Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

S.Lozoraičio artimieji dalį diplomato archyvo ketina padovanoti Kaunui

Lozoraičių šeimos atstovai ir jų bičiuliai su Kauno meru
Kauno miesto savivaldybės nuotr. / Lozoraičių šeimos atstovai ir jų bičiuliai su Kauno meru
Šaltinis: 15min
0
A A

Lietuvoje viešintys Stasio ir Danielos Lozoraičių artimieji susitikę su Kauno miesto meru Rimantu Mikaičiu pasidalino savo planais dalį diplomato Stasio Lozoraičio archyvo perduoti Kaunui.

Šiuo metu garsios šeimos diplomatinis palikimas yra saugomas įvairiose vietose. Prieš kelis metus Lietuvos nacionalinei Martyno Mažvydo bibliotekai buvo perduotos Lozoraičių šeimos knygos, įvairūs periodiniai leidiniai. Užsienio reikalų ministerijoje ketinama įrengti memorialinį S.Lozoraičio kambarį. Dalis archyvinių dokumentų pateks į Lietuvos nacionalinį muziejų.

Tačiau Lozoraičių bičiuliams rūpi, kad dalis garsios šeimos relikvijų liktų ir buvusioje Laikinojoje sostinėje.

„Kaunas yra Lozoraičių miestas, todėl norėtume, kad čia ilgam išliktų jų veiklos pėdsakai“, - kalbėjo Lozoraičių bičiulė prof. Danutė M. Nourse (Vaičiulaitytė). Svečiai minėjo, kad šiai idėjai pritaria ir profesorius Vytautas Landsbergis.

Kaune veikia S.Lozoraičio vardu pavadinta mokykla, atidengta memorialinė lenta prie namo K.Donelaičio gatvėje 58, Vienybės aikštės skverelyje S.Lozoraičiui pastatytas paminklas.

2000 metais Vytauto Didžiojo universiteto pastate, buvusiuose tarpukario LR Ministrų kabineto rūmuose, atidarytas Stasio vyresniojo ir Stasio jaunesniojo Lozoraičių muziejus. Ateityje VDU rektoratą ketinama iškelti, o jo patalpas skirti muziejui.

Dalį S.Lozoraičio archyvo – 25 dėžes – saugo prof. Vaiva Lesauskaitė. Atsilaisvinus patalpoms, ši archyvo dalis būtų saugoma muziejuje. Galbūt čia atsirastų vietos ir kitoms relikvijoms, pavyzdžiui Danielos Lozoraitis pamėgtai skulptūrai.

Petrašiūnų kapinėse stovi diplomato antkapinis paminklas. S.Lozoraičio artimieji norėtų, kad šalia vyro būtų įamžintas ir jo žmonos vardas.

„Gal būtų įmanoma iškalti ir Danielos vardą, nors jos palaikai yra kitur?“, – samprotavo Danutė M. Nourse (Vaičiulaitytė).

R.Mikaitis prisiminė, kai dar Sąjūdžio priešaušryje jam pavyko automobiliu pasiekti Romą ir pabendrauti su S.Lozoraičiu, tuo metu itin aktyviai palaikiusiu Lietuvos nepriklausomybės siekius. Kaip prisiminimą politikas saugo S.Lozoraičio išduotą Lietuvos Respublikos piliečio pasą.

Miesto vadovas pažadėjo apsvarstyti įvairias galimybes, kaip išsaugoti turtingą diplomato palikimą ir tinkamai įamžinti jo atminimą Kaune.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min