Dabar populiaru
Publikuota: 2010 vasario 8d. 10:00

Sąjūdžio namai – valstybės žinion

Sąjūdis
„Scanpix“ nuotr. / Sąjūdis

Vyriausybė tikina „po truputį“ vykdanti Seimo prieš daugiau nei metus priimtą rezoliuciją dėl Sąjūdžio būstinės perėmimo valstybės reikmėms, nors kol kas neaišku, kada bus priimti sprendimai.

Pernai Seimas priėmė rezoliuciją, kuria rekomendavo Vyriausybei skirti pakankamą finansavimą ir perimti pačiame Vilniaus centre esantį pastatą, kuriame prieš dvi dešimtis metų veikė Lietuvą į nepriklausomybę atvedęs Sąjūdis, rašo „Kauno diena“.

Rezoliucijoje, be kita ko, rašoma apie būtinybę valstybės reikmėms perimti tiesiai priešais Arkikatedrą esantį pastatą Vilniuje, Gedimino pr. 1, kuriame buvo įsikūrusi Sąjūdžio būstinė. Čia siūlyta įkurti Lietuvos Sąjūdžio muziejų.

Ministro pirmininko tarnybos kancleris Deividas Matulionis informavo, kad rezoliucijos vykdymas „po truputį juda priekį“. Esą jau prieš mėnesį D.Matulionio darbo kabinete surengtas atsakingų pareigūnų pasitarimas, kuriame svarstyta, kas ir kaip turėtų būti daroma su Gedimino pr. 1 namu Vilniuje.

„Sutarta, kad reikia ruošti teisinę bazę, dabar Vilniaus savivaldybės turimas patalpas šiame pastate perduoti Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrui, kuris su Sąjūdžiu galėtų tose patalpose įrengti muziejų“, – tvirtino kancleris.

Tačiau dar neaišku, kada galėtų būti priimtas Vyriausybės nutarimas dėl Sąjūdžio patalpų ir būsimo muziejaus įsteigimo. Šio dokumento projektą dabar rengia ir su kitomis institucijomis derina Kultūros ministerija.

Bet Ministro pirmininko tarnybos kancleris teigė, kad kol kas nebus sprendžiamas Seimo rezoliucijoje keliamas klausimas dėl viso pastato, kuriame buvo įsikūręs Sąjūdis, perėmimo valstybės reikmėms. „Ne, šis klausimas šiuo metu dar nekeliamas. Kaip bus ateityje – pamatysim, svarstysim“, – teigė jis.

Kancleris leido suprasti, kad iš privačių asmenų išpirkti visą pastatą valstybei kainuotų pernelyg brangiai.

Seimo rezoliucijoje taip pat siūlyta 1988 metais atsiradusio Sąjūdžio Steigiamojo suvažiavimo dieną – spalio 22-ąją – „įtraukti į valstybės minimų dienų sąrašą, kad būtų iškelta valstybinė vėliava“. Tačiau ir tai per metus nepadaryta. Nepataisytas nei Atmintinų dienų, nei Valstybės vėliavos įstatymas.

Prieš metus Seimo rezoliuciją parengė buvęs Sąjūdžio vadovas, valdančiosios Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys Rytas Kupčinskas. Jis aiškino, kad dėl darbų gausos Seimas tiesiog neatrado laiko ir galimybių pakoreguoti abu įstatymus. Tačiau jis tikisi, kad šiemet tai pavyks padaryti.

R.Kupčinskas sutinka, kad prireiks nemenkų finansinių išteklių, galbūt net keliolikos milijonų litų, norint įgyvendinti rezoliucijoje išdėstytą rekomendaciją Vyriausybei visiškai išpirkti Gedimino pr. 1 namą valstybės reikmėms: „Taip, tai kainuos kažkiek pinigų, gal net ir nelabai mažai, bet tai būtina valstybės istorinei atminčiai užtikrinti.“

Pasak jo, Gedimino prospekte esantis 1-u numeriu pažymėtas pastatas jau pripažintas kultūros paveldo objektu. Tačiau šiame pastate šeimininkauja ne viena įstaiga ar fizinis asmuo.  Kol kas visuomenine organizacija-asociacija tapęs Sąjūdis glaudžiasi keliuose kabinetuose Gedimino pr. 1. Trečiame šio pastato aukšte yra išsaugotos autentiškos patalpos, kuriose prieš dvi dešimtis metų dirbo Sąjūdis.

1988 m. įsikūrus visuomeniniam judėjimui Lietuvos persitvarkymo sąjūdžiui, Teatro sąjunga ir kitos Gedimino pr. 1 įsikūrusios organizacijos suteikė dalį savo turimų patalpų. Netrukus visai visuomenei šis pastatas asocijavosi su Sąjūdžio būstine, tapo šios organizacijos simboliu. Tai byloja ir pernai minint organizacijos dvidešimtmetį ant jo pakabinta memorialinė lenta.  

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min