Dabar populiaru
Publikuota: 2010 gruodžio 21d. 14:09

Sausio 16-osios riaušių Seimas netirs

Sausio 16-osios riaušės
Alfredo Girdziušo nuotr. / Sausio 16-osios riaušės

Seimas atmetė opozicinės „Tvarkos ir teisingumo“ frakcijos siūlymą sukurti parlamentinę komisiją, kuri tirtų 2009 metų sausio 16-osios riaušių įvykius.

Už nutarimo, kad komisija turi būti kuriama, projektą balsavo 40 parlamentarų – lygiai tiek, kiek pasirašė remiantys iniciatyvą. Tai buvo mažiau nei balsavusių prieš (31) ir susilaikiusių (28). Vėliau, 37-iems balsavus „už“, 59-iems „prieš“, nutarimo projektas atmestas galutinai – nuspręsta jo netobulinti.  

Parlamentinės komisijos sudarymą parėmė tik opozicijos atstovai ir vienintelis valdantysis – Tėvynės sąjungos-Lietuvos kriškčionių demokratų frakcijos narys Saulius Stoma.

Prieš balsavimą aiškindamas, kam reikia minėtos komisijos, „tvarkietis“ Valentinas Mazuronis akcentavo, kad artėja antrosios riaušių metinės. „Būtina duoti ne teisinį, o politinį vertinimą, kas davė komandą šaudyti pirmą kartą Lietuvos istorijoje guminėmis kulkomis“, – kalbėjo jis.

Po balsavimo Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Arvydas Anušauskas sakė, kad komitetas jau yra atlikęs panašų tyrimą ir padaręs tam tikras išvadas.„Tvarkiečio“ teigimu, 2009 metų sausį pirmą kartą nepriklausomos Lietuvos istorijoje pareigūnams leidus šaudyti į šalies piliečius guminėmis kulkomis buvo „ryškiai peržengta riba“. Todėl komisiją esą reikia kuri tam, kad tokia situacija niekada nepasikartotų.

Po balsavimo Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Arvydas Anušauskas sakė, kad komitetas jau yra atlikęs panašų tyrimą ir padaręs tam tikras išvadas.

„Tvarkiečių“ inicijuota komisija turėjo ištirti, todėl nebuvo tinkamai pasirengta galimoms riaušėms ir neįvykdyti visi būtini veiksmai, siekiant jų išvengti.

Taip pat tyrėjams būtų buvę patikėta nustatyti pareigūnų bei institucijų, atsakingų už viešąją tvarką ir saugumą, veiksmų teisėtumą, įvertinti, ar jų veikla buvo adekvati esamai situacijai, ar koordinacija dėl veiksmų tarp visų struktūrų buvo pakankama.

Be to, komisija turėjo aiškintis, ar šaunamųjų ginklų su guminėmis kulkomis, ašarinių dujų bei kitų specialiųjų priemonių naudojimas buvo vienintelis ir neišvengiamas būdas užtikrinti viešąją tvarką, taip pat kodėl nebuvo apribota judėjimo laisvė aplink parlamentą Susirinkimų įstatymo nustatyta tvarka.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min