TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Šauktinių grąžinimas į tarnybą sukels emigracijos bangą – buvęs KA ministras J.Olekas

Juozas Olekas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Juozas Olekas
Šaltinis: BNS
0
A A

Privalomos karo tarnybos grąžinimas sukels naują emigracijos bangą, teigia buvęs krašto apsaugos ministras socialdemokratas Juozas Olekas.

„Mano nuomone, tai didžiulė klaida, kuri sukelia didžiulę emigracijos bangą iš Lietuvos. Jų siūlomomis sąlygomis niekas nenori sutikti tarnauti“, – pirmadienį per spaudos konferenciją sakė J.Olekas.

Jis kritikavo Krašto apsaugos ministerijos (KAM) parengtą Karo prievolės įstatymo koncepciją, pagal kurią bus parengtas naujas Karo prievolės įstatymas.

Pagal koncepciją Seimas galės pasirinkti iš kelių karo prievolės atlikimo būdų – ar įteisinti 12 mėnesių nuolatinę privalomąją karo tarnybą, ar kelių mėnesių trukmės būtinuosius karinius mokymus, kurie, atsižvelgiant į parlamentarų valią, galės būti tik savanoriški arba privalomi.

„Vėl siūloma grįžti prie privalomo karių šaukimo arba jį sieti su būtinaisiais kursais, kurie truktų dvylika mėnesių. Tai praktiškai tas pats, kas buvo sovietiniais laikais, arba kas šiandien dar kai kuriose totalitarinėse valstybėse egzistuoja“, – tvirtino buvęs krašto apsaugos ministras.

Jis pabrėžė, kad socialdemokratai yra prieš privalomos karo tarnybos grąžinimą.

„Per pusantrų metų (kai buvo panaikinti šauktiniai – BNS) neįvyko nieko tokio, kas verstų dabar kviesti Lietuvos jaunuomenę tarnauti privalomai metus ir po to grįžti į civilinį gyvenimą“, – sakė J.Olekas.

Anot jo, Konstitucinis Teismas išaiškino, jog Konstitucijai neprieštarauja profesionalios kariuomenės sukūrimas.

„Tai optimalus variantas, kuris tinkamas šiandieninėms Lietuvos geopolitinėms sąlygoms, šiandieninėms grėsmėms ir atitinka gyventojų lūkesčius. Yra galimybė patriotiškai auklėti Lietuvos jaunuomenę, o ne per prievartą pakviesti tarnauti ginkluotose pajėgose“, – kalbėjo J.Olekas.

Jo tvirtinimu, savanoriškumo pagrindais suburta kariuomenė yra gerokai galingesnė ir patikimesnė šalies gynybai.

„Tarpukariu Lietuva turėjo 40 tūkst. šauktinių kariuomenę, leido beveik 24 proc. bendrojo vidaus produkto kariuomenei, ir nė vieno šūvio neiššovė, kada Lietuvai iškilo reali grėsmė. Taigi kariuomenės dydis ir šauktinių kariuomenė neišsprendžia šalies gynybinių pajėgumų“, – teigė socialdemokratas.

Jis pareiškė, kad šauktinių grąžinimas tebūtų „bandymas kurstyti pseudopatriotizmą“.

Karo prievolės įstatymo koncepcija Seimą turėtų pasiekti pavasario pabaigoje, o iki metų pabaigos parlamentarai turės apsispręsti, ar karinis rengimas bus privalomas, ar remsis tik savanoriškumo principu.

Praėjusių metų rugsėjį Konstitucinis Teismas išaiškino, kad teisės aktai, kuriais atsisakoma šauktinių kariuomenės, neprieštarauja Konstitucijai, bet pareiškė, jog Seimas privalo nustatyti kitokias veiksmingas karo prievolininkų rengimo ginti valstybę priemones.

2008 metų kovą Seimas priėmė rezoliuciją, kuria remiantis tuometinis krašto apsaugos ministras socialdemokratas J.Olekas pasirašė įsakymą dėl šaukimo į privalomąją pradinę karo tarnybą sustabdymo. Konservatoriams ši rezoliucija sukėlė abejonių ir 2009–ųjų pavasarį buvo kreiptasi į Konstitucinį Teismą dėl jos atitikimo Konstitucijai.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 1 Juozas Olekas
Parašykite atsiliepimą apie 15min