Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2018 vasario 28d. 14:44

Rytų Ukrainoje gyvenančius vaikus pradžiugintų net ir ryškiaspalvis pieštukas

Sugriauta mokykla Širokinėje
Mildos Goštautaitės nuotr. / Sugriauta mokykla Širokinėje
Vilniaus miesto savivaldybės Šv. Kristoforo kamerinis orkestras vyks gastrolių į Rytų Ukrainą – Severodonecko vaikų namus ir Novodružesko mokyklą. Karo nuniokotų zonų žmonėms muzikantai ne tik dovanos muzikos, bet ir nuveš Lietuvos žmonių paramą vaikams, kurios jiems labai trūksta.

Suvienijęs jėgas su organizacija Lietuvos „Caritas" orkestras kovo 8 dieną prasidėsiančiomis gastrolėmis pratęs 2017 m. kilusią iniciatyvą bent kiek palengvinti karo nualintų Ukrainos vaikų kasdienybę.

Trejus metus Lietuvoje gyvenanti ukrainietė Ella neabejoja, kad Lietuvos žmonių pagalba pafrontės vaikams – labai vertinga.

Mildos Goštautaitės nuotr,/Sugriauta mokykla Širokinėje
Mildos Goštautaitės nuotr,/Sugriauta mokykla Širokinėje

„Valstybė stengiasi patenkinti bazinius prioritetus. Tarkim, sugriovė namą, tai lėšos bus skiriamos stogo remontui. O tokios, atrodytų, bendražmogiškos sritys, kaip pagalba vaikams, lieka antrame plane. Pavyzdžiui, kai iš Donetsko vežė vaikus, kuomet įvyko susišaudymas, tai daugelis jų nustojo kalbėti. Ir tie vaikai patiria daug psichologinių bei finansinių sunkumų. Karo traumuoti vaikai tikrai džiaugsis kiekviena smulkmena – ryšlkiaspalvis pieštukas, spalvinimo albumas ar daili kepuraitė“, – sakė prieglobstį Lietuvoje gavusi moteris.

Karo traumuoti vaikai tikrai džiaugsis kiekviena smulkmena.

Prisidėti prie labiausiai stokojančių Rytų Ukrainos vaikų kasdienybės galima pervedant pinigų į specialią projekto sąskaitą: Gavėjas – Lietuvos Caritas A.s. LT02 7300 0101 3718 2270 Bankas „Swedbank“. Specialiai šiai paramos akcijai kovo 1 d. orkestras rengia nemokamą koncertą Vilniaus Šv. Kotrynos bažnyčioje, jo ir kitų Kotynos bažnyčioje vykstančių koncertų metu klausytojai aukoti kviečiami į „Caritas“ aukų dėžutę.

Visi įbauginti

Lietuvoje prieglobstį radusi ukrainietė Ksenija prisiminė 2012-ųjų Europos futbolo čempionatą Ukrainoje, kai vaikščiojo su vėliavomis, net nepagalvodami, kad po poros metų Ukrainos vėliavą kals prie sienos arba žudys.

„Prasidėjus Maidanui, visi tie kruvini įvykiai turėjo atgarsį Donetske. Mus ėmė gąsdinti, kad „banderai“ atvažiuos už rusų kalbą jus nužudys, masinė tokia propaganda. Paskui taip ėjo ėjo, vėliau Krymas. Buvo dalis ukrainiečių, kurie tikėjo iš Rusijos gausią didesnes pensijas, dėl to nesipriešino. Kur mes gyvenome, tai buvo centras, bet už 150 metrų nuo mūsų namo – karinė bazė“, – pasakojo moteris.

Makejevas, kuriame ji gyveno, 15 kilometrų nuo Donetsko. Prie pat jos namų vyko tranzitas tarp Rusijos ir Ukrainos. „Buvo baisu, naktimis išjungdavo šviesas, kad nematytų gyventojai pravažiuojančios technikos. Kai kas bandė filmuoti, tačiau jie pamatydavo ir šaudavo iš automato į tą, kuris filmuodavo, visi buvo įbauginti“, – pasakojo moteris.

Naujas gyvenimas Lietuvoje

Apie galimybę lietuvių kilmės ukrainiečiams atvykti gyventi į Lietuvą ji sužinojo netyčia, iš interneto. Susiorganizuoti atvykimą užtruko apie mėnesį, 2015 metais prieš Kalėdas su visa šeima jau buvo Lietuvoje.

Kaip sakė Ella, čia padėjo integruotis Europos Sąjungos (ES) programa, Lietuvos valstybės pagalba ir finansine parama.

„Ilgai laukėme, kad karinė situacija ims taisytis, sūnus mokėsi institute, mes dirbome, tačiau pinigų daug neturėjome. Jeigu nebūtų finansinės paramos, mes vargiai būtume galėję atvažiuoti čia“, – sakė ji.

Pasak Ksenijos, padeda ir Lietuvos žmonės, „Caritas“ – moko kalbos, kviečia į visus savo renginius, palaiko, padėjo ieškotis būsto ir darbo. Vilniuje atvykstančiais rūpinasi Vilniaus arkivyskupijos „Caritas“, Kaune – „Raudonasis kryžius“.

Ella Lietuvoje mokosi profesijos – mėgins tapti darželio auklėtoja.

Ella Lietuvoje mokosi profesijos – mėgins tapti darželio auklėtoja. Vienintelė problema – kalba, kurią jau supranta, bet dar ne viską moka pasakyti lietuviškai.

Ksenija valo namus. Kaip juokauja moteris, apsigyvenusios Lietuvoje jos abi jau išbandžiusios save valymo srityje.

Kiek žino moterys, situacija Rytų Ukrainoje išlieka sudėtinga. „Luhanske, Donecke vieni šaudo iš vienos pusės, kiti iš kitos. Todėl gali nukentėt ne tik nuo priešo, bet ir nuo savų, kurie bando apsiginti. Namai sugriauti. Zonos, esančios šalia okupuotų teritorijų, taip pat kenčia“, – pasakojo Ella.

Šv. Kistoforo orkestro ir Lietuvos Caritas organizuojama Paramos akcija Rytų Ukrainos vaikams tęsis iki pat orkestro gastrolių į Ukrainą – kovo 7 dienos.

Daugiau informacijos čia.

Ši paramos akcija yra tęstinis Šv. Kristoforo orkestro ir „Carito“ bendradarbiavimo projektas, kuomet pernai rinkome lėšas Vilniaus arkivyskupijoje esantiems vaikų dienos centrams, o dabar jungiamės padėti karo nualintose zonose gyvenantiems Ukrainos vaikams. Kartu mes galime padaryti daugiau, – sako Lietuvos Caritas generalinė sekretorė Deimantė Bukeikaitė.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešimas spaudai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Metas rinktis

Auk, Lietuva

Esports namai

Kiekvienas gali

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min