Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2013 sausio 3d. 17:03

Sapiegų rūmų Vilniaus Antakalnyje rekonstrukcija: vieni piktinasi dekoro naikinimu, kiti tvirtina viską išsaugoję

Sapiegų rūmai Antakalnyje
Sapiegų rūmai Antakalnyje
Dailės istorikei Birutei Rūtai Vitkauskienei pasipiktinus niokojamu Vilniaus Sapiegų rūmų Antakalnyje dekoru, tyrimo ėmėsi Kultūros paveldo departamentas (KPD). Tačiau pastarosios įstaigos, atsakingos už paveldo saugojimą, specialistams vykdomi rūmų rekonstrukcijos darbai nepasirodė neteisėti, o restauruotojų veiksmai – niokojantys Vilniaus baroko paminklą.

Išplatintame kreipimesi dr. doc. B.R.Vitkauskienė tvirtina, kad pernai gruodžio pabaigoje pastebėta, jog niokojamas Vilniaus Sapiegų rūmų Antakalnyje stiuko dekoras. Esą dėl to nuogąstauta anksčiau ir 2012 metų vasarį vilniečiai išsakė paveldosaugininkams pasipiktinimą dėl „gerokai pakeisiančio dabartinę rūmų išvaizdą rekonstrukcijos projekto (koncepcijos ir tyrimų autorius Evaldas Purlys ir kiti architektai)“.

Projekte lipdiniai yra, realybėje – nudaužyti

„Tuomet KPD vadovybė skubiai suorganizavo susitikimą su visuomene. Sausakimšoje Nacionalinės dailės galerijos salėje prieštaraujantieji buvo užliūliuoti pažadais, kad unikalus barokinis pastatas bus restauruojamas pagal visas taisykles. Jo fasadus puošiantys stiukai nenukentės. Gruodžio 29 d. pastebėta, kad visų pirmojo aukšto langų angos paplatintos, angokraščių stiuko girliandos nudaužytos“, – rašo B.R.Vitkauskienė.

Langas priea rekonstrukciją (k.) ir po
Langas prieš rekonstrukciją (k.) ir po

Anot dailės istorikės, restauracijos projekte šie langai vaizduojami su visa lipdyba. Tačiau jos jau esą nebėra. „Sapiegų rūmai yra kelių stilistinių epochų pastatas. Jo stiuko dekoras taip pat iš kelių baroko laikotarpių, čia persipina kelios stilistinės srovės. Akivaizdu, kad rūmai buvo rekonstruojami ir dekoruojami keletą kartų. Paskutinė restauracija vyko XVIII a. paskutiniame ketvirtyje. Rūmų dekoruotojai itin jautriai suderino XVII a. pab. ir XVIII a. ornamentiką. Langų dydžiai ir formos galėjo keistis keletą kartų. Bet visas rūmų stiuko dekoras yra saugotinas kaip Vilniaus baroko paminklas. Dabar vienintelio Vilniuje gerai išlikusio civilinės paskirties XVII–XVIII a. baroko pastato išorė suniokota“, – piktinosi dailės istorikė.

B.R.Vitkauskienė teigė apie tą kalbėjusi ir specialiame KPD posėdyje, kai buvo aptariama būsima rūmų restauracija.

Paveldosaugininkai prašo nedezinformuoti visuomenės

KPD tokius dailės istorikės teiginius neigia, esą Sapiegų rūmai Antakalnyje per savo istoriją patyrė daug rekonstrukcijų, todėl šiandien tai yra kelių skirtingų stilistinių epochų statinys. Tačiau pagal rūmų restauravimo projektą šie Vilniaus baroko perlu vadinami rūmai įgaus būtent barokinę išvaizdą.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Kultūros paveldo depatamento direktorė Diana Varnaitė
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Kultūros paveldo departamento direktorė Diana Varnaitė

„Dr. B.R.Vitkauskienės tekste minimas pašalintas stiuko dekoras neturi nieko bendra su baroko laikotarpiu, tai XIX a. pabaigos ar netgi XX a. pradžios lipdyba. Pirmojo aukšto langų angos paplatintos grąžinant joms buvusius barokinius dydžius, kurie buvo pakeisti 1843–1848 metais vykusios rekonstrukcijos metu. Paradoksalu, bet ši rekonstrukcija išėjo į gera barokiniams rūmų elementams, jie buvo išsaugoti po tinko sluoksniu. Kaip tik todėl ir būtina pašalinti vėlesnių rekonstrukcijų sluoksnius – kad būtų galima nustatyti ir restauruoti baroko laikotarpį“, – teigė KPD direktorė Diana Varnaitė.

Kartu su ansamblyje pradėtais tvarkybos darbais vyksta tyrimai, atidengiantys buvusią rūmų struktūrą. KPD teigimu, tyrimus atlieka vienas labiausiai patyrusių tyrėjų Lietuvoje E.Purlys. Rūmai jau nustebino ne vienu netikėtu atradimu, jie aptinkami šalinant vėlesnių rekonstrukcijų paslėptus baroko elementus.

KPD tvirtina išsamiai visuomenei pristatęs Sapiegų rūmų restauravimo projektą, apie jo vykdymą informuosiąs ir toliau, o išskirtinės vertės Vilniaus pastatui skiriama ypatinga profesionalų priežiūra, todėl apie niokojimą negali būti net kalbos.

„Visuomenė gali būti rami: Sapiegų rūmuose vyksta sisteminis restauracijos procesas. Jeigu kai kuriems specialistams kyla klausimų ar abejonių, jie visada gali kreiptis į Sapiegų rūmus tyrinėjantį E.Purlį arba Kultūros paveldo departamentą dėl informacijos. Tai būtų nepalyginamai produktyviau nei dezinformuoti visuomenę, kurstyti nepasitikėjimą ir menkinti savo kolegų darbą“, – įsitikinusi KPD direktorė D.Varnaitė.

Apie Sapiegų rezidencijos Antakalnyje rekonstrukciją prabilta 2011 metų gruodį. Tuomet KPD paskelbė gavusi 8 mln. Lt ES paramos, už kuriuos ir ketinta rekonstruoti vienintelio Lietuvoje išlikusio baroko laikotarpio rūmų ir parko ansamblio Sapiegų rūmus. Už šiuos pinigus turi būti išsaugotos rūmų vertingosios savybės: pastato tūris, barokinio laikotarpio planinė struktūra, skliautai, sienų konstrukcija, rūsiai, jų skliautai ir struktūra, sraigtinės laiptinės, barokinio laikotarpio fasadų dekoras ir jų liekanos.

Pirmojo etapo darbus ketinama pabaigti iki kitų metų vasario vidurio, vėliau rūmai bus pritaikomi visuomenės reikmėms. Kas šiuose rūmuose įsikurs, dar nenuspręsta.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

15MAX

Metas rinktis

Auk, Lietuva

Esports namai

Kiekvienas gali

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min