Dabar populiaru
Publikuota: 2015 balandžio 30d. 16:09 , atnaujinta: 2015 balandžio 30d. 18:19

Rusijos ambasadoriui Aleksandrui Udalcovui Lietuva išsakė protestą

Aleksandras Udalcovas
R. Dačkaus nuotr. / Aleksandras Udalcovas

Į Užsienio reikalų ministeriją iškviestam Rusijos ambasadoriui Lietuva ketvirtadienį pareiškė griežtą protestą dėl karinių laivų trukdymo elektros jungties su Švedija tiesimo darbams.

„Jis aiškinsis Rusijos poziciją. Oficialią poziciją mums pateiks“, – ketvirtadienį žurnalistams užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

Pasak ministro, Rusijos karinių laivų paliepimai pasitraukti iš tam tikrų teritorijų jungtį prižiūrintiems laivams yra fiksuojami, šia informacija dalinamasi su NATO.

„Tai yra fiksuojama konkrečių laivų dienos ataskaitose, tai yra fiksuojama laike – kas gauta, iš kur, kokio turinio pranešimai. Apie tą informaciją, be abejo, kalbamės su partneriais. Dar noriu pasakyti, kad viena iš notų rašyta koordinuotai su Švedija, kadangi Švedijai priklausantis laivas vykdė darbus. Mes, aišku, dalinamės informacija ir su sąjungininkais NATO“, – sakė ministras.

L.Linkevičius tikisi, kad tarptautinių įsipareigojimų dėl saugios laivybos Rusiją laikytis prašys ir tarptautinės organizacijos.

„Reikalausim, kad vykdytų (tarptautinius reikalavimus – BNS), reikalausim patys ir, manau, kad to reikalaus ir mūsų organizacijos, kurioms mes priklausom taip pat, kadangi tai yra saugi laivyba. Tai yra ne tik Lietuvos rūpestis ir ne tik Lietuvos laivai manevruoja toje ekonominėje zonoje“, – teigė ministras.

Jis aiškino, kad „NordBalt“ tiesimo darbams Rusijos trikdžiai nepakenks, tačiau tai yra nepriimtina: „Viskas vyksta pagal grafiką ir projektas nuo to tikrai nenukentės, bet tai yra nepriimtina, kai yra trikdomi darbai“.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Linas Linkevičius
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Linas Linkevičius

L.Linkevičius teigė negalintis atsakyti, ar karinių laivų trikdžiai yra nukreipti konkrečiai prieš jungties su Švedija darbus.

„Aš negaliu nieko manyti, man sunku spėlioti, tiesiog pats faktas yra, kuris reikalauja reakcijos“, – tikino ministras.

Švedija palaiko Lietuvos protestą

Švedija ketvirtadienį išsakė paramą Lietuvos protestui dėl Rusijos karo laivų elgesio Baltijos jūroje, kuriuo trikdomas elektros kabelio į Švediją tiesimas.

Švedijos užsienio reikalų ministerijos atstovas spaudai Pezhmanas Fivrinas BNS sakė, kad Stokholmas Rusijos elgesį laiko tarptautinės teisės pažeidimu.

„Švedija susisiekė su Rusijos pareigūnais ir aptarė šį reikalą, išsakė poziciją, kad tai tarptautinės teisės pažeidimas. Mes remiame Lietuvą šiuo klausimu. Užsienio reikalų ministerija pirmadienį aptars, kaip toliau elgtis šiuo klausimu“, – BNS telefonu iš Švedijos sakė diplomatas.

Nurodė keisti kursą

Oficialų protestą ambasadoriui Aleksandrui Udalcovui išsakė užsienio reikalų viceministras Andrius Krivas.

Pasak ministerijos, ketvirtadienį Rusijos karinių jūrų pajėgų laivas eilinių Rusijos Baltijos laivyno vykdomų kovinių pratybų metu įplaukė į Lietuvos išskirtinę ekonominę zoną ir neteisėtai nurodė keisti kursą joje plaukusiam Švedijos bendrovės ABB valdomam laivui „Alcedo“. Panašūs incidentai įvyko kovo 19 dieną, balandžio 10 dieną ir balandžio 24 dieną.

Lietuvos URM teigimu, „tokiais Rusijos karinio jūrų laivyno veiksmais bandoma trikdyti ir jūrinio kabelio „NordBalt“ tiesimo darbus“.

Dėl visų šių įvykių pareikštos Lietuvos protesto notos, tačiau iš Rusijos atsakymų negauta.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min