Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2019 12 11, 17:00

Šančių gyventojai reikalauja atsiprašymo: NŽT nenustatė jokių pažeidimų, kuriais apkaltino savivaldybė

Įtampa tarp Šančių bendruomenės ir kelią paupyje nutiesti ketinančios Kauno miesto savivaldybės tik auga. Pastarosiomis dienomis šančiškiai jaučiasi laimėję mūšį – nepasitvirtino valdžios kaltinimai dėl neva užgrobtos valstybinės žemės. Nors savivaldybė tuo kaltino Šančių gyventojus, Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT) jokių pažeidimų neaptiko. Žmonės ėmė reikalauti viešo atsiprašymo.
Kaunas iš aukštai
Kaunas iš aukštai / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

Birželio pradžioje Kauno Žemuosiuose Šančiuose „pridygo“ įspėjamųjų lentelių, raginančių atlaisvinti galimai užimtą valstybinę žemę. Apie gyventojų užgrobtą visą Nemuno pakrantę anksčiau pasisakė ir meras Visvaldas Matijošaitis.

„Mes už tai, kad kiekviena bendruomenė ir nariai rūpintųsi miestu, bet nebūtinai užgrobti visą pakrantę. Nemuno pakrantės yra vertybė, kuri turi tarnauti visiems miestiečiams ir miesto svečiams“, – teigė meras.

15min skaitytojo nuotr./Įspėjimas Žemuosiuose Šančiuose
15min skaitytojo nuotr./Įspėjimas Žemuosiuose Šančiuose

„Mieli kauniečiai, informuojame, kad jūs galimai neteisėtai naudojatės valstybei priklausančia žeme. Prašome per 14 dienų pašalinti už jūsų sklypo ribos esančius želdinius, statinius ar jų dalis, kurie visiems kauniečiams trukdo naudotis šalia jūsų sklypo esančia valstybine žeme. Nepašalinus kliūčių, informacija apie galimus pažeidimus bus perduota Nacionalinei žemės tarnybai“, – gyventojus vasaros pradžioje įspėjo Kauno miesto savivaldybės administracija.

Patikrinimą atlikę savivaldybės atstovai „Kauno dienai“ tada išvardijo 9 Žemųjų Šančių sklypus, kurių savininkai galimai neteisėtai užėmė valstybei priklausančią žemę.

Anot jų, situacija paaiškėjo palyginus Registrų centro duomenis ir plotą, kuriuo gyventojai ar verslo subjektai realiai naudojasi. Remiantis savivaldybės skaičiavimais, Nemuno pakrantėje užgrobta apie 4 tūkst. kv. m, kitaip tariant, apie 40 arų žemės. Vieni ją užsodino tujomis, kiti įrengė tvoras ar pastatus. Be to, šalia serviso aptiktas betoninėmis atliekomis užtvertas keliukas.

Išvydę įspėjamuosius pranešimus šančiškiai prabilo apie galimą kerštą, svarstė, gal taip miesto valdžia reaguoja į įsiplieskusį konfliktą? Juk Žemųjų Šančių bendruomenės ir savivaldybės santykiai jau kurį laiką įtempti – vaizdingoje vietoje Nemuno pašonėje įsikūrę gyventojai priešinasi planams paupyje tiesti kelią.

„Nepuolame kauniečių bausti. Įspėjome juos, kad susitvarkytų. Jei tai nebus padaryta, informaciją perduosime Nacionalinei žemės tarnybai“, – birželį kalbėjo Kauno miesto savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus vedėjas Vytautas Jurkevičius.

Pažeidimų nenustatė

Pasirodo, bausti ir nėra už ką – reaguodama į spaudoje pasirodžiusią informaciją, net nesulaukusi savivaldybės kreipimosi, NŽT atliko tyrimą ir jokių pažeidimų, apie kuriuos viešai kalbėjo savivaldybė, nenustatė.

„Patikrinimų metu buvo tikrinama, ar žemės sklypų savininkai savo veikla nepažeidė žemės naudojimo tvarkos ir ar laikosi Žemės įstatymo straipsnyje nustatytų žemės savininkų ir naudotojų pareigų ir kituose teisės aktuose įtvirtintų žemės naudojimo reikalavimų bei būdami apdairūs ir pareigingi žemės naudotojai šalina nustatytus žemės naudojimo tvarkos pažeidimus.

Pranešame, kad dėl tikrintų žemės sklypų savininkų galimų žemės naudojimo tvarkos pažeidimų, atitinkančių Žemės įstatymo 21 straipsnio 7 punkto nuostatas, nebuvo nustatyta“, – informuojama NŽT Kauno miesto skyriaus pranešime.

Paviešinus šį pranešimą, internete ėmė sklisti pasipiktinusių kauniečių įrašai. Viename jų rašoma: „Savivaldybės paskalos apie žemes grobiančius šančiškius nepasitvirtino. Lauksime viešo atsiprašymo už galimai sąmoningai skleistą šmeižtą.“

„Kauno miesto savivaldybės administracija apsiriko (?) prikaldama šančiškius prie žemgrobių gėdos stulpų“, – reziumuota kitame pranešime.

Netrūko ir ironiškų komentatorių pasisakymų: „Laikykitės „šančiovski“, nepasiduokit. Jei suknisti valdininkai galėtų, tai ir Nemuną nuo jūsų nukreiptų kuo toliau, kad būtų vietos statyboms.“

„Kuom pats dvokia, tuom ir kitus tepti bando“, – teigė dar vienas kaunietis.

„Kaltinimą girdėjo visi, atsiprašymą, jeigu toks ir bus, išgirs nedaugelis. Tuo ir grįstas smegenų plovimo mašinos veiklos principas“, – niršo kitas.

„Tegul paskelbia ir paneigia melagingą informaciją. Savivaldybės tinklalapis turi tarnauti visiems miestiečiams, o ne tik „Vieningo Kauno“ PR-ui“, – siūlė trečias.

Dar vienas mestelėjo mintį prie savivaldybės ir daugumą taryboje sudarančių „Vieningo Kauno“ narių namų prikabinti plakatus, skelbiančius, kad pastarieji galimai vykdo nusikalstamą veiką.

Pasiteisino: „Tikime, kad susitvarkė“

15min paprašė pakomentuoti neatitikimus tarp birželį savivaldybės skelbtos informacijos ir NŽT patikros rezultatų. Tai sutiko padaryti Kauno miesto savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos skyriaus vedėjas V.Jurkevičius.

Pasak jo, dėl Žemuosiuose Šančiuose užgrobtos žemės situacija buvo paprasta: projektuotojai, rengdami naujosios gatvės projektinius pasiūlymus, pastebėjo, kad už dalies privačių sklypų ribų stovi tvoros, pasodinti želdiniai, stovi įvairūs pastatai – sandėliukai ar pašiūrės. Patikrinus iš projektuotojų gautą informaciją, ji pasitvirtino. Paaiškėjo, kad daliai Žemųjų Šančių gyventojų valstybinė žemė tapo „nuosava“. Todėl Viešosios tvarkos skyriaus specialistai įspėjo valstybinę žemę užėmusius gyventojus susitvarkyti.

„Tikime, kad per pastarąjį pusmetį Žemųjų Šančių gyventojai, gavę įspėjimus, susitvarkė. Toks ir buvo mūsų tikslas. Panaši įspėjimo forma buvo pasirinkta ir bandant surasti neteisėtų metalinių garažų savininkus, kuomet ant garažų vartų buvo klijuojami lipdukai su įspėjimu. Įsitikinome, jog tokia perspėjimo forma yra efektyviausia ir greičiausiai pasiekia pažeidėją. Prieš kelerius metus įspėjimus esame įteikę daugiau kaip 900 valstybinėje žemėje stovėjusių metalinių garažų savininkų. Dabar ši problema jau tapusi istorija“, – paaiškino savivaldybės atstovas.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min