Ministerija atkreipia dėmesį, kad dar 1999 metais, pasirašant šiuo metu galiojantį Lietuvos ir Rusijos Vyriausybių susitarimą dėl pensinio aprūpinimo, tarp šalių buvo sutarta, kad ateityje bus keičiama pensijų apskaičiavimo tvarka. Tą šiuo metu ir siekiama padaryti.
Naujos redakcijos sutarties projekte numatyta, kad, dirbantiems ir socialinio draudimo įmokas mokantiems ir Lietuvoje, ir Rusijoje (arba tik Rusijoje), pensijos skaičiavimas bus pagrįstas ne teritoriniu (kaip šiuo metu), bet proporciniu principu. Tokiu principu yra pagrįsti kiti Lietuvos dvišaliai susitarimai socialinės apsaugos srityje, pavyzdžiui, sutartys dėl socialinės apsaugos su Baltarusija ir Ukraina. Panašus principas taip pat yra naudojamas skiriant pensijas asmenims, dirbusiems Europos Sąjungos valstybėse.
Šiuo metu galioja teritorinis principas
Šiuo metu, skaičiuojant žmogaus, kuris dirbo ir socialinio draudimo įmokas mokėjo ir Lietuvoje, ir Rusijoje, pensiją, skaičiavimo metodas yra pagrįstas teritoriniu principu, t. y. pensiją skiria ir moka ta valstybė, kurioje pensininkas nuolat gyvena.
Taigi, pavyzdžiui, jei žmogus 20 metų dirbo Rusijoje ir 15 metų Lietuvoje, bet šiuo metu jo nuolatinė gyvenamoji vieta yra Lietuvoje, pensiją žmogui moka būtent Lietuva už visus 35 metus, t.y. už bendrą Lietuvoje ir Rusijoje įgytą stažą. Jei toks pensijos gavėjas persikels nuolat gyventi į Rusiją, pensiją už visą Lietuvoje ir Rusijoje įgytą stažą jam pradės mokėti Rusiją, o Lietuvoje pensijos mokėjimas bus nutrauktas. Kiekviena valstybė pensiją skaičiuoja pagal savo nacionalinius teisės aktus.
Naujos redakcijos sutartis bus pagrįsta proporciniu principu
Įsigaliojus naujai sutarčiai, dėl kurios šiuo metu vyksta dvišalės derybos, bus taikomas proporcinis principas, t. y. nustatant teisę į pensiją, bus įskaitomas ir sumuojamas Lietuvoje ir Rusijoje įgytas socialinio draudimo stažas, o pensiją (jos dalį) valstybės paskaičiuos pagal kiekvienoje valstybėje įgytą stažą ir siųs į valstybę, kurioje pensininkas gyvena.
Pavyzdžiui, jei žmogus 20 metų dirbo Rusijoje ir 10 metų Lietuvoje, pensiją (jos dalį) mokės abi šalys proporcingai pagal jose įgyta stažą. Pensiją (jos dalį) kiekviena valstybė paskaičiuos pagal savo teisės aktus pagal joje įgytą stažą ir siųs į valstybę, kurioje pensininkas gyvena. Taigi Rusija mokės pensijos dalį už 20 metų, o Lietuva atitinkamai už 10 metų. Nustatant teisę į pensiją bus sumuojamas abejose susitariančiose valstybėse įgytas stažas.
Reikėtų priminti, kad nustatant teisę į pensiją, visų pirma nustatoma, ar žmogus turi minimalų stažą teisei į pensiją. Pagal Lietuvos įstatymus minimalus stažas teisei į senatvės pensiją įgyti yra 15 metų. Todėl už Lietuvoje įgytą stažą Lietuvoje ir Rusijoje dirbusiam asmeniui senatvės pensija bus skiriama, jei bendras darbo stažas bus ne mažesnis kaip 15 metų (susumavus Lietuvoje ir Rusijoje išdirbtus metus).
Naujosios sutarties projektas teisės aktų nustatyta tvarka dar turės būti Šalių suderintas su suinteresuotomis institucijomis, įgaliotų asmenų pasirašytas ir tam, kad įsigaliotų, abiejų valstybių ratifikuotas.
Šiuo metu pensinio aprūpinimo srityje su Rusija galioja minėtas 1999 m. Lietuvos ir Rusijos Vyriausybės susitarimas dėl pensinio aprūpinimo. Įsigaliojus naujai sutarčiai, šis susitarimas neteks galios, tačiau pagal jį įgytos teisės išliks.
Lietuvoje taip pat galioja dvišalės sutartys socialinės apsaugos srityje su Baltarusija, Ukraina, JAV, Kanada.