-50% metinei prenumeratai. Velykų dovana!
Prenumeruoti
2013 02 15

Rusijos ambasadorius Vladimiras Čchikvadzė: Lietuvos inkorporavimas į Sovietų Sąjungą vyko „pakankamai ramiai“

Lietuvos inkorporavimas į Sovietų Sąjungą vyko palyginti ramiai, pareiškė Rusijos ambasadorius Vilniuje Vladimiras Čchikvadzė.
Lietuva
Lietuva / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.
Temos: 2 Rusija Lietuva

Tokį teiginį V.Čchikvadzė išsakė penktadienį Užsienio reikalų ministerijoje vykstančiame Lietuvių ir Rusijos istorikų komisijos parengto dokumentų rinkinio „SSRS ir Lietuva Antrojo pasaulinio karo metais“ 2-ojo tomo pristatyme.

„Publikuota archyvinė medžiaga nepaneigiamai liudija tai, kad sovietinė Lietuva egzistavo. Beje, kaip pažymima, įvadiniame straipsnyje su nuoroda į atitinkama archyvinę medžiagą, Lietuvos inkorporacijos į SSRS valstybės vidaus sistemą vyko pakankamai ramiai“, – sakė Rusijos diplomatas

„Dokumentai turi, mano nuomone, didžiulę svarbą sudėtingo visiems mums ir ne tik mums bendros istorijos tarpsnio teisingam atvaizdavimui, įvertinimui. Tai, man atrodo, labai svarbu tame tarpe ir dėl to, kad paskutiniu metu ir istorinėje literatūroje suaktyvėjo bandymai falsifikuoti tiesą, sumenkinti Sovietų Sąjungos vaidmenį pergalėje prieš fašizmą“, – kalbėjo V.Čchikvadzė.

Įvadiniame leidinio straipsnyje, kurį parašė Lietuvos istorijos institutas Česlovas Laurinavičius, teigiama, kad periodą nuo 1940 metų rugpjūčio iki 1945 metų rugpjūčio galima suskirstyti į keturis etapus. Pasak Č.Laurinavičiaus, pirmuoju etapu galima laikyti laikotarpį nuo 1940 metų rugpjūčio iki 1941 metų birželio, kurio metu vyko pagreitintas buvusių Lietuvos valstybinių institucijų griovimas ir šalies inkorporavimas SSRS vidinę valstybinę sistemą.

„Pažymėtina, kad šis procesas prasidėjo be kokių nors aiškių pasipriešinimo ženklų (neskaitant užsienio valstybėse akredituotų lietuvių diplomatų protestų), ir, deja, ši aplinkybė iki šiol tampa pagrindu įvairaus pobūdžio spekuliacijoms“, – rašo Č.Laurinavičius.

Tačiau istoriko straipsnyje prieinama ir iki ketvirtojo dokumentų rinkinyje apžvelgiamo laikotarpio etapo nuo 1944 metų iki 1945 pabaigos.

„Lietuvai išsivadavimas nuo nacizmo nereiškė valstybingumo atkūrimo. Į šalį atėjo žiaurus stalinistinis režimas, kas tik kaitino prasidėjusį nacionalinį pasipriešinimą. Žiaurumų inercija Lietuvoje tęsėsi, partizaninis karas buvo ilgas ir kruvinas“, – rašoma įvadiniame straipsnyje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įsirenkite šildymą oras–vanduo ir gaukite kompensaciją net iki 70 proc.
Reklama
Kas svarbu įrengiant biurą: keturios interjero dizaino tendencijos
Reklama
Pavasario savaitgaliams ar atostogoms – laikas pajūryje: ne tik pailsėsite, bet ir sustiprinsite sveikatą
Reklama
Norintiems investuoti į NT projektų plėtrą – kaip išsirinkti projektą pagal paskirtį?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius