Dabar populiaru
Publikuota: 2018 balandžio 22d. 21:00

Šakių teismo teisėjas Arturas Rauktys: „Baisiausia, kai besiskiriančių tėvų įkaitais tampa vaikai“

Teisėjas Arturas Rauktys Teisingumo herojai
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr. / Teisėjas Arturas Rauktys

Nedideliame Šakių mieste viskas kaip ant delno. Tačiau vos pusšešto tūkstančio gyventojų turinčiuose Šakiuose gyvenimas verda savu ritmu, čia nėra didmiesčio triukšmo, o vienoje parduotuvėje prasilenkti gali ir miesto elitas, ir tie, kurių gyvenimas – užribyje. Jei suklysi, jei ką nors iškrės tavo vaikas ar miesto gatve svirduliuosi neblaivus – jau rytoj apie tai žinos daugelis miestelėnų.

Mažame mieste – nerašyti įstatymai

Beveik tris dešimtis metų Šakiuose gyvenantis Šakių rūmų teisėjas Arturas Rauktys sako gerai perpratęs gyvenimo mažame mieste taisykles. Jos – nerašytos ir nereglamentuotos jokiais įstatymais, tačiau – labai svarbios.

„Išsiugdžiau įprotį vengti pasilinksminimo vietų, kuriose gali susikirsti keliai su nuolatiniais teismo „klientais“. Buvimas bendroje erdvėje, kur gali lankytis tavo nuolatiniai klientai, komforto nesukuria. Tokia yra provincijos teisėjo viena gyvenimo pusė.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Teisėjas Arturas Rauktys
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Teisėjas Arturas Rauktys

Gyvendamas mažame mieste ir dirbdamas tokį darbą negali užmegzti abejotinų pažinčių ar net leistis į abejotinus pokalbius“, – šypteli 25 metus teisėjo darbą dirbantis A.Rauktys.

Ne dėl baimės, tik dėl nerašytų gyvenimo mažame mieste taisyklių.

Žemaitijoje gimęs, o Kaune augęs A.Rauktys, kartu su žmona dar sovietmečiu atvykęs į Šakius, šį miestą prisijaukino ir vadina savo namais.

Buvę mylimieji teisme tampa „šalimis“

Kitoks mažame mieste ir teismas – čia teisėjai, skirtingai nei didesniuose teismuose, nagrinėja visas bylas, neskiriant jų į civilines ir baudžiamąsias. Todėl A.Raukčiui tenka narplioti ir telefoninio sukčiavimo bylas, ir matyti šeimų santykių dramas.

Žmonės, sako pašnekovas, neretai klaidingai įsivaizduoja, kad didžiausią darbo krūvį sudaro baudžiamoji teisė, tačiau tai – netiesa.

„Štai čia Baudžiamasis kodeksas, o čia – Civilinis“, – ant savo darbo stalo gulinčius kodeksus rodo A.Rauktys.

Civilinis kodeksas – „Hario Poterio“ storumo romanas, o Baudžiamasis – tarsi nedidelė Astridos Lindgren „Ronja plėšiko duktė“.

Ir tai dar ne viskas. Bet kas, paėmęs abu kodeksus į rankas, nesunkiai supras, kokios bylos dažniausiai nagrinėjamos. Pagal puslapių „susidėvėjimą“ akivaizdu – labiausiai verčiamas šeimos teisės skyrius.

„Žmonės, kadaise buvę vienas kitam patys brangiausi, tampa šalimis ir bylinėjasi dėl santuokos nutraukimo ir turto“, – sakė A.Rauktys.

Teisėjas prisimena atvejį, kai panaši byla truko net šešerius metus. Jos esmė – žmonės negalėjo pasidalinti turto.

Nuo meilės – prie neapykantos

„Aš nežinau, – paklaustas, kas nutinka, kad gražios šeimos gyvenimas, pasibaigęs skyrybomis, finišuoja teisme kartu su kaltinimais vienas kitam, žeminimu ir pačių slapčiausių šeimos dalykų viešinimu. – Gal iš tikrųjų nuo meilės iki neapykantos tik vienas žingsnis? Beje, labai nedidelis žingsnis.“

Teisėjas sako, kad emociškai jam sunkiausios ne tos bylos, kai buvę sutuoktiniai ar artimi giminaičiai bylinėjasi dėl turto, tačiau tos, kuriose įkaitais suaugusieji paverčia vaikus.

Susikaupusi negatyvi energija, pyktis, neapykanta, principai – viskas, ką galima rasti žmoguje ir kuo didžiuotis nereikėtų – tampa vieša išraiška.

„Kai tokia byla pasiekia teismą, vadinasi, visos priemonės ir tarimosi limitai dažniausiai būna išnaudoti, išsemti. Susikaupusi negatyvi energija, pyktis, neapykanta, principai – viskas, ką galima rasti žmoguje ir kuo didžiuotis nereikėtų – tampa vieša išraiška“, – pasakoja A.Rauktys.

Nors kiekvienas teisėjas siūlo sudaryti taikos sutartį, be to, Lietuvoje populiarėja mediatorių (mediatorius yra specializuotas taikinamojo tarpininkavimo specialistas, mediacijos mokymus organizuoja Nacionalinė teismų administracija, o juos baigę asmenys, kurie atitinka teismo mediatoriui keliamus reikalavimus, tampa teismo mediatoriais – aut. past.) paslaugos, tačiau dėl tam tikrų aplinkybių žmonės nesitaiko – ne visi gali peržengti savo principus. Nors tai būtų ir greičiau, ir pigiau, ir nervų mažiau kainuotų.

Tokioms šeimoms reiktų pagalvoti, kaip toliau bendraus su vaikais, kaip švęs šventes, ką vieni apie kitus kalbės, kai vaikas liks su tėčiu ar su mama. Kada man atneša dviejų lapų apimties bendravimo su vaiku aprašą, aš suprantu – problema ne tame apraše, o tarpusavio bendravime, santykiuose.

Ne vaikas svarbu, bet kaip įkąsti kitam, kaip apsunkinti, kaip labiau įpareigoti. Toks tėvų elgesys yra susitelkimas ne į vaiko, kaip asmenybės, augimą, ne į jo apsaugojimą nuo neigiamos įtakos, o į tėvų tarpusavio santykių sprendimą, kuriame vaikas – kaip faktorius“, – atvirai kalba A.Rauktys.

Nerimavo dėl sūnaus paauglystės

Pats A.Rauktys gali didžiuotis ir savo pavyzdžiu – nors vedė būdamas jaunas, vos 23 metų, tačiau santuokoje gyvena iki šiol ir džiaugiasi savo jau suaugusiu sūnumi.

Tiesa, Šakiuose gerai pažįstamas teisėjas iki šiol prisimena savo sūnaus paauglystę. „Man tenka nagrinėti įvairias bylas, pavyzdžiui, kai į teismą atvedama grupė jaunuolių dėl to, kad viešoje vietoje vartojo alkoholį ar pasipriešino policijos pareigūnams“, – sako A.Rauktys.

Todėl prasidėjus paauglystei, o vėliau – ir sūnaus jaunystei A.Rauktys ne kartą prašė jo laikytis įstatymų ir viešosios tvarkos normų.

„Gal net per daug tam vaikui kaliau į galvą. Svarbi buvo ne tik jo ateitis, bet ir žmonių vertinimas. Juk jie netruktų pasidaryti išvadas: tėvas teisėjas, o sūnus – baudžiamas. Tokie tad nedidelio miesto gyvenimo ypatumai“, – kalba A.Rauktys.

Pailsi tolimuose kraštuose

„Gyvenu savo aukso amžių“, – šypteli pašnekovas, vartydamas nuotraukų albumus. Vienturtį sūnų užauginę sutuoktiniai dabar gyvena sau.

Asmeninio albumo nuotr. /Marijampolės apylinkės teismo Šakių rūmų teisėjo Artūro Raukčio kelionių akimirkos.
Asmeninio albumo nuotr. /Marijampolės apylinkės teismo Šakių rūmų teisėjo Artūro Raukčio kelionių akimirkos.

Kartu su draugais, kolegomis jie dažnai keliauja po Lietuvą – aplankytos žinomos vietos, dvarai, parkai. A.Rauktys mėgsta žaisti badmintoną, o Šakiuose yra susibūręs šio žaidimo entuziastų klubas.

Pašnekovas nelaiko savęs užkietėjusiu žveju, tačiau kartą per metus būtinai išvyksta gaudyti menkių Norvegijon. Praleisti savaitę nuostabaus šiaurietiško grožio gamtoje senų bičiulių draugijoje ir dar patirti žvejybos džiaugsmą – nepakartojami išgyvenimai.

A.Rauktys šypsodamasis taip pat prasitaria, be ko iš tikrųjų neįsivaizduoja savo gyvenimo – be knygų, ypač istorinių ir biografinių, skaitymo, ir teatro, kurio gerbėjas, prisipažįsta, yra dar nuo jaunų dienų.

Teisėjas A.Rauktys sako neturintis prabangių namų, tačiau vieną kartą per metus kartu su bičiulių kompanija išvažiuoja į tolimas ir egzotiškas šalis. Tokios kelionės nėra poilsinės – A.Rauktys juokauja, kad jam reikia ilgų maršrutų, ėjimo pėsčiomis, džiunglių.

Neįsivaizduoja savo gyvenimo be knygų, ypač istorinių ir biografinių, skaitymo, ir teatro, kurio gerbėjas, prisipažįsta, yra dar nuo jaunų dienų.

Kelionių maršrutai driekiasi į Indoneziją, Kubą, Tailandą, o ateityje A.Rauktys norėtų aplankyti Pietų Ameriką. Iš kiekvienos kelionės teisėjas parsiveža apie 7–8 tūkstančius nuotraukų.

Suvenyrų pirkti nemėgstantis keliautojas vis tik turi vieną kelionių tradiciją – grįžęs jis keliones aprašo, atrenka nuotraukas ir su bičiulių pagalba vieno egzemplioriaus tiražu išleidžia geros kokybės kelių šimtų puslapių apimties fotoalbumą. Tai, sako A.Rauktys, jam pats geriausiais atostogų atsiminimas.

„Kelionės man – geriausia reabilitacija. Pamiršti darbus sugebu tik kokią ketvirtą penktą kelionės dieną, o jei grįžęs namo nesugebu surinkti namų signalizacijos kodo, žinau – atostogos buvo geros“, – juokiasi A.Rauktys.

Inicijuotas turinys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

„Patikrinta 15min“ – pirmasis pasauliniu mastu pripažintas Baltijos šalių faktų tikrinimo projektas

Aktualu

G.Nausėda ir I.Šimonytė 15min konferencijoje: žiūrėkite tiesiogiai

Išrinkite geriausias 2018 metų knygas

Verslas

Paaiškėjo Vyriausybės kainų pažabojimo planas: ribojimai, kontrolė, viešinimas ir smulkiųjų skatinimas

Vardai

Atsisveikinimas su netikėtai išėjusiu Eimuntu Nekrošiumi: „Per anksti, gerokai per anksti...“

Verslas

Vilniaus oro uosto plėtros dilema: gyventojus kamuoja triukšmas, ministeriją – ploto trūkumas

„Eurolygos diena“: negailestinga prognozė kauniečiams ir du žalgiriečiai gražiausių epizodų Top 10 (4/4)

Verslas

ŽŪM: maisto kuponai – tik šeimoms su ikimokyklinio amžiaus vaikais

Gazas

Artėja pokyčiai: vairuotojams gali grėsti ir baudžiamoji atsakomybė, ir didėti baudos

Vardai

Į šv. Mišias už Eimuntą Nekrošių rinkosi artimieji, teatro kolegos ir jo kūrybos gerbėjai

Sportas

Serbų žiniasklaidoje – padėka už įvartį į savo vartus: „Ačiū, Žulpa“

Vardai

Izolda Gudelis – apie pažintį su Benu Gudeliu, santykius ir grožį puoselėjančius pusryčius

15min iš Maskvos 24sek

L.Westermannas – apie skolą Šarui, nuoskaudą Maskvoje ir nuotykį CSKA rūbinėje

Aktualu

Kaune nupjauta skulptūros galva: policija aiškinasi, kas išniekino kultūrinę vertybę

15min iš Belgrado Sportas

Pažymiai Belgrade durimis trinktelėti nesugebėjusiai rinktinei ir jos treneriui

Aktualu

Nuteistas plungiškis, visureigį BMW pardavęs buvusio jo savininko prancūzo vardu

24sek

Apie sunkų laikotarpį atsivėręs Domantas Sabonis: „Indianoje man palaima“

Aktualu

Izraelio ministras: Gazos Ruožo lyderio dienos suskaičiuotos

Kultūra

Vilniuje atidengtas paminklas XVII a. raketų išradėjui Kazimierui Simonavičiui

Aktualu

Premjeras perspėjo VRM dėl pasekmių, jei ši neįgyvendins valstybės tarnybos reformos

Naujienos

Aktualu

„Patikrinta 15min“ – pirmasis pasauliniu mastu pripažintas Baltijos šalių faktų tikrinimo projektas

Aktualu

G.Nausėda ir I.Šimonytė 15min konferencijoje: žiūrėkite tiesiogiai

Išrinkite geriausias 2018 metų knygas

Verslas

Paaiškėjo Vyriausybės kainų pažabojimo planas: ribojimai, kontrolė, viešinimas ir smulkiųjų skatinimas

Vardai

Atsisveikinimas su netikėtai išėjusiu Eimuntu Nekrošiumi: „Per anksti, gerokai per anksti...“

Verslas

Vilniaus oro uosto plėtros dilema: gyventojus kamuoja triukšmas, ministeriją – ploto trūkumas

„Eurolygos diena“: negailestinga prognozė kauniečiams ir du žalgiriečiai gražiausių epizodų Top 10 (4/4)

Verslas

ŽŪM: maisto kuponai – tik šeimoms su ikimokyklinio amžiaus vaikais

Gazas

Artėja pokyčiai: vairuotojams gali grėsti ir baudžiamoji atsakomybė, ir didėti baudos

Vardai

Į šv. Mišias už Eimuntą Nekrošių rinkosi artimieji, teatro kolegos ir jo kūrybos gerbėjai

Sportas

Serbų žiniasklaidoje – padėka už įvartį į savo vartus: „Ačiū, Žulpa“

Vardai

Izolda Gudelis – apie pažintį su Benu Gudeliu, santykius ir grožį puoselėjančius pusryčius

15min iš Maskvos 24sek

L.Westermannas – apie skolą Šarui, nuoskaudą Maskvoje ir nuotykį CSKA rūbinėje

Aktualu

Kaune nupjauta skulptūros galva: policija aiškinasi, kas išniekino kultūrinę vertybę

15min iš Belgrado Sportas

Pažymiai Belgrade durimis trinktelėti nesugebėjusiai rinktinei ir jos treneriui

Aktualu

Nuteistas plungiškis, visureigį BMW pardavęs buvusio jo savininko prancūzo vardu

24sek

Apie sunkų laikotarpį atsivėręs Domantas Sabonis: „Indianoje man palaima“

Aktualu

Izraelio ministras: Gazos Ruožo lyderio dienos suskaičiuotos

Kultūra

Vilniuje atidengtas paminklas XVII a. raketų išradėjui Kazimierui Simonavičiui

Aktualu

Premjeras perspėjo VRM dėl pasekmių, jei ši neįgyvendins valstybės tarnybos reformos

Vardai

Ypatingos

03:39
07:48

Gera keliauti kartu

Sveikata

Būk nesustabdoma

Parašykite atsiliepimą apie 15min