TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

VSD kvotė bakalauro darbą apie islamą rašančią studentę

VSD pareigūnai toliau žvalgosi galimų islamo radikalų.
Kęstučio Vanago/BFL nuotr. / Islamo pasauliu besidominti studentė patraukė VSD dėmesį.
Šaltinis: 15min
0
A A

Valstybės saugumo departamento (VSD) akiratyje atsidūrė bakalauro darbą apie Baltijos valstybėse gyvenančius musulmonus parašiusi ir šia tema besidominti studentė. Pasikalbėti ją pakvietęs VSD darbuotojas mėgino iškvosti, kokie merginos ryšiai su mūsų krašte įsikūrusiais musulmonais, rašo „Lietuvos žinios“.

VSD darbo metodai jau ne kartą kėlė abejonių, tačiau keisti jų saugumiečiai, regis, nesiruošia. Su tarptautiniais teroristais klaipėdietę Eglę Kusaitę susieję departamento pareigūnai toliau žvalgosi galimų islamo radikalų. Jų dėmesio sulaukė ir Baltijos valstybių musulmonų padėtimi besidominti bei akademiniais tikslais su islamą išpažįstančiais asmenimis bendravusi Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) studentė Vaida Norvilaitė.

Netikėto skambučio ir kvietimo atvykti pokalbio VU TSPMI magistrantūroje studijuojanti V.Norvilaitė sulaukė prieš pusantro mėnesio. Mergina mano, kad į VSD akiratį pateko, kai viešai nuskambėjo E.Kusaitės byla. Mat saugumo pareigūnas jai paskambino praėjus kelioms savaitėms po pirmųjų pranešimų apie saugumiečių tarptautiniu terorizmu įtariamą klaipėdietę.

Su VSD pareigūnu V.Norvilaitė susitiko vienoje Vilniaus kavinių. Per keliasdešimt minučių vykusį susitikimą pareigūnas merginos klausinėjo apie jos požiūrį į islamą, kodėl ji domisi būtent musulmonų problematika. Kai studentė paaiškino, kad tai jos akademinis interesas, saugumietis bandė iškvosti, ar mergina yra musulmonė. „Susidarė įspūdis, kad jei būčiau pasakiusi, jog esu musulmonė, būčiau laikoma nusikaltėle“, – „Lietuvos žinioms“ pasakojo mergina.

Atlikdama savo tyrimą V.Norvilaitė susitinka su islamą išpažįstančiais žmonėmis ir daro giluminius interviu. „Kaip tik domėjausi lietuvėmis moterimis, atsivertusiomis į islamą. VSD pareigūnas klausinėjo, ar tarp jų nėra radikalių. Netiesiogiai jis bandė išklausti, ar pažįstu E.Kusaitę ir ar neturiu su ja kokių nors ryšių“, – sakė V.Norvilaitė.

VSD pareigūnas norėjo, kad studentė padėtų susisiekti su asmenimis, kuriuos ši kalbino per interviu, tačiau V.Norvilaitė pagelbėti atsisakė. Saugumiečio prašymu ji tik nusiuntė jam savo bakalauro darbą.

Andriumi prisistatęs pareigūnas teiravosi ir to, kiek laiko V.Norvilaitė leisdavo interneto svetainėje islamas.lt veikusiame forume. Čia studentė paprastai ieškodavo interviu pašnekovų. Netrukus po E.Kusaitės istorijos paviešinimo forumo portale nebeliko.

VU TSPMI dėstytojas dr. Egdūnas Račius V.Norvilaitę apibūdina kaip vieną geriausių savo studenčių. Jo teigimu, mergina atsakingai žiūri į mokslinę veiklą. „Esu įsitikinęs, kad ji neteikė jokio pagrindo pareigūnams ja domėtis. Nemanau, kad mergina galėtų būti susijusi su susirūpinimą VSD keliančiais dalykais“, – teigė E.Račius.

VSD darbo metodai E.Račiui kelia įtarimų. Jis neabejoja, kad šiuo metu esama kur kas svarbesnių ir įdomesnių iššūkių valstybės saugumui nei kurio nors studento susidomėjimas viena ar kita religija. „Toks precedentas mane labai glumina. Jis man primena Baltarusijos specialiųjų tarnybų darbą. Ten mano studentai yra kviečiami ir kvočiami“, – sakė E.Račius. 

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min