Tiesiogiai
15min be reklamos
2022 12 01, 08:43

S.Kairys: JT komiteto traktavimas dėl sovietinių Antakalnio skulptūrų – neįsigilinantis

Kultūros ministras Simonas Kairys sako, kad Jungtinių Tautų (JT) Žmogaus teisių komiteto situacijos traktavimas neleidžiant demontuoti sovietinių skulptūrų Antakalnio kapinėse Vilniuje yra „ne visai teisingas ir neįsigilinantis“.
Antakalnio kapinėse uždengiami paminklai sovietų kariams
Antakalnio kapinėse uždengiami paminklai sovietų kariams / Lukas Balandis / BNS nuotr.

„Principinis dalykas yra, kad mes turime kalbėti įvairiuose tarptautiniuose formatuose, su įvairiomis tarptautinėmis organizacijomis, nes iš tikrųjų tas traktavimas yra ne visai teisingas ir neįsigilinantis“, – Žinių radijui ketvirtadienį sakė ministras.

Vilniaus savivaldybė trečiadienį pradėjo skulptūrų nukėlimo darbus, jie gali užtrukti iki trijų savaičių.

Skulptūros nukeliamos nepaisant JT komiteto sprendimo pritaikyti laikinąsias apsaugos priemones, formaliai uždraudžiančias Lietuvai tai daryti.

Laikinųjų priemonių komiteto prašė „etniniais rusais“ prisistatantys pareiškėjai, tarp jų – Algirdo Paleckio įsteigto „Tarptautinio geros kaimynystės forumo“ byloje figūruojantis Kazimieras Juraitis, taip pat Dmitrijus Glazkovas, Tatjana Brandt ir Anastasija Brandt.

Teisingumo ministerija ir savivaldybė argumentuoja, jog institucija buvo suklaidinta minimų asmenų argumentų, neva sovietinis monumentas bus išniekintas, o šalia esantys palaikai perlaidoti.

„Mano galva, svarbiausias dalykas čia yra Ženevos konvencija, kuriai neprieštarauja tai, ką daro Vilnius“, – sakė S.Kairys.

Pasak jo, demontuojant skulptūras Vilniuje perlaidoti žmonių neketinama, o tik atsisakoma „simbolių režimo, kuris žudė, prievartavo“.

„Mes kalbame apie ideologinius monumentus, kurie žeidžia mūsų tautą, valstybę ir, sakyčiau, net transliuoja žinią apie suklastotos istorijos traktavimą“, – kalbėjo kultūros ministras.

Savivaldybė nukeltas skulptūras žada perduoti Lietuvos nacionaliniam muziejui.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min