Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 rugsėjo 7d. 20:37

S.Skvernelis – apie derybas su socdemais, santykius su prezidentu ir lyderius frakcijoje

Naują Seimo frakciją įkūręs Saulius Skvernelis sako, kad su socialdemokratų vadove Vilija Blinkevičiūte tariasi dėl galimybių bendradarbiauti opozicijoje, ir tikina, kad „jokiu būdu“ neketina jungtis į valdančiąją centro-dešinės koaliciją. Interviu 15min laidai 15/15 ekspremjeras taip pat įvardijo ryškiausius politikus naujoje grupėje ir pakomentavo santykius su prezidentu.

– Ponas Skverneli, portalas Delfi rašo, jog socialdemokratas Algirdas Sysas jau kalbino kai kuriuos iš „valstiečių“ į naują frakciją atskilusius narius prisijungti prie jų, bet šie nesutiko. Ar jūs gavote irgi tokį kreipimąsi, kvietimą iš Socialdemokratų frakcijos?

– Na, aš tikrai negavau, tai būtų naivoka. O dėl to, kad kolegos, kurie, matyt, svarstė, ar papildyti mišrią Seimo narių grupę, ar priimti kitokius sprendimus, – tai gal kažką ir kalbino, bet Seime toks procesas vyksta.

Tikrai nieko nesulaukiau, ir kolegos, matyt, irgi priėmė labai teisingą sprendimą. Tiesiog Seimo narių grupė susibūrė į frakciją, kuri turi aiškią savo darbotvarkę. Būdami opozicijoje toliau dirbs, nors opozicija bendraus prioritetiniais, lygiaverčiais pagrindais, jeigu mes matysime, kur galima bendrauti. Kolega Algirdas Sysas visai dažnai, matyt, pasako galbūt tai, ko norėtų, bet ne tai, kas yra.

– Jeigu jūs, pavyzdžiui, su socialdemokratais, susiburtumėt į koaliciją frakcijų opozicijoje, turėtumėte 26 narius. Valstiečių ir Darbo partijos frakcijų koalicijoje liktų 22 nariai. Turėtumėte mažumos daugumą ir tada galėtumėte tapti vėl opozicijos lyderiu. Ar jūs nežadate burti jokių koalicijų?

– Mes tikrai kalbėsimės, ir aš kalbėjausi, buvau susitikęs su gerbiama Vilija Blinkevičiūte, kalbėjome apskritai apie politinę darbotvarkę. Kaip ją užpildyti, kokiomis centro kairės iniciatyvomis, kur mes galime bendradarbiauti. Bet apie jungimąsi jokios kalbos būti negali, nes < ... > tiesiog mus apjungė ne tik frakcija, bet apjungė tie darbai ir tos vertybės, kurias mes kartu susitikę ne vieną kartą aptarėme, ir manau, kad tikrai toje frakcijoje sėkmingai darbuosimės.

Kalbant apie bendradarbiavimą, ten, kur bus galima bendradarbiauti, tai be jokios abejonės ir darysime. O su socialdemokratais, matyt, skirtis yra labai esminė, kalbant apie jų palaikymą valdančiųjų, ypatingai tais jautriais klausimais, kurie audrina visuomenę, – kaip partnerystės įstatymas ir panašiai, ten mes turėsime skirtingas nuomones.

Bus ar nebus formalus susitarimas, tai, matyt, rudens sesija parodys, tačiau mes tikrai nesiveržiame, nepretenduojame, kad jis būtų pasirašytas. Net ir savo frakcijoje nusprendėme, kad ketvirtadienį mes rinksime seniūną, tai bus slaptas demokratiniu būdu išrinktas seniūnas, ir mes nusprendėme visi kartu, kad keisimės kas sesiją, bus vis kitas žmogus, ir dėl to čia mums tikrai jokie postai kažkokioje opozicijoje nėra tikslas ar savitikslis dalykas.

Bus ar nebus formalus susitarimas, tai, matyt, rudens sesija parodys, tačiau mes tikrai nesiveržiame, nepretenduojame, kad jis būtų pasirašytas.

– Sakote, kad neketinate lyderiauti opozicijoje, kaip buvo iki šiol, o opozicijos lyderiai rotuosis tarp frakcijų. Dėl to bandymų sutelkti opozicijos daugumą nebus?

– Kol kas tokių prielaidų nematau, bet visą laiką galima kalbėtis. Bet kokiu atveju, net ir sudarius koalicinį susitarimą, nemanau, kad tai būtų mūsų frakcijoje šiuo metu aktualiausias dalykas. Kalbant apie tą susitarimą, kuris yra galiojantis, tai pagal rotaciją dabar turėtų būti Darbo partijos frakcijos atstovas opozicijos lyderiu, ir jeigu pavyks susitarti ir bus toks poreikis, tai spręsime visi. < ... >

– Jūs dabar turite daugiau balsų nei valdančiojoje koalicijoje esanti Laisvės partija, – jeigu, pavyzdžiui, būtų pasiūlymas iš valdančiųjų, ar taikytumėtės į jų vietą?

– Tikrai ne, tokios kalbos nėra. Tokių gandų sklando, kai kas bando pakurstyti, nes esame opozicijoje, turime labai aiškią centro kairės politinės jėgos orientaciją. Tai mūsų darbai ir ketinimai, ką mes, būdami opozicijoje, stengsimės padaryti.

Tai labai aiškiai orientuota, atskiriu savo požiūrį į žmogų, į konfliktų neskatinimą, tad mes nesvarstėme, nesvarstome ir, manau, nesvarstysime, kokiu būdu jungtis į valdančiąją koaliciją.

– Kalbant apie lyderystę, vis tik šiandien konferencijoje Linas Kukuraitis pranešė apie jūsų planus, apie dešimties kartu su jumis žmonių išėjimą iš valstiečių frakcijos. Ir kalbant apie neformalią lyderystę, ar jūs būsite šios frakcijos lyderis, kurį dažniausiai ir matysime žiniasklaidoje, jeigu reikės žodžio nuo frakcijos?

– Aš manau, kad mes visi 13 žmonių galime kalbėti, ir tikrai nėra taip, kad yra vieno žmogaus frakcija, – to nebūtų buvę, jeigu nebūtų atsiradę kolegų. < ... >

Tikrai nėra taip, kad yra vieno žmogaus frakcija.

Kalbant apie lyderystę, tai tikrai po Seimo rinkimų aš manau, kad labai daug puikių savybių aš pastebėjau to paties Lino Kukuraičio. Tai tikrai kuriantis, telkiantis lyderis, yra Rima Baškienė, turinti ilgametę patirtį, yra Algirdas Butkevičius, taip pat su milžinišku parlamento nario stažu. Tomas Tomilinas, kolegos Laima Nagienė, Laima Mogenienė, jaunimas – Lukas Savickas, Rūta Miliūtė.

Galbūt kažko nepaminėjau, bet tai tikrai tie žmonės, kurie bus užkalbinti, kurie kalbės, ir mes tikrai tikimės, kad būtent tokiu demokratiniu, pagarbos vienas kito atžvilgiu būdu, taikant rotaciją – mes tikrai niekada netapsime vieno žmogaus kažkokiu įkaitu arba vieno žmogaus frakcija.

– Kaip apibūdintumėte savo frakcijos santykius su prezidentu?

– Bet kokiu atveju mes bet kokias prezidento iniciatyvas vertinsime ir diskutuosime. Jeigu jos atitiks mūsų lūkesčius, mes tikrai paremsime prezidentą, jeigu neatitiks, pasakysime, kad tai yra nepriimtina mums, arba jeigu daromos klaidos, mes jas įvardinsime.

Čia irgi eilinis toks mitas yra pasakytas, kad Skvernelis besąlygiškai neremia arba nemyli prezidento. < … > Mes tiesiog buvome konkurentai, bet rinkimai praėjo, ir istorija nebesikartos < ... > Bet dabar, kai prezidentas siūlo bet kokį įstatymo projektą ar bet kokią kandidatūrą, kai kurie mano buvę kolegos sako, kad besąlygiškai, net nediskutuodami, net nepaklausdami kodėl, turime paremti, – taip tikrai būti negali.

Aš gerbiu Respublikos Prezidentą, jis šalies vadovas, bet jeigu aš turiu poziciją, kuri yra irgi valstybinė pozicija...

Aš suprantu, prezidentui irgi nėra lengva, bet prezidentą vertina jo darbai ir elgesys. Aš gerbiu Respublikos Prezidentą, jis šalies vadovas, bet jeigu aš turiu poziciją, kuri yra irgi valstybinė pozicija... Pavyzdys, – kas turi atstovauti valstybę Europos Vadovų Taryboje? Man visiškai nesvarbu, ar prezidentas dabar yra Nausėda, ar premjerė Šimonytė, ar atvirkščiai.

Aš manau (nes šios patirties turėjau kaip vyriausybės vadovas), kad ten turėtų būti premjeras, bet tai nereiškia, kad aš tokiu atveju oponuoju besąlygiškai prezidentui dėl to, kad tokia pozicija prieš Prezidentūrą.

< … > Mes tikrai matome tą politinį bendradarbiavimą be jokių išskaičiavimų. Jeigu prezidentas, sakykime, dabar kariauja su konservatoriais, tai mes neva turim stoti į prezidento pusę dėl to, kad jis su konservatoriais kariauja. Taip politikoje labai primityvu elgtis.

Visą interviu ir daugiau aktualijų laidos „15/15“ įrašų rasite videogalerijoje.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Tik prenumeratoriams

SEB verslo augimo programa

01:16:45
47:36

Video

01:18:53
14:40
02:11

Adventur 2022

Maistas

Tik prenumeratoriams

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min