2 už 1 kainą. Vieną prenumeratą perkate, antrą dovanojate!
Prenumeruoti

Sausio 13-osios byloje nuteistas Ukrainos pilietis prašo teismo atleisti nuo atsakomybės

1991 metų Sausio 13-osios byloje už akių nuteistas Ukrainos pilietis Aleksandras Radkevičius prašo atleisti jį nuo baudžiamosios atsakomybės.
A.Radkevičius su dukra Marija
A.Radkevičius su dukra Marija / Asmeninio archyvo nuotr.

Anksčiau Sovietų Sąjungos kariuomenėje tarnavęs A.Radkevičius šiuo metu Ukrainos pusėje kovoja su jo šalį užpuolusia Rusija, vyras nurodo, kad dėl tarnybos kariuomenėje jis dabar negali atvykti į savo bylos nagrinėjimą Lietuvoje.

„Jis mano, kad veika prarado pavojingumą“, – BNS sakė A.Radkevičiui Lietuvoje atstovaujantis advokatas Arvydas Verpečinskas, jį nuteistajam skyrė Lietuvos valstybė.

Advokatui neteko pabendrauti su savo ginamuoju, jis BNS sakė anksčiau bendravęs tik su A.Radkevičiaus advokatais iš Kyjivo.

Ukrainos piliečio skundą trečiadienį nagrinės Lietuvos Aukščiausiojo Teismo trijų teisėjų kolegija.

„Vyks žodinis posėdis. A.Radkevičiui įteikė dokumentus jo advokatas Ukrainoje, šaukimo nebuvo, buvo pranešimas, kadangi kasacinis skundas paduotas jo paties. Yra grįžęs atsakymas su patvirtinimu, kad apie posėdį jam žinoma“, – BNS informavo teismo atstovė Rimantė Kraulišė.

Kriminalinė policija jau kurį laiką vykdo Sausio 13-osios byloje nuteisto ukrainiečio paiešką.

Pernai gruodį nuosprendis buvo išsiųstas Kauno apskrities vyriausiajam policijos komisariatui.

A.Radkevičius informavo Lietuvos apeliacinį teismą informavo, kad pripažįstą savo kaltę, ir jau šiame teisme rašė atleisti jį nuo baudžiamosios atsakomybės arba bent sušvelninti bausmę.

Apeliacinis teismas pernai sušvelnino bausmę A.Radkevičiui vietoje anksčiau skirtų ketverių metų jam skyręs pusantrų metų laisvės atėmimo. Po Apeliacinio teismo verdikto šis nuosprendis įsiteisėjo.

Teismas į bausmės laiką įskaitė Graikijoje suėmime praleistus daugiau nei penkis mėnesius – nuo 2021 rugsėjo iki 2022 vasario – todėl realiai A.Radkevičiaus turėtų kalėti šiek tiek daugiau nei metus.

Apeliacinio teismo pirmininkas Nerijus Meilutis tada sakė, kad teismas nemato pagrindo keisti bausmės rūšį ir paliko laisvės atėmimo bausmę, kurią A.Radkevičius turi realiai atlikti. Teismas įvertino visas aplinkybes – nusikaltimų pavojingumą, visuomenės, nukentėjusiųjų interesus.

Teisėjai nesutiko su skundo argumentais, kad aukštesniųjų vadų įsakymų vykdymas laikytinas nuteistojo atsakomybę šalinančia aplinkybe.

Per 1991 metų sausio įvykius A.Radkevičius buvo 23 metų amžiaus kariškis.

Šiuo metu 53-ejų A.Radkevičius Sausio 13-osios byloje už akių pirmos instancijos teismo buvo nuteistas ketverių metų laisvės atėmimo bausme už tai, kad vairavo tanką, dalyvavusį įvykiuose prie Spaudos rūmų.

Apeliacinio teismo teisėjų kolegija vertino argumentų visumą – buvo pateikta nemažai nuteistojo asmenybę charakterizuojančių dokumentų, įskaitant amžių, sveikatos duomenis, užsiėmimus, veiklą, teistumų nebuvimą.

Teismui pateikti duomenys, jog nuteistasis buvo sužeistas per kovas su Rusijos remiamais separatistais Ukrainoje 2015–2016 metais, dėl sužeidimų tapo neįgalus.

Sausio 13-osios byloje A.Radkevičius buvo pripažintas kaltu ir nuteistas pagal penkis Baudžiamojo kodekso straipsnius, numatančius atsakomybę už tarptautinės teisės draudžiamą elgesį su žmonėmis, tarptautinės humanitarinės teisės saugomų asmenų žudymą, žalojimą, kankinimą ar kitokį nežmonišką elgesį su jais ar jų turto apsaugos pažeidimą, taip pat pripažintas kaltu dėl draudžiamos karo atakos ir uždraustų karo priemonių naudojimo.

1991 metų sausio 11-ąją automatais, kulkosvaidžiais ginkluoti sovietų kariai, smūgiuodami kumščiais, baugino prie Spaudos rūmų aktyviai besipriešinančius civilius gyventojus. Tankais atvykusios papildomos sovietų karių pajėgos, tarp kurių buvo ir tanko mechanikas vairuotojas A.Radkevičius, išsirikiavo priešais Spaudos rūmus ir pradėjo pakartotinę Spaudos rūmų ataką, buvo šaudoma tuščiais šoviniais, apie 50 civilinių patyrė akustines ir kitokias traumas.

Ukrainos pilietis buvo sulaikytas Graikijoje 2021-ųjų rudenį, tačiau šios šalies Aukščiausiasis Teismas nusprendė neišduoti jo Lietuvai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas. Ar jūsų namai saugūs? Pasitikrinkite savo žinias ir laimėkite prizą!
Reklama
Klausos sutrikimams spręsti – unikali technologija ir „nematomi“ klausos aparatėliai
Reklama
Dantų implantacija: ar verta investuoti į savo šypseną?
Reklama
Keliautojas ekstremalas Karolis Mieliauskas: ekspedicijose kas nors iš komandos narių visuomet peršąla ar kokia infekcija užsikrečia, o aš vis „išsisuku“
Parašykite atsiliepimą apie 15min