Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2020 11 05 /15:10

A.Veryga atleidžia jį kritikavusį ULAC vadovą S.Čaplinską: nevykdė pareigų

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga patvirtino, kad Užkrečiamų ligų ir AIDS centro vadovas Saulius Čaplinskas atleidžiamas iš pareigų. Ministras tikino, kad atleidimas niekaip nesusijęs su S.Čaplinsko reikšta kritika jam pačiam ir dalyvavimu Seimo rinkimuose su Lietuvos socialdemokratų partija. S.Čaplinskas atleidimą vadina politiniu susidorojimu.
Saulius Čaplinskas
Saulius Čaplinskas / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga savo poste skaičiuoja paskutines dienas, tačiau per jas nutarė atleisti kritikuoti ministrą nevengusį ULAC vadovą S.Čaplinską.

Tai pats A.Veryga patvirtino ketvirtadienį Seime per Vyriausybės valandą apie tokį gandą paklaustas konservatoriaus Antano Matulo.

Pastarasis domėjosi, kuo atleidimas susijęs su S.Čaplinsko kritika ministrui, jo dalyvimu Seimo rinkimuose „ne su ta partija“.

A.Veryga ragino A.Matulą mažiau klausyti, ką kalba žmonės, tačiau tai, kad ULAC vadovas atleidžiamas, patvirtino.

„Aš kviesčiau nesivadovauti tuo, ką žmonės sako, nes ir apie mane jie įdomių dalykų sako, kad aš gydžiausi ir psichozę alkoholinę, ir panašių dalykų prišneka. Žmonės, matyt, mėgsta pašnekėti“, – atsakymą pradėjo A.Veryga.

Visgi jis patvirtino, kad gandas apie S.Čaplinsko atleidimą – tikras.

Jo pirma darbo diena po nedarbingumo bus ir paskutinė darbo diena.

„Tikrai šito vadovo atleidimo nereikėtų jokiais būdais sieti su jo priklausymu partijoms ar dalyvavimu rinkimuose. Šiuo metu jis yra nedarbingume. Jo pirma darbo diena po nedarbingumo bus ir paskutinė darbo diena“, – patvirtino ministras.

Pasak jo, ULAC vadovas atleidžiamas dėl pareigų nevykdymo.

„Atleidžiamas jis yra dėl tikrai ne vieno darbo drausmės pažeidimo, pareigų neįvykdymo. Buvo sudaryta ir komisija, kuri vertino, ir dalis tų pažeidimų yra įvykę dar gerokai iki tol, kol jis dalyvavo rinkimuose ar pareiškė, kur ir su kuo kandidatuoja“, – teigė A.Veryga.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Saulius Čaplinskas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Saulius Čaplinskas

S.Čaplinskas: tai susidorojimas

Pats ULAC vadovas Saulius Čaplinskas žinią apie atleidimą pasitiko sirgdamas ir BNS teigė, kad tai – politinis susidorojimas.

„Gavau tokią informaciją, kol kas nieko daugiau negaliu pasakyt“, – BNS ketvirtadienį sakė įstaigos vadovas.

„Dabar tegul pasako, dėl kokių pareigų nevykdymo ir ką jis fabrikuoja“, – teigė S.Čaplinskas.

Pasak S.Čaplinsko, atleidimas – politinis susidorojimas, o prieš įstaigą buvo vykdomas mobingas.

„Su A.Veryga aš niekad nesipykau ir su niekuo nesipykstu, bet visi žino, kad įstaigos mobingas nuolat buvo vykdomas“, – kalbėjo ULAC vadovas.

„Kad čia yra politinis susidorojimas už nuomonę, turbūt jau seniai aišku“, – pridūrė jis.

S.Čaplinskas taip pat neatmetė versijos, kad į jo vietą norima paskirti kitą žmogų.

Kad čia yra politinis susidorojimas už nuomonę, turbūt jau seniai aišku.

„Reikia prieš išeinant turbūt pasirūpint postais savo žmonėms. Jūs galvojat, nesuspėtų dar paskirti greitai? Visur tai vyksta“, – sakė S.Čaplinskas.

Jis taip pat teigė šiuo metu „ne dieną ir ne dvi“ sergantis bei esantis nedarbingume.

Paklaustas, ar S.Čaplinkas susirgo, kai sužinojo, kad yra atleidžiamas, A.Veryga sakė:

„Panašu, kad taip. Arba bent jau nujautė, matyt. Nes įsakymas vakar pasirašytas. Bet tikrai, aš manau, kad jis žinojo, kad komisija dirba.“

Pasak sveikatos apsaugos ministro, pirma S.Čaplinko darbo diena po nedarbingumo bus jo paskutinė darbo diena.

„Tai yra pagal Darbo kodekso nuostatas. Teisininkai, aišku, kad žiūrėjo tokias nuostatas ir galima jas taikyti. O šiaip tai mes ne sykį esame matę, kai vadovai, pajautę kažką negera, iš karto pradeda sirgti, serga mėnesių mėnesiais ir jokio sprendimo neįmanoma būdavo priimti“, – teigė A.Veryga.

Kartu jis tikino, kad naujo kandidato į ULAC vadovus nėra. Kadenciją baigiantis sveikatos apsaugos ministras tikino, kad naują šios įstaigos vadovą skirs nauja valdžia.

I.Šimonytė: „išvirkščias“ atvejis

Komentuodama S.Čaplinko atleidimą, galima būsimoji premjerė Ingrida Šimonytė sakė, kad šis atvejis - „išvirkščias“, nes paprastai keičiantis kadencijoms Vyriausybė labai skuba susodinti tam tikrus žmones, daugiausia – politikus, į tam tikras nepolitines pozicijas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Ingrida Šimonytė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Ingrida Šimonytė

„Tam, kad jie keičiantis valdžioms susirastų kažkokią darbo vietą. Tai čia tokia „išvirkščia“ situacija, kai paskutinėmis dienomis kažkodėl būtinai reikia žūtbūt kažkuriuos pareigūnus atleisti. Bet, manau, kad čia pats ministras turėtų savo sprendimą aiškinti. O pono S.Čaplinsko teisė, žinoma, yra dėl to sprendimo tiesiog kreiptis į Lietuvos Respublikos teismą“, – teigė I.Šimonytė.

Atleidžia dėl duomenų sistemos

Tiesa, konfliktas tarp A.Verygos ir ULAC vadovo ruseno jau seniai. Kilus koronaviruso pandemijai S.Čaplinskas nuolat kritikuodavo ministrą, o pastarasis raštu bandė drausti ULAC vadovui komentuoti situaciją.

Be to, SAM apribojo ULAC galimybes valdyti Užkrečiamų ligų ir jų sukėlėjų valstybės informacinę sistemą (ULSVIS) ir ją perdavė Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui. Tuomet S.Čaplinskas tikino, kad tokiu būdu ULAC išvis ketinama uždaryti ir teigė, kad institucija ginsis teismuose.

15min žiniomis, Vilniaus apygardos administracinis teismas priėmė ULAC skundą, tačiau jo nagrinėti dar nepradėjo. Be to, dėl ULSVIS į Lietuvos vyriausiąjį administricinį teimą kreipėsi Seimo narys Antanas Matulas, jo skundas taip pat priimtas, iškelta norminė byla, kurios nagrinėjimas taip pat neprasidėjo.

Būtent dėl šios sistemos, anot Sveikatos apsaugos ministerijos, S.Čaplinskas atleidžiamas.

SAM pranešime nurodoma, kad A.Veryga sprendimą atleisti S.Čaplinską priėmė trečiadienį susipažinęs su komisijos galimai padarytam darbo pareigų pažeidimui tirti tyrimo išvada.

„Komisijos pateiktoje išvadoje nurodoma, kad S.Čaplinskas, vykdydamas savo pareigas organizuoti ULAC darbą ir jam vadovauti, neužtikrino, kad jo vadovaujama įstaiga vykdytų veiklą pagal galiojančių teisės aktų reikalavimus, reikšmingus visapusei asmens sveikatos apsaugai, bei neužtikrinimo Ministro įsakymų vykdymo juose nustatyta tvarka ir terminais“, – teigiama SAM pranešime spaudai.

Pasak ministerijos, tyrimo metu nustatyta, kad ULAC vadovas nevykdė ministro įsakymo nuostatų, neperdavė ULSVIS, nebendradarbiavo su NVSC, siekiant sklandaus sistemos perdavimo, tuo pažeisdamas teisės aktų reikalavimus, bei neužtikrino kitų, ministro įsakymu pavestų funkcijų vykdymo.

„ULAC direktorius S.Čaplinskas, neperduodamas ULSVIS, užkirto kelią NVSC tinkamai realizuoti įtvirtintas pareigas, susijusias su užkrečiamųjų ligų informacijos valdymu, židinių ištyrimu, informacijos teikimo kitoms Lietuvos bei Europos institucijoms.

NVSC negalėdama perimti ULSVIS, negali vykdyti teisės aktais priskirtų funkcijų, negali laiku teikti duomenų atsakingoms institucijoms, kas labai apsunkina operatyvų užkrečiamųjų ligų židinių ištyrimą ir protrūkių identifikavimą. Taip pat NVSC negali užtikrinti tinkamos užkrečiamųjų ligų epidemiologinės priežiūros.

Be to, NVSC negali pateikti Europos ligų prevencijos ir kontrolės centrui duomenų apie koronaviruso infekcijos rodiklius. Nepateikiant nurodytų duomenų, Lietuvai bus taikomi papildomi apribojimai, susiję su asmenų judėjimu Europos Sąjungoje. Jei šalis laiku nepateikia duomenų, jai taikomi tokie patys ribojimai, kaip raudonoms, t. y. didžiausios rizikos šalims, nepriklausomai nuo tikrosios epidemiologinės situacijos“, – dėsto ministerija.

Anot ministerijos, neperduodant ULSVIS NVSC, kuris pandemijos metu visus savo pajėgumus yra sutelkęs į koronaviruso infekcijos atvejų išaiškinimą bei epidemiologinių tyrimų vykdymą, kyla pavojus, jog nebus tinkamai užtikrinama užkrečiamųjų ligų prevencija ir valdymas ne tik Lietuvos, tačiau ir tarptautiniu mastu.

ULSVIS ypač svarbi užtikrinant užkrečiamųjų ligų ir jų sukėlėjų kontrolę, todėl jos valdymo sutrikimai sąlygoja grėsmę surenkamų duomenų (tarp jų ir daugybės asmens duomenų) saugumui, taip pat jų savalaikiam pateikimui Europos ligų kontrolės centrui bei savalaikiam sprendimų priėmimui, valdant užkrečiamąsias ligas.

„Pabrėžta, kad ULAC direktorius S.Čaplinskas, vienasmeniškai nevykdydamas įsakymuose įtvirtintų pavedimų, savo veiksmais ignoravo ir nesilaikė norminių teisės aktų, sukuriančių teises ir pareigas visiems teisinio santykio dalyviams. ULAC vadovo sprendimas nevykdyti įsakymuose nustatytų įpareigojimų nesuderinamas su SAM vykdoma valstybės politika sveikatos apsaugos srityje. Šiuo metu valstybės lėšomis įsigytos sistemos tinkamas naudojimas nėra galimas tik dėl įstaigos vadovo neveikimo“, – teigia ministerija.

Laikinai ULAC vadovavimą perims ULAC direktoriaus pavaduotojas Kęstutis Krivickas.

Ministro ir S.Čaplinsko nesutarimai – seni

Ministro A.Verygos ir S.Čaplinsko nesutarimai yra seni, prieš beveik porą metų ministras ragino ULAC vadovą trauktis iš pareigų.

Virš S.Čaplinsko galvos juodi debesys ėmė tvenktis po to, kai jis nepagarbiai pasisakė apie ŽIV infekuotus asmenis ir homoseksualus. Kilus skandalui dėl pasisakymų ULAC vadovas susirgo ir kurį laiką darbe nebuvo, o A.Veryga paprašė S.Čaplinsko priimti „vyrišką sprendimą“, kitaip tariant, pasitraukti pačiam.

Tuomet trys pacientų organizacijos – „Lygus lygiam savitarpio pagalbos grupė“, ŽIV ir AIDS paveiktų moterų bei jų artimųjų asociacija „Demetra“ bei nevyriausybinių organizacijų ir ekspertų koalicija „Galiu gyventi“, parašė raštą A.Verygai, prašydamos nušalinti S.Čaplinską.

Įtampą padidino ir S.Čaplinsko žmonos A.Verygai nusiųstas nepagarbus laiškas.

Tačiau po maždaug mėnesio grįžęs į darbą ULAC vadovas raginimo trauktis neklausė.

Vėliau kilusias abejones, kad ULAC galėjo būti klastojami dokumentai, išsklaidė Specialiųjų tyrimų tarnyba, nusprendusi nepradėti dėl to tyrimo.

Už necenzūrinius pasisakymus S.Čaplinskui sveikatos apsaugos ministras skyrė įspėjimą.

Rugsėjo pabaigoje A.Veryga Seimui pateikė pertvarkos planą, pagal kurią prie NVSC būtų jungiamas ne tik ULAC, bet ir Radiacinės saugos centras.

S.Čaplinskas nevengė atvirtai kritikuoti sveikatos apsaugos ministro, o A.Veryga į kritiką atsakydavo pastebėjimais, jog visa tai yra S.Čaplinsko, kandidatavusio į Seimą, rinkimų kampanijos dalis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Televiziniai „Oskarai“ – išdalinti, o šiuos „Emmy“ laimėtojus galite pamatyti per TELIA PLAY
Progimnazijos direktorė D. Mažvylienė: darbas su ypatingais vaikais yra atradimai mums visiems
Reklama
Kodėl namui šildyti renkasi šilumos siurblį oras–vanduo: specialisto atsakymas