimimo judėjimas“ atitiko visus reikalavimus.

Asociacijos vadovas L.Demidovas, 15min paklaustas, kam asociacijai toks leidimas, sakė, kad jis dabar jau sustabdytas.

„Na, uždarėm. Nenorim dirbti“, – aiškino jis ir patvirtino, kad anksčiau planuota atidaryti parduotuvę. Į klausimą, kodėl apsigalvojo, L.Demidovas atsakyti nenorėjo ir pokalbį baigė.

Tačiau aiškėja, kad licencija buvo atšaukta ne pačios asociacijos prašymu.

Licenciją sustabdė, ginklus atėmė

R.Matonis pripažino, kad po 15min klausimų „Visagino atgimimo judėjimas“ buvo patikrintas. Paaiškėjo, kad vienas iš jo darbuotojų turi galiojantį teistumą, o tai – kliūtis turėti tokią licenciją.

„Šiuo metu šiai įmonei laikinai sustabdyti licencijos prekiauti civilinėmis pirotechnikos priemonėmis ir licencijos prekiauti civilinėje apyvartoje ginklais, šaudmenimis galiojimai. Utenos apskr. vyriausiasis policijos komisariatas sustabdė leidimo laikyti civilines pirotechnikos priemones galiojimą bei panaikino leidimus laikyti ginklus. Visi ginklai, šaudmenys ir civilinės pirotechnikos priemonės paimtos saugoti į Utenos apskr. policiją“, – teigiama 15min pateiktame atsakyme.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Arvydas Anušauskas
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Arvydas Anušauskas

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto vadovas Vytautas Bakas 15min sakė nesantis įsigilinęs į šią situaciją ir svarstė, kad jei išduodant leidimą būta pažeidimų, į klausimus turi atsakyti policija.

„Labai svarbu, kad ginklų apyvarta didintų saugumą, o ne jį mažintų“, – sakė komiteto vadovas.

Šiam komitetui priklausantis konservatorius Arvydas Anušauskas, kalbėdamas su 15min, teigė, kad tokiu atveju sunku patikėti.

„Juokaujat. Labai keistas atvejis, net nebūčiau patikėjęs“, – nuostabos neslėpė jis.

Maža, kaip žmonės gali suradikalėti staiga, žinome ne vieną tokį atvejį.

Politiko teigimu, Lietuvoje ginklų licencijavimo taisyklės yra pakankamai griežtos, tačiau šis griežtumas nesuveikia tais atvejais, kai reikia ne tik formalaus įvertinimo, bet ir gilesnio pasidomėjimo, kokiems žmonėms išduodamas leidimas.

„Jie gali būti gal net neteisti, bet jų pažiūros gali būti daugiau negu keistokos. Manau, kad policija tikrai turi galimybes, jei yra noro, įvertinti visas aplinkybes priimant sprendimus“, – įsitikinęs politikas.

15min paklaustas, ar tokius marginalus visada reikėtų vertinti rimtai, A.Anušauskas teigė, kad, nepaisant to, jog jie vertinami su šypsena, reikia įvertinti visas aplinkybes.

„Taip, jie pavieniai su keistomis pažiūromis, jiems faktai į galvą tiesiog netelpa. Bet vis tiek įvertinti reikia. Ne tame reikalas – rimtai ar ne rimtai, į viską galime žiūrėti pro pirštus, bet kitą kartą toks žiūrėjimas gali atnešti daugiau žalos negu naudos. Maža, kaip žmonės gali suradikalėti staiga, žinome ne vieną tokį atvejį“, – pabrėžė jis.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min