Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Sarapiniškių kaimo tragedija: tornadas nusiaubė gyvenvietę ir apylinkes, žuvo kaimo gyventojas, dar du sužaloti (nuotraukos)

Namo stogas atsidūrė ant žemės
Tomo Balkaus nuotr. / Namo stogas atsidūrė ant žemės.
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

„Nors aš esu kariškis, daug matęs ir patyręs, baisu buvo ir man. Tai buvo tikrų tikriausias tornadas. Kaimo apylinkės dabar tinkamos filmuoti siužetui apie atominės bombos sprogimą“, – sako Lietuvos kariuomenės vado atstovas spaudai kapitonas Tomas Balkus, savaitgalį nusprendęs aplankyti Varėnos rajone gyvenančius tėvus ir išgyvenęs siaubo pilną sekmadienio naktį.

Tą naktį per Lietuvą praūžusi audra pridarė nuostolių už milijonus litų, pražudė keturis žmones. Dar keli žmonės buvo sužaloti. Likimas lėmė, kad vienas žuvęs ir du sužaloti jaunuoliai gyveno Sarapiniškių kaime, kuriame gimė bei užaugo ir T.Balkus.

Kaime siautėjo tornadas

Tėvų aplankyti į Varėnos rajoną savaitgaliui atvykęs T.Balkus sako, kad tą siaubingą naktį kaimo apylinkes siaubė tikrų tikriausias tornadas.

Ryte sužinojome, kad trys mūsų kaimo jaunuoliai buvo prispausti vieno nulaužto medžio. Jie tuo metu buvo už poros dešimčių kilometrų nuo namų. Vienas jaunuolis žuvo, kitam – koma. Trečias buvo ligoninėje operuojamas, jam dviejose vietose pažeistas stuburas. Tikra kaimo tragedija. Kitaip to negaliu pavadinti.„Vos 20 minučių trukusi riaumojančio vėjo ir neužgestančių žaibų blyksėjimo agonija baigėsi nusiaubtomis sodybomis, visiškai suniokotais aplinkiniais miškais ir atimta gyvybe... Sunku apie tai kalbėti, nes tokios gamtos jėgos dar neteko pajusti: staugiant vėjui pradeda judėti stogas, iš mūrinio namo lubų pradeda byrėti smėlis, girdisi, kaip poška lūžinėdami medžiai, šiferio lapai dūžta į sienas su tokiu garsu, lyg būtų iš stiklo, spiegiantis vėjas talžo viską, kas pasitaiko jo kelyje, su kiekvienu žaibo blyksniu pro langą pamatai vis kitokį kiemo vaizdą... Ir tiesiog neapsakomas bejėgiškumas apima, kai visa tai pamatai tornadui nurimus...“ – nakties košmarą prisimena kariškis.

Kaimynės stogo nėra, kitos kaimynės namas apgriautas, kariškio šeimos namo stogas su dalimi plytų mūro guli ant žemės, visur nutraukti ir ant žemės besimėtantys elektros laidai... Tokį vaizdą išvydo T.Balkus audrai nurimus.

Kariškis jau anksčiau su seserimi, gyvenančia Jungtinėse Amerikos Valstijose, zonoje, kurioje tornadai yra gana dažni svečiai, buvo diskutavęs apie šį gamtos reiškinį. Po naktinės audros T.Balkus seseriai nusiuntė nuotraukas iš Sarapiniškių kaimo, papasakojo įspūdžius. Su tornadais kitoje Atlanto pusėje susidūrusi moteris patvirtino, kad pagal visus požymius kaimą nusiaubė būtent ši gaivališka jėga.

Lietuvos hidrometeorologai teigia, kad „tornadai (arba viesulai) skriedami virš sausumos pridaro daug nuostolių: verčia medžius, naikina pasėlius, griauna pastatus, jūroje sukelia milžiniškas bangas, šios užgriūva pakrantes, sukelia potvynius. Tornadas yra tarsi piltuvas, kuriame vėjas sukasi apie 300 km/val. greičiu. Šėlstantys tornadai pridaro daugiau žalos negu uraganas.“

Įsitikinimą, kad kaimą ir apylinkes nusiaubė tornadas, T.Balkui sustiprino vaizdai, išvysti netoliese esančiame miške.

„Miškai buvę netoliese „šviečia“ – vos vienas kitas medis stovi palinkęs, o visi kiti tarsi dalgiu nupjauti ir styro tik stiebai... Namus gali atstatyti, stogą gali užsidengti, langus gali susidėti. O kas atgaivins miškus? Mano tėvai sako, kad per daugiau nei penkiasdešimt savo gyvenimo metų tokio vaizdo jiems neteko matyti“, – teigia T.Balkus.

Žuvo kaimo gyventojas, dar du atsidūrė ligoninėje

Skaudžiausia, pasak T.Balkaus, yra tai, kad audra pareikalavo ir kaimo gyventojo gyvybės.

„Ryte sužinojome, kad trys mūsų kaimo jaunuoliai buvo prispausti nulaužto medžio. Jie tuo metu buvo už poros dešimčių kilometrų nuo namų. Vienas jaunuolis žuvo, kitam – koma. Trečias buvo ligoninėje operuojamas, jam dviejose vietose pažeistas stuburas. Tikra kaimo tragedija. Kitaip to negaliu pavadinti“, – sako kariškis.

Nors aš esu kariškis, daug matęs ir patyręs, baisu buvo ir man. Tai buvo tikrų tikriausias tornadas. Kaimo apylinkės dabar tinkamos filmuoti siužetui apie atominės bombos sprogimą.Iš viso per siautėjusią audrą Lietuvoje žuvo keturi žmonės. Vien sekmadienį ugniagesiai daugiau kaip 150 kartų vyko šalinti nuvirtusių medžių, skubėjo į pagalbą poilsiautojams.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento suvestinės atskleidžia sunkumus, su kuriais po audros teko susidurti gelbėtojams.

„Trakų rajone, Onuškio seniūnijoje, prie Vilkinio ežero, reikalinga pagalba poilsiautojams dėl užvirtusių ant kelio medžių, yra nepilnamečių vaikų. Dėl didelio kiekio užvirtusių medžių privažiuoti prie pat vietos negalėjome. Todėl incidento vieta pasiekta pėsčiomis. Iš įvykio vietos evakuotas vienas suaugęs ir du vaikai. Evakuotis atsisakė trys suaugę žmonės, nes nenorėjo palikti automobilių. Dusmenų kaime dėl didelio vėjo nukentėjo 22 namai, šeši namai liko be stogų, nėra elektros tiekimo“, – rašoma viename ugniagesių pranešime.

„Varėnos rajone, Kaniavos seniūnijoje, Rudnios kaime, prie Titno ežero, audros metu išvirtę medžiai prispaudė žmogų. Iš Panočių ugniagesių komandos gautas pranešimas, kad privažiuoti prie įvykio vietos neįmanoma, nes visas kelias užverstas medžiais. Medžiai pjaustomi ir šalinami einant pėsčiomis. 4.55 val. be gyvybės ženklų rastas žmogus, jis išlaisvintas. Ruošiamas kelias greitosios medicinos pagalbos automobiliui. 7.27 val. kelias išvalytas“, – rašoma kitame pranešime.

T.Balkus svarsto, kad nevaldomos stichijos šėlsmas gali dažnėti dėl visuotinio klimato atšilimo.

„2007 m. buvo nusiaubti Žiūronių ir Sūkurių kaimai Balbieriškio seniūnijoje, o sekmadienį toks tornadas nusiaubė Stakliškes, esančias Prienų rajone. Gal čia kaltas pasaulinis klimato atšilimas? O gal Dzūkija taps panaši į JAV esančią Tornado alėją, kuri apima teritoriją tarp Apalačio ir Akmenuotųjų kalnų?“ – retoriškai klausia kariškis.

DAUGIAU INFORMACIJOS APIE AUDRĄ LIETUVOJE

Komentarai
Parašykite atsiliepimą apie 15min