Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2017 03 17, 18:18

Rusijos propaganda apkaltinti parodos „Skirtingi karai“ rengėjai: „Mes nustebę“

Seimo nariai Žygimantas Pavilionis ir Povilas Urbšys pasipiktino Vilniaus rotušėje eksponuojama paroda „Skirtingi karai“, teigdami, kad joje Sovietų Sąjungos vykdyti nusikaltimai yra ne tik ne pasmerkiami, bet ir pateisinami. Tačiau parodos rengėjai tvirtina dėl tokių įžvalgų labai nustebę, nes jų tikslas nė iš tolo nebuvo toks.
Paroda „Skirtingi karai“
Paroda „Skirtingi karai“ / Luko Balandžio / 15min nuotr.

Vilniaus rotušės interneto svetainėje paroda „Skirtingi karai“ pristatoma kaip atskleidžianti naratyvų apie Antrąjį pasaulinį karą skirtumus šiuolaikiniuose šešių šalių – Lietuvos, Lenkijos, Rusijos, Vokietijos, Italijos ir Čekijos, mokykliniuose vadovėliuose. O Antrojo pasaulinio karo tematika pasirinkta dėl to, kad šis istorinis įvykis išlieka vienu iš skausmingiausių ir itin kontroversiškai vertinamų istorinių epizodų daugelio Europos šalių kolektyvinėje atmintyje.

„Tyrimo objektu buvo pasirinkti mokykliniai vadovėliai kaip esminė terpė, naujoms kartoms perteikianti istorinę atmintį ir laiko dvasią, kurioje jie buvo sukurti“, – rašoma parodos pristatyme.

Pareikalavo uždaryti

Tačiau Seimo Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos narys Ž.Pavilionis ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos narys P.Urbšys įžvelgė visai ką kita ir net kreipėsi į Vilniaus merą R.Šimašių, kad paroda būtų uždaryta.

Kaip rašoma šių Seimo narių išplatintame pranešime, „parodoje pristatomi Sovietų Sąjungos vykdyti nusikaltimai yra ne tik ne pasmerkiami, bet ir pateisinami“. Tuometinė bolševikinė sistema įvardijama kaip „gyvybingas ir gerai organizuotas mechanizmas“, o Antrojo pasaulinio karo pradžia ir Lietuvos bei regiono valstybių okupacija (Ribbentropo-Molotovo paktas) pateisinami kaip tuo metu susiklosčiusių aplinkybių išprovokuoti veiksmai, nekaltas atsakas į „kitų pradėtas pasaulio dalybas“.

Tiesa, Vilniaus meras nesuskubo vykdyti parlamentarų siūlymų. Atvirkščiai prisipažinęs, kad ekspozicijos dar nematė, ketino nuvykti jos pasižiūrėti, nes jį sudomino, kaip skirtingų šalių mokykliniuose vadovėliuose yra rašoma apie Antrąjį pasaulinį karą.

„Skaudu ir keista“

Tačiau labiausiai Seimo narių pareiškimai nustebino parodos organizatorius – ES-Rusijos pilietinės visuomenės forumo atstovus. Šis forumas save pristato kaip įvairių nekomercinių organizacijų Rusijoje ir Europos Sąjungoje tinklas, inicijuotas pilietinės visuomenės ir nepriklausantis nuo vyriausybių, politinių partijų ir verslo struktūrų.

Parodos kuratorė Kristina Smolijaninovaitė 15min teigė, kad tokius Seimo narių kaltinimus išgirsti buvo skaudu ir keista, ypač kai į parodą neįsigilinę asmenys iškreipia jos mintį.

„Šios parodos esmė yra ta, kad mes, šešių šalių atstovai, studijavome šiuolaikinius mokyklinius vadovėlius ir jų pateikiamą informaciją apie Antrąjį pasaulinį karą. Kas rašoma apie Holokaustą arba apie Molotovo-Ribbentropo paktą. Žiūrėjome, kaip yra aprašomi tokie įvykiai ir bandėme juos palyginti, kad ta paroda būtų kaip diskusija. Norėjome sukurti platformą diskusijai, nes vadovėliai perduoda nacionalinį naratyvą, kaip žmonės žiūri iš skirtingų pusių, kokie yra akcentai“, – kalbėjo K.Smolijaninovaitė.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Paroda „Skirtingi karai“
Luko Balandžio / 15min nuotr./Paroda „Skirtingi karai“

Rusus piktina karikatūros

Rusijos gyventojus stebina, kad lietuviškuose vadovėliuose pateikiama labai daug karikatūrų, juose Stalinas vaizduojamas kartu su Hitleriu.

Anot organizatorių, parodos eksponatai nėra pateikiami kaip ultimatyvi tiesa – tiesų čia yra daug, jos parodomos taip, kaip tam tikri įvykiai traktuojami konkrečiose šalyse. Tarkim, Molotovo-Ribbentropo paktas vienaip traktuojamas vadovėliuose Rusijos moksleiviams, kitaip – kitų šalių.

K.Smolijaninovaitė prisiminė, kokių atsiliepimų ši ekspozicija sulaukdavo kitose šalyse. Tarkim, Rusijos gyventojus labiausiai stebina, o nacionalistinių pažiūrų žmones – ir piktina, kad lietuviškuose vadovėliuose pateikiama labai daug karikatūrų, juose Stalinas vaizduojamas kartu su Hitleriu. O rusams nesuvokiama, kaip nacių nusikaltimus galima gretinti su komunizmu.

Paroda yra parengta rusų ir anglų kalbomis. Ekspozicija anglų kalba iki kovo 31-osios turėtų dar stovėti Vilniaus rotušėje, o rusiškoji versija šiuo metu eksponuojama Sankt Peterburge.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min