Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Šalčiai verčia ieškoti užuovėjos

Paspaudęs šaltis sostinėje benamius gynė į nakvynės namus, sustingdė rinkliavos už automobilių stovėjimą automatus ir sprogdino vamzdžius.
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Paspaudęs šaltis sostinėje benamius gynė į nakvynės namus, sustingdė rinkliavos už automobilių stovėjimą automatus ir sprogdino vamzdžius.
Šaltinis: Laikraštis „15 minučių“
0
A A

Vilniuje įsikūrę nakvynės namai, priimantys nakvoti namų neturinčius asmenis, kol kas dar nėra perpildyti, tačiau kiekvieną naktį į juos ateina vis daugiau žmonių – šalčiai benamius išvaikė iš gatvių ir nešildomų patalpų.

Vilniaus nakvynės namų Vilkpėdės gatvėje direktorius Edvardas Jablonskis sakė, kad norinčių pernakvoti antplūdžio kol kas nėra – užtenka tų 300 vietų, kurias šie namai turi. „Kol kas didesnio poreikio dar nebuvo, jeigu prireiks – klosime čiužinius ir priimsime visus, kurie ateis. Pernai, kai orai atšalo iki 30 laipsnių šalčio, norinčių pernakvoti būdavo gerokai daugiau, negu turime lovų, bet nakvynę gaudavo visi“, – teigė E.Jablonskis. Šiuose namuose žmonės nakvynę randa specialios komisijos sprendimu, jie čia gali gyventi iki pusės metų.

Kloja papildomas lovas

Vienai ar kelioms naktims pernakvoti visi norintys priimami A.Kojelavičiaus gatvėje esančiame Vilniaus nakvynės namų filiale. Jo vedėja Janina Kulienė sakė, kad pirmomis dienomis spustelėjus šaltukui nakvynės jau ieškojo 70–75 asmenys, nors vietų šiuose nakvynės namuose yra tik 60.

„Telpa visi, turime papildomų lovų, kurias Raudonasis Kryžius parūpino vasarą, džiaugiamės, kad nereikia žmonių guldyti ant grindų. Jei prireiks – klosime dar ir čiužinius. Stengiamės sudaryti sąlygas, kad žmogus turėtų minimalias sąlygas pernakvoti“, – sakė J.Kulienė.

Nakvynę benamiai gali rasti ir „Carito“ nakvynės namuose, esančiuose Šv.Stepono gatvėje, čia kasnakt gali nakvoti apie 50 žmonių.

Anot J.Kulienės, prieglobsčio nakvynės namuose dažniausiai ieško tie patys žmonės, kurie kažkada jau naudojosi teikiamomis paslaugomis, todėl ir išskirtinio antplūdžio nesitikima – paprastai ateina vos vienas kitas naujas žmogus.

Žino, kur kreiptis nakvynės

„Dabar sulaukiame labai daug skambučių iš Vilniaus gyventojų, kurie pasakoja matę, kad koks nors žmogus ar šeima gyvena netinkamomis sąlygomis, šąla. Teikiame informaciją, kur tie žmonės gali prisiglausti. Norintieji pernakvoti mus pasiekia įvairiai – vieni atvažiuoja patys, kitus atveža kaimynai, medikai“, – sakė J.Kulienė.

E.Jablonskio teigimu, socialinės tarnybos darbuotojai benamius renka reprezentacinėse gatvėse.
E.Jablonskio teigimu, socialinės tarnybos darbuotojai benamius renka reprezentacinėse gatvėse.

Jos manymu, informacijos apie tokias socialines paslaugas teikiančias įstaigas yra pakankamai, todėl tie žmonės, kuriems nakvynė reikalinga, žino, kur kreiptis. Nuo alkoholio ar psichotropinių medžiagų apsvaigę asmenys nakvynę gali rasti Vilniaus nakvynės namų filialę „Sala“. „Bet kai būna labai šalta, visur priimami ir blaivūs, ir neblaivūs asmenys“, – patikslino J.Kulienė.

Į gyventojų skambučius reaguoja ir socialinės tarnybos darbuotojai, kurie specialiu autobusiuku važinėja po miestą ir renka benamius, neturinčius kur pernakvoti. „Ši tarnyba dirba jau 5–6 metus. Turime nustatytą maršrutą, važiuojame reprezentacinėmis miesto gatvėmis ir iš ten renkame benamius. Taip pat važiuojame, jei kas nors paskambina ir praneša, kad kažkur matė šąlantį benamį. Šiuo metu skambinančių yra itin daug“, – teigė E.Jablonskis.

Gyvybių dar nepasiglemžė

Vilniaus greitosios pagalbos stoties direktoriaus pavaduotoja Vanda Pumputienė teigė, kad kol kas Vilniuje šaltis gyvybių dar nepasiglemžė, tačiau stipriai sušalusių jau pasitaikė. „Antradienio rytą buvo rastas stipriai sušalęs, galūnes nušalęs vyras. Man rodo, jis nesiorientavo aplinkoje, galbūt turėjo sveikatos problemų, nes atsigulė po balkonu, kur jį ir rado“, – pasakojo medikė. Per savaitgalį ir pirmadienį stipriai sušalo dar trys asmenys.

Anot V.Pumputienės, nors jos minėtas vyras buvo rastas gyvas, tačiau nušalimo pasekmės greičiausia bus rimtos – teks amputuoti kojas, be to, nežinia, kaip nušalimai paveiks vidaus organus. „Sušalus tirštėja kraujas, kuris pradeda krešėti kapiliaruose. Krešuliai gali užkimšti inkstų kanalėlį ir stipriai pakenkti inkstų veiklai. Nušalimų pasekmės visada skaudžios“, – pasakojo V.Pumputienė.

Be nušalimų, pastaruoju metu padaugėjo ir traumų – slidžiais šaligatviais, laiptais vaikštantys žmonės paslysta, griūna, susilaužo kojas ir rankas. „Traumas patiria ir jauni, ir vyresni. Tarkim, ėjo žmogus į parduotuvę, slystelėjo ir susilaužė koją“, – sakė medikė.

Didžiausias priešas – alkoholis

Visuomenės sveikatos specialistai primena, kad dažniausia susižaloja ar sušąla asmenys, vartojantys alkoholį. „Daug kam atrodo, kad alkoholis sušildo, bet tai tik pirmas įspūdis. Veikiant šalčiui žmogaus reakcija sulėtėja, o jei dar vartojamas ir alkoholis, tuomet dar labiau norisi prisėsti, prigulti, nebemąstoma, ir įvyksta nelaimė. Juk žmogus nejaučia, kad jam šalta“, – sakė Vilniaus visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vedėja Asta Razmienė.

Specialistai taip pat pataria šaltą žiemą reikia rinktis tokius produktus, kurių kitais metų laikais geriau vengti, – maistas turi būti saldus ir riebus. „Šaltyje organizmas daug dirba norėdamas pagaminti pakankamai šilumos, kad neperšaltų. Šilumos daugiausia išskiria riebalai, todėl dirbant lauke, vykstant į gamtą būtina pavalgyti riebaus maisto. Jeigu reikia greitai sušilti, labai tinka saldėsiai – šokoladas, saldi arbata“, – patarė A.Razmienė.

Sinoptikai artimiausiomis paromis žada itin šaltus orus – naktimis termometrai rodys iki 18 laipsnių šalčio, dienomis – apie 11 laipsnių žemiau nulio.

Svarbu tinkami drabužiai

A.Razmienė patarė, kad svarbiausia pasirinkti tinkamus drabužius: dėvėti kepurę, šaliką, kurie  pridengtų kaklą, ausis, drabužius ilgomis, prigludusiomis prie riešo rankovėmis. Batai  turėtų būti atsparūs drėgmei, viršutinis drabužis – paltas ar striukė – neperpučiamas vėjo, nes vėjas taip pat turi daug įtakos nušalimams ir peršalimui. Geriausiai šilumą sulaiko natūralaus pluošto – šilkiniai, vilnoniai drabužiai.

Sušalus rankas, geriausiai jas šildyti kūno šiluma – įkišti po pažastimi ar tarp kojų, veidą galima šildyti kito žmogaus šiltomis rankomis. Taip pat patariama pamirkyti rankas šiltame vandenyje, tačiau jokiu būdu negalima rankų, veido trinti, nes galima pažeisti odą, taip pat nepatariama galūnių, veido glausti prie karšto radiatoriaus, nes nušalusi oda tampa nejautri, todėl galima nudegti.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min