Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Saugomose teritorijose taip pat galima keliauti

Keliaujančios fotografijų parodos dalis. Organizatorių nuotr.
Keliaujančios fotografijų parodos dalis. Organizatorių nuotr.
Šaltinis: 15min
0
A A

Ar žinote, kaip vadinasi vieta, kur natūralios gamtos išsaugojimas derinamas su gamtiniu turizmu? Ar su kuo nors asocijuojasi trumpinys PAN? Tai vis apie tą patį Čepkelių-Dzūkijos nacionalinį parką, kuriame gražiai dera ir yra saugomos natūralios Dainavos girios ekosistemos. Kartu tai vienas iš dvylikos ir vienintelis Lietuvoje Europos PAN parkas. Šios trys raidės byloja apie išskirtinės reikšmės saugomą teritoriją, kurioje vieningai dera unikali gamta ir aukštos kokybės turizmo infrastruktūra.

Galima pradėti ir nuo virtualios kelionės

Neprisiruošiantiems gyvai aplankyti šios unikalios vietos, Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direkcija sugalvojo išeitį – išsamų keliomis kalbomis paruoštą tinklalapį www.cepkeliai-dzukija.lt. Jame gausu tiek informacijos apie gamtą, tiek įdomiosios statistikos, tiek naudingos informacijos būsimam turistui, susiruošusiam pėsčiomis, dviračiu ar vandens takais. Čia taip pat užfiksuotos unikalios akimirkos apie saugomoje teritorijoje gyvenančius žmones, jų gyvenimo būdą ir papročius. Savotiškai virtualiai galima aplankyti, daugiau susipažinti su Dzūkijos nacionalinio parko etnografine sodyba, Drevinės bitininkystės ekspozicija Musteikos kaime ar Čepkelių rezervatą pristatančia ekspozicija.

„Visa tai tik tam, kad žmonės apie mus sužinotų, užsinorėtų ir atvyktų čia, nebijotų turistauti saugomoje teritorijoje, bet kartu ir nepamirštų, kur esą, mokėtų ir norėtų keliauti gamtoje, darniai su ja sutardami“, - sako Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direkcijos lankytojų centro vedėja Lina Černiauskienė.

Šis tinklalapis – tai tik viena, nors ir labai plati bei svarbi veikla iš tų, kurios buvo įgyvendintos pagal projektą „Visuomenės švietimas apie gamtos ir kultūros paveldo vertybių bei ekologinio turizmo išteklių panaudojimą Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato subalansuotam vystymui“, finansuotą Europos regioninio plėtros fondo lėšomis.

ES parama – gamtos unikalumo pajutimui

Be minėto tinklalapio, tiek pat ilgai gyvuoja ir keliaujanti fotografijų paroda „Gamta – kultūros lopšys“. Ji lanko atokiausias Lietuvos vietas, su vietos grožio krislais pažindina Baltarusijos, Lenkijos gamtos mylėtojus, greitu metu, planuojama, iškeliaus į Italijos sostinę Romą.

Išliekamąja verte taip pat džiugina ne vienas leidinys. Tai paukščių, žvėrių balsus unikaliai užfiksavusi ir išsaugojusi kompaktinė plokštelė „Dainavos girios garsai“. Gamtos paveldo vertybes skleidžianti po mokyklas, miestelius, atokiausius kampelius ir taip masinanti su visu tuo susipažinti iš arčiau knyga „Didžiųjų girių apsupty”. O visai netipiškai į saugomą teritoriją siūlantis pažvelgti videofilmas „Kur šalciniai alma” kartu virto ir unikalia audio knyga, skirta ir regėjimo negalią turintiems žmonėms.

Visi šie prasmingi direkcijos darbai įgyvendinti pagal Aplinkos ministerijos administruojamą 2007−2013 m. struktūrinės paramos laikotarpio priemonę „Visuomenės informavimo ir švietimo apie aplinką priemonių įgyvendinimas“. Veikloms, meniškai, vaizdžiai, jautriai ir kartu turiningai informuojančioms apie tai, kaip harmoningai gali sugyventi gamta ir žmogus, buvo skirta per 270 tūkst. lt ES paramos.

Aplinkos ministerija www.am.lt ir ES struktūrinė parama www.esparama.lt.

 
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min